Menu Zamknij

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku

odbior nowego mieszkania od dewelopera krok po kroku

Kiedy po długich poszukiwaniach wreszcie stoimy przed decyzją zakupu wyczekiwanego mieszkania, bardzo ciężko będzie opanować emocje. Myślimy wtedy o tym jak urządzimy nasze cztery kąty i kiedy wreszcie się wprowadzimy. Podpisanie umowy i odbiór techniczny zdaje się być tylko ostatnią formalnością, dzielącą nas od odebrania kluczy. Warto jednak zachować rozsądek, bo moment przekazania mieszkania może okazać się ważniejszy niż nam się wydawało.

Dlaczego odbiór mieszkania jest taki ważny?

Odbiór techniczny mieszkania to ostatni moment kiedy możemy dokładnie przyjrzeć się przestrzeni przed podpisaniem dokumentów. Na tym etapie deweloper dołoży wszelkich starań, żeby zachęcić nas do podjęcia decyzji. Po podpisaniu odbioru zostaniemy już zdani na siebie. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie naszym czterem kątom okiem specjalisty. Nawet laik jest w stanie zauważyć pęknięcia, niewyschnięte ściany, czy poważne zakrzywienia. Problem pojawia się jednak gdy usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Odbiór mieszkania od dewelopera

  1. Najważniejszym przy odbiorze jest odpowiednie przygotowanie. Przed spotkaniem przejrzyj dobrze umowę i zobacz, jaki standard wykonania gwarantuje Ci deweloper. Masz prawo oczekiwać tego, o czym wspomina dokumentacja.
  2. Przyjrzyj się bardzo dobrze ścianom, podłogom oraz innym elementom wykończenia. Z pewnością będziesz w stanie dostrzec wyraźne zakrzywienia. Twojej uwadze nie umkną również pęknięcia oraz inne niedociągnięcia. Jeśli zauważysz tego typu niedoskonałości, zakomunikuj koniecznie to przedstawicielowi dewelopera.
  3. Sprawdź wentylacje i instalacje. Zweryfikuj czy wszystkie liczniki zostały już zamontowane w mieszkaniu.
  4. Zapewnij sobie łączność ze światem. Wszystkie inwestycje wykonywane po 2013 roku powinny mieć możliwość podłączenia światłowodów lub instalacji telewizyjnej. Zapytaj dewelopera czy w Twoim mieszkaniu nie ma z tym problemu.
  5. Przeanalizuj bardzo dokładnie stan techniczny wykonania mieszkania. W dobie boomu budowlanego wielu deweloperów buduje masowo i z jak największą oszczędnością czasową. Skutkować to może niedociągnięciami, których nie widać na pierwszy rzut oka. Z perspektywy laika mieszkanie może wyglądać dobrze. Warto jednak, aby przyjrzał się mu ktoś bardziej obeznany w kwestiach technicznych. Specjalista nie tylko sprawdzi czy jest gaz czy prąd, ale również obejrzy w jaki sposób poprowadzona jest instalacja. Zwróci uwagę na problemy, o których nawet byś nie pomyślał. Co najważniejsze, z pewnością będzie w stanie ocenić ich skalę w kontekście perspektywy zakupu.

Podchodząc do odbioru technicznego pamiętaj, żeby schować emocje i spojrzeć na mieszkanie spokojnym okiem fachowca. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć wielu kłopotów w przyszłości.

Zakup nowego mieszkania to świetna decyzja. Niestety zanim się do niego wprowadzisz musisz pokonać długą drogę począwszy od wyboru inwestycji, poprzez odbiór kluczy, aż do odbioru wykończenia lokalu od wykonawcy. Życzę Ci jak najmniej problemów, jednak wiedz, że na większość z nich istnieje rozwiązanie. Poniżej kilka artykułów ułatwiających Twoją drogę do własnego mieszkania.

Krok pierwszy – przed zakupem

Krok drugi – odbiór techniczny mieszkania

Krok trzeci – po odbiorze

Krok czwarty – wykończenie lokalu

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 126

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!