Menu Zamknij

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku

odbior nowego mieszkania od dewelopera krok po kroku

Kiedy po długich poszukiwaniach wreszcie stoimy przed decyzją zakupu wyczekiwanego mieszkania, bardzo ciężko będzie opanować emocje. Myślimy wtedy o tym jak urządzimy nasze cztery kąty i kiedy wreszcie się wprowadzimy. Podpisanie umowy i odbiór techniczny zdaje się być tylko ostatnią formalnością, dzielącą nas od odebrania kluczy. Warto jednak zachować rozsądek, bo moment przekazania mieszkania może okazać się ważniejszy niż nam się wydawało.

Z artykułu dowiesz się o:

 1. Co to jest odbiór mieszkania?
  • Znaczenie weryfikacji stanu mieszkania
  • Dlaczego nie należy pomijać etapu odbioru mieszkania?
  • Krok pierwszy – na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania
 2. Przygotowanie do odbioru technicznego mieszkania
  • Jakie dokumenty warto zabrać na odbiór mieszkania?
  • Kluczowe narzędzia, które ułatwią sprawdzenie stanu mieszkania samodzielnie
 3. Co jest sprawdzane podczas odbioru mieszkania?
  • Checklista co warto sprawdzić samodzielnie przy odbiorze mieszkania
  • Jakie są najczęstsze usterki odbiorów zestawienie
  • Odbiór mieszkania – wytyczne w zakresie norm i przytkane linki
 4. Ocena techniczna mieszkania przez specjalistę
  • Dlaczego warto zatrudnić eksperta przy odbiorze mieszkania?
  • Jakie problemy techniczne może zidentyfikować fachowiec?
  • Ile kosztuje odbiór od dewelopera?
 5. Prawa i obowiązki kupującego przy odbiorze mieszkania
  • Jakie prawa przysługują kupującemu podczas odbioru technicznego?
  • Procedury i dokumenty kluczowe dla finalizacji odbioru
 6. Podsumowanie i kolejne kroki po odbiorze technicznym
  • Jakie działania podjąć, gdy wykryjesz usterki?
  • Co jeśli deweloper nie chce usuwać wad?
  • Kolejny etap – wykończenie lokalu

Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w odbiorach mieszkań od deweloperów oraz w odbiorach domów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Co to jest odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera to nie tylko formalność, ale przede wszystkim kluczowy moment dla każdego kupującego. To właśnie wtedy masz ostatnią okazję, aby dokładnie sprawdzić, czy nowe lokum spełnia normy i jest zgodne z umową kupna-sprzedaży. W trakcie odbioru technicznego (który zazwyczaj odbywa się tuż przed finalizacją transakcji) dokładnie oceniasz stan techniczny mieszkania, instalacje oraz wykończenie.

Znaczenie weryfikacji stanu mieszkania

Weryfikacja stanu mieszkania podczas odbioru technicznego pozwala wyłapać usterki, niedociągnięcia czy niezgodności z projektem, które mogłyby wpłynąć na komfort użytkowania lub nawet bezpieczeństwo mieszkańców. Jest to szczególnie ważne, gdyż:

 • Zapewnia zgodność z umową: Przede wszystkim masz pewność, że otrzymujesz dokładnie to, za co zapłaciłeś. Sprawdzasz, czy wszystkie elementy wykończenia są zgodne z umówionym standardem i czy nie ma zmian, o których nie byłeś informowany.
 • Pozwala na szybkie reagowanie: W przypadku wykrycia wad możesz natychmiast zgłosić je deweloperowi, który jest zobowiązany do ich naprawienia, często przed finalnym przekazaniem kluczy.
 • Oszczędza czas i pieniądze: Naprawa usterki przez dewelopera w ramach rękojmi jest dla bezkosztowa. Jeśli przegapisz szansę na jej zgłoszenie podczas odbioru, późniejsze naprawy mogą być już Twoim kosztem.

