PORADY

swiadectwo energetyczne dla mieszkania w bloku
PORADYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku (od 2023)

Zmiana Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków spowodowała, że do każdego mieszkania w bloku (oraz każdego domu jednorodzinnego) konieczne jest posiadanie dokumentu świadectwa energetycznego. Nowe przepisy obowiązują od 28.04.2023 r. i zobowiązują nas wszystkich do zakupu świadectwa energetycznego dla każdego z posiadanych mieszkań. Za brak świadectwa grozi grzywna do 5.000 zł oraz konsekwencje związane z próbą podważenia np. zawartej umowy najmu lokalu. Niniejszy artykuł wyjaśnia w jakich przypadkach nie musimy posiadać świadectwa oraz czy wystarczające jest świadectwo dla całego bloku czy też musimy posiadać dokument świadectwa dla każdego z pokoi w mieszkaniu.
jak uzyskac swiadectwo charakterystyki energetycznej
PORADYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzane jest na podstawie Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju „w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej” (poz. 376 i późn. zm.). W niniejszym artykule wyjaśniono jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania lub domu oraz jakie dokumenty należy przekazać aby świadectwo mogło