Dlaczego nie należy pomijać etapu odbioru mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania to ostatni moment kiedy możemy dokładnie przyjrzeć się przestrzeni przed podpisaniem dokumentów. Na tym etapie deweloper dołoży wszelkich starań, żeby zachęcić nas do podjęcia decyzji. Po podpisaniu odbioru zostaniemy już zdani na siebie. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie naszym czterem kątom okiem specjalisty. Nawet laik jest w stanie zauważyć pęknięcia, niewyschnięte ściany, czy poważne zakrzywienia. Problem pojawia się jednak gdy usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Pominięcie odbioru technicznego lub potraktowanie go po „macoszemu” może prowadzić do poważnych konsekwencji. Oto kilka powodów, dla których warto przyłożyć szczególną uwagę do tego etapu:

 • Bezpieczeństwo: Nieodkryte wady konstrukcyjne lub instalacyjne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, np. przez ryzyko pożaru
 • Komfort życia: Usterki takie jak nieszczelne okna, problemy z ogrzewaniem czy źle wykonana izolacja bezpośrednio wpływają na komfort życia w mieszkaniu.
 • Wartość mieszkania: Niezgłoszone i nieusunięte wady mogą obniżyć wartość mieszkania w przypadku jego późniejszej sprzedaży lub wynajmu.
 • Prawa konsumenta: Dokładny odbiór techniczny to również ochrona Twoich praw jako konsumenta. Umożliwia dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne nieruchomości.

Podchodząc do odbioru mieszkania, pamiętaj, aby traktować ten etap jako inwestycję w przyszłe zadowolenie i bezpieczeństwo.

Krok pierwszy – na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania

Zanim dojdzie do odbioru mieszkania następuje pierwszy krok związany z zakupem mieszkania. Zakup ten wymaga przygotowania i wiedzy. Oto najważniejsze kroki, które pomogą Ci w dokonaniu przemyślanego wyboru.

Przygotowanie do odbioru technicznego mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania to kluczowy moment, który decyduje o późniejszym komforcie i bezpieczeństwie mieszkania w nowym domu. Aby wszystko przebiegło sprawnie i żadna usterka nie umknęła Twojej uwadze, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się przygotować do tego ważnego etapu.

Jakie dokumenty warto zabrać na odbiór mieszkania?

Przed przystąpieniem do odbioru technicznego mieszkania, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Ich posiadanie pozwoli Ci na dokładne zweryfikowanie zgodności stanu mieszkania z umową kupna oraz z projektem. Oto lista dokumentów, które warto zabrać:

 • Umowa deweloperska – dokument zawierający wszelkie zobowiązania dewelopera oraz opisany standard wykończenia mieszkania.
 • Plan mieszkania – pozwala na sprawdzenie wymiarów i rozkładu pomieszczeń, a także lokalizacji instalacji.
 • Standard wykończenia (lub prospekt informacyjny) – dokument, w którym deweloper określił standard wykończeniowy, materiały i urządzenia, które miały zostać użyte w mieszkaniu.
 • Umowa zmian lokatorskich – jeśli negocjowałeś dodatkowe prace lub materiały, upewnij się, że wszystko zostało wykonane zgodnie z ustaleniami.
 • Protokoły z wcześniejszych odbiorów (jeśli takie miały miejsce) – mogą być pomocne do śledzenia postępów prac i sprawdzenia, czy wcześniej zauważone usterki zostały naprawione.

Kluczowe narzędzia, które ułatwią sprawdzenie stanu mieszkania samodzielnie

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania wymaga nie tylko uważnych oczu, ale również stosowania odpowiednich narzędzi. Oto lista narzędzi, które pomogą Ci w dokładnym przeprowadzeniu odbioru:

 • Miara – przydatna do weryfikacji wymiarów pomieszczeń, okien, drzwi oraz wysokości względem sufitów.
 • Poziomica – pozwoli sprawdzić, czy podłogi i parapety są równo zamontowane, a także czy drzwi i okna są prawidłowo ustawione. Tu uwaga – zgodnie z normami przy odbiorach poziomica musi mieć długość 1 m i 2 m.
 • Latarka – nieoceniona, gdy potrzebujesz sprawdzić ciemniejsze zakątki mieszkania, np. pod szafkami czy za urządzeniami.
 • Próbnik napięcia – umożliwia szybką i bezpieczną kontrolę, czy w gniazdkach jest prąd.
 • Kątownik – idealny do sprawdzenia, czy kąty w mieszkaniu są proste, szczególnie w narożnikach i przy otworach okiennych oraz drzwiowych. Tu znów nasza uwaga: kątownik musi mieć zeszlifowane naroże, kątów prostych nie sprawdza się ekierką.
 • Smartfon – niezbędny do dokumentowania wszelkich usterek i niedoróbek, które zauważysz podczas odbioru.

Przygotowanie tych narzędzi i dokumentów znacznie ułatwi Ci proces odbioru technicznego mieszkania i pomoże w zidentyfikowaniu wszelkich nieprawidłowości. Pamiętaj, że każda zauważona usterka powinna być zapisana w protokole odbioru, co jest kluczowe dla dalszych ewentualnych reklamacji. Dzięki dokładnemu przygotowaniu i systematycznemu podejściu zwiększysz swoje szanse na szybką i satysfakcjonującą przeprowadzkę do nowego domu.

Co jest sprawdzane podczas odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania to proces, podczas którego sprawdzamy stan techniczny nowego lokalu. Jest to moment, w którym możemy zidentyfikować i zgłosić wszelkie usterki, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup lub przeprowadzkę. Poniżej przedstawiam, co warto sprawdzić i jakie są typowe problemy, z którymi możesz się spotkać.

Checklista – co warto sprawdzić samodzielnie przy odbiorze mieszkania

Przygotowanie się do odbioru mieszkania wymaga skrupulatności. Oto lista elementów, które powinieneś sprawdzić:

Tabela 1: Checklista dla odbioru mieszkania

ElementCo sprawdzić
PodłogiCzy są równe (w poziomie), bez pęknięć i uszkodzeń?
Ściany i sufityCzy nie ma na nich pęknięć, wilgoci, plam? Czy są zachowane kąty proste? Czy są zachowane piony i płaszczyzny?
Okna i drzwiCzy na powierzchni szyb nie ma zarysowań? Czy otwierają się i zamykają prawidłowo?
Instalacje elektryczneCzy wszystkie puszki gniazdek są widocznie i nie są zakryte tynkiem? Czy są zamontowane gniazdka i czy ich lokalizacja jest zgodna z projektem? Czy wszystkie gniazdka i przełączniki działają?
Instalacje wodno-kanalizacyjneCzy lokalizacja przyłączy jest zgodna z projektem? Czy nie ma przecieków, czy woda spływa prawidłowo?
Instalacja grzewczaCzy grzejniki nie mają zarysowań? Czy są zamontowane głowice termostatyczne?
WykończenieCzy jakość wykonanych prac jest zgodna z umową? Czy są zamontowane parapety wewnętrzne?
WentylacjaCzy powietrze swobodnie przepływa przez kratki?
Balustrady i parapetyCzy są stabilne i bezpiecznie zamontowane? Czy nie ma korozji i zarysowań?

Korzystając z tej listy, możesz systematycznie przeprowadzić kontrolę mieszkania i zaznaczyć wszystkie elementy, które wymagają uwagi. Niestety jest także wiele rzeczy których nie sprawdzisz samodzielnie bez odpowiedniego sprzętu i norm – w tym zakresie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą odbiorów.

Jakie są najczęstsze usterki odbiorów – zestawienie

Niektóre problemy pojawiają się częściej niż inne. To bardzo duże ułatwienie gdy wiesz czego szukać, dlatego też bazując na naszym doświadczeniu poniżej przedstawiam listę najczęstszych wad występujących przy odbiorach mieszkań.

Rocznie wspomagamy kilka tysięcy klientów przy odbiorach mieszkań od deweloperów. Pomimo, że usługa odbioru to niewielki wydatek zdajemy sobie sprawę, że często terminy i lokalizacja utrudniają Państwu możliwość zamówienia inspektora. W takim wypadku warto dokładnie zapoznać się z normami przy odbiorach oraz skupić na powtarzalnych wadach z tabeli poniżej.

Oto zestawienie najczęściej występujących usterek, które warto sprawdzić podczas odbioru:

Tabela 2: Najczęstsze usterki w nowych mieszkaniach

UsterkaOpis
Problemy z oknamiZarysowania na szybach Uszkodzenia, zadrapania oklein zewnętrznych Brak regulacji – trudności w zamykaniu
Drzwi wejścioweUszkodzenia (wgniecenia) na skrzydle drzwiowym
Nierówne podłogiRóżnice w poziomie podłóg
Pęknięcia na ścianachMałe i większe pęknięcia, szczególnie w narożnikach
Wady tynkówNierówności, wypukłości lub wklęsłości na ścianach i sufitach
Instalacja elektrycznaNie działające gniazdka Brak opisu bezpieczników w rozdzielnicy
BalustradyKorozja i miejscowe zarysowania
Parapety zewnętrzneZarysowania i wgniecenia
odbiory mieszkan rysy
Rysy na szybach są jedną z najczęściej powtarzających się wad przy odbiorach mieszkań

Odbiór mieszkania – wytyczne w zakresie norm

Podczas odbioru mieszkania istotne jest zwrócenie uwagi na przestrzeganie obowiązujących norm budowlanych. Oto podstawowe wytyczne, które pomogą ocenić, czy mieszkanie spełnia standardy

Krok drugi – odbiór techniczny mieszkania

Ocena techniczna mieszkania przez specjalistę

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, która wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Aby mieć pewność, że nowe mieszkanie jest wolne od wad i niedociągnięć, warto zatrudnić eksperta, który przeprowadzi profesjonalną ocenę techniczną. Koszt takiej usługi jest niewielki w stosunku do kosztu mieszkania, a wczesne wykrycie wad może okazać się wręcz bezcenne.

Dlaczego warto zatrudnić eksperta przy odbiorze mieszkania?

Zatrudnienie eksperta to inwestycja, która może zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy oraz nerwów. Oto główne powody, dla których warto skorzystać z usług fachowca przy odbiorze mieszkania:

 • Doświadczenie i wiedza fachowa – Specjaliści posiadają niezbędną wiedzę techniczną oraz doświadczenie w identyfikowaniu nawet najmniejszych usterek, które mogą być niewidoczne dla laika.
 • Szczegółowa weryfikacja – Fachowiec skrupulatnie sprawdzi wszystkie elementy mieszkania, korzystając z profesjonalnego sprzętu oraz swojej wiedzy o budownictwie.
 • Uniknięcie kosztów przyszłych napraw – Wczesne wykrycie wad pozwala na ich szybką naprawę przez dewelopera, zanim zaczną one generować dodatkowe koszty.
 • Bezpieczeństwo i spokój ducha – Dzięki profesjonalnej ocenie technicznej, możesz być spokojny o bezpieczeństwo i komfort życia w nowym mieszkaniu.

Korzystając z naszych usług odbiorów mieszkań na terenie Wielkopolski, w podstawowej ofercie oferujemy badanie termowizyjne lokali, co jest nieocenioną pomocą w wykrywaniu problemów z wilgocią, szczelnością okien, izolacją termiczną, mostkami cieplnymi czy ukrytymi wadami instalacji.

Jakie problemy techniczne może zidentyfikować fachowiec?

Specjalista podczas odbioru technicznego mieszkania jest w stanie zidentyfikować szereg problemów, które mogą umknąć uwadze przyszłego mieszkańca. Oto niektóre z nich:

 • Problemy z izolacją – Wady w izolacji termicznej, mostki cieplne, które zwiększają ryzyko zawilgocenia i pleśni.
 • Błędy w instalacjach – Nieszczelności w instalacji wodnej, gazowej, elektrycznej, które mogą prowadzić do awarii lub nawet zagrażać bezpieczeństwu.
 • Nieprawidłowości w wykończeniu – Nierówności podłóg, pęknięcia na ścianach, niewłaściwie zamontowane okna czy drzwi, co wpływa na funkcjonalność mieszkania. Fachowiec właściwie pomierzy wartości odchyłek i wskaże na podstawie jakiej normy wartości te są nieprawidłowe.
 • Wady konstrukcyjne – Zidentyfikowanie wszelkich wad konstrukcyjnych, które mogą wpływać na trwałość budynku.

Jako największa firma lokalna specjalizująca się w odbiorach mieszkań, zwracamy szczególną uwagę na kompleksowość naszych usług, zapewniając klientom pełny obraz stanu technicznego nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi promocjami i naszą ofertą odbiorów.

Ile kosztuje odbiór od dewelopera?

Koszt odbioru mieszkania od dewelopera przez specjalistę może być różny, w zależności od wielkości mieszkania, jego lokalizacji oraz zakresu wykonywanych usług. Oto przykładowe ceny:

 • Mieszkanie do 50 m² – Koszt odbioru może wynosić od 300 do 800 zł.
 • Mieszkanie od 50 m² do 100 m² – Ceny mogą oscylować w granicach 400 do 1300 zł.
 • Mieszkania powyżej 100 m² – Tutaj ceny zaczynają się od 500 zł w dużych miastach i mogą rosnąć w zależności od lokalizacji

Prawa i obowiązki kupującego przy odbiorze mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania to nie tylko ważny moment dla każdego kupującego, ale również etap, na którym kupujący musi wykazać się czujnością i zrozumieniem swoich praw i obowiązków. Znajomość tych aspektów pozwala na skuteczne i sprawne przejście przez cały proces odbioru. Podstawą prawną odbioru mieszkania jest art. 41 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego:

Art. 41. 1. Przeniesienie na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, jest poprzedzone odbiorem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego przez nabywcę. Odbiór ten następuje odpowiednio po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie albo zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego przy braku sprzeciwu ze strony tego organu.

2. Odbiór, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywany w obecności nabywcy.

3. Z odbioru, o którym mowa w ust. 1, sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić wady lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W protokole odnotowuje się również odmowę dokonania odbioru przez nabywcę w przypadku stwierdzenia wady istotnej, uznanie wady istotnej przez dewelopera albo odmowę uznania wady istotnej przez dewelopera.

Jakie prawa przysługują kupującemu podczas odbioru technicznego?

Podczas odbioru technicznego mieszkania kupujący ma określone prawa, które pozwalają na dokładne sprawdzenie stanu nieruchomości. Oto najważniejsze z nich:

 • Prawo do szczegółowej inspekcji mieszkania – Kupujący ma prawo dokładnie sprawdzić każdy element mieszkania, od instalacji elektrycznych, przez stan ścian, podłóg, okien i drzwi, aż po działanie urządzeń sanitarnych.
 • Prawo do weryfikacji zgodności z umową – Kupujący może sprawdzić, czy mieszkanie jest zgodne ze specyfikacją zawartą w umowie deweloperskiej czy umowie przedwstępnej. Dotyczy to zarówno metrażu, jak i standardu wykończenia.
 • Prawo do zapisu wszystkich ujawnionych wad i usterek – Kupujący może zażądać wpisania do protokołu odbioru wszelkich zauważonych nieprawidłowości i usterek. Tu uwaga: deweloper nie może odmówić zapisania jakiejkolwiek wady. Jeśli nie będzie się z nią zgadzał jest zobowiązany do pisemnej odpowiedzi w tym zakresie ale w protokole może się znaleźć wszystko to co nabywca będzie chciał zapisać i zgłosić.
 • Prawo do odmowy podpisania protokołu – Jeśli mieszkanie posiada wady istotne, kupujący ma prawo odmówić podpisania protokołu odbioru, co jest szerzej opisane w Ustawie deweloperskiej. Kupujący nie może odmówić podpisania odbioru przy braku wad istotnych.
 • Prawo do korzystania z pomocy specjalisty – Kupujący może zatrudnić eksperta lub inspektora budowlanego, który pomoże w profesjonalnej ocenie stanu mieszkania. Kupujący nie ma także żadnych ograniczeń czasowych co do weryfikacji mieszkania (swojej własności)

Procedury i dokumenty kluczowe dla finalizacji odbioru

Finalizacja odbioru technicznego mieszkania wiąże się z koniecznością zrozumienia i zastosowania odpowiednich procedur oraz zgromadzenia kluczowych dokumentów. Oto, co jest potrzebne do prawidłowego zakończenia procesu:

 • Protokół odbioru mieszkania – To podstawowy dokument, w którym zapisywane są wszystkie informacje dotyczące stanu mieszkania, w tym wszelkie usterki i wady. Protokół powinien być podpisany przez obie strony transakcji.
 • Umowa deweloperska / przedwstępna – Kupujący powinien mieć przy sobie kopię umowy, która jest podstawą do weryfikacji zgodności stanu faktycznego mieszkania z jego opisem w dokumencie.
 • Dokumenty potwierdzające tożsamość – Kupujący powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości, który może być wymagany do podpisania protokołu odbioru.
 • Lista sprawdzająca (checklista) – Przygotowanie szczegółowej listy elementów do sprawdzenia w mieszkaniu ułatwi proces odbioru i zapewni, że nic nie zostanie pominięte.
 • Raport z ewentualnych badań specjalistycznych – Jeśli kupujący zdecydował się na wcześniejsze wykonanie dodatkowych badań (np. termowizyjnych), warto mieć przy sobie ich wyniki, by móc odnieść się do nich podczas odbioru.

Pamiętaj, że skuteczne przeprowadzenie odbioru technicznego mieszkania to nie tylko kwestia przestrzegania praw, ale również obowiązek zrozumienia i zaakceptowania stanu technicznego nieruchomości. Odpowiednie przygotowanie i korzystanie z dostępnych narzędzi i wiedzy eksperckiej pozwoli na uniknięcie wielu problemów i zapewni satysfakcję z zakupu nowego mieszkania.

Podsumowanie i kolejne kroki po odbiorze technicznym

Po szczegółowym odbiorze technicznym mieszkania, który pozwala na dokładną ocenę stanu lokalu, nadszedł czas na podjęcie odpowiednich działań w przypadku ujawnienia wad oraz planowanie kolejnych etapów, które przybliżą Cię do wprowadzenia się do nowego domu.

Jakie działania podjąć, gdy wykryjesz usterki?

 1. Dokumentacja ujawnionych usterek – Wszystkie wykryte usterki powinny być szczegółowo opisane i uwzględnione w protokole odbioru. Warto wykonać także zdjęcia wad przed wyjściem z lokalu
 2. Komunikacja z deweloperem – Protokół odbioru musi być podpisany przez dwie strony zakupu (w tym przedstawiciela dewelopera). Dalsze kroki powinien podejmować już deweloper mając 14 dni na odniesienie się do wad i 30 dni na ich usunięcie.
 3. Monitorowanie napraw – Śledź postępy w usuwaniu wad i dopytuj o ich usunięcie jeśli minie 30 dni kalendarzowych od dnia odbioru

Co jeśli deweloper nie chce usuwać wad?

W takich wypadkach musisz wezwać dewelopera do przedstawienia wyjaśnień. Wezwanie takie musi mieć formę pisemną, a w tym zakresie pomoże Ci wiedza zawarta w poniższych artykułach.

Kolejny etap – wykończenie lokalu

 1. Planowanie wykończenia – Po odbiorze mieszkania i rozwiązaniu ewentualnych problemów z deweloperem, możesz przystąpić do planowania wykończenia lokalu. Określ styl, zakres prac oraz budżet, którym dysponujesz.
 2. Wybór wykonawców – Znalezienie odpowiednich fachowców do prac wykończeniowych jest kluczowe. Skorzystaj z rekomendacji, opinii online lub własnych doświadczeń, aby wybrać profesjonalistów, którzy zrealizują Twoje oczekiwania.
 3. Zakupy materiałów – Zdecyduj, czy zakupy materiałów budowlanych i wykończeniowych zostaną przeprowadzone samodzielnie, czy też zlecone wykonawcom. Porównaj oferty różnych dostawców, aby znaleźć najlepsze rozwiązania cenowe i jakościowe.
 4. Harmonogram prac – Ustal z wykonawcami harmonogram prac wykończeniowych, który pozwoli na sprawną i bezproblemową realizację wszystkich etapów prac.
 5. Nadzór i kontrola jakości – Regularnie sprawdzaj postępy w pracach, uczestnicząc w ich odbiorach etapowych. W razie potrzeby interweniuj i żądaj poprawek, aby wszystko było wykonane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Podjęcie tych kroków pomoże Ci skutecznie przejść przez proces odbioru technicznego, rozwiązać ewentualne problemy i cieszyć się z wykończenia mieszkania według własnych potrzeb i marzeń.

Zapoznaj się także a z artykułami:

Podchodząc do odbioru technicznego pamiętaj, żeby schować emocje i spojrzeć na mieszkanie spokojnym okiem fachowca. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć wielu kłopotów w przyszłości.

Zakup nowego mieszkania to świetna decyzja. Niestety zanim się do niego wprowadzisz musisz pokonać długą drogę począwszy od wyboru inwestycji, poprzez odbiór kluczy, aż do odbioru wykończenia lokalu od wykonawcy. Życzę Ci jak najmniej problemów, jednak wiedz, że na większość z nich istnieje rozwiązanie. Poniżej kilka artykułów ułatwiających Twoją drogę do własnego mieszkania.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 165

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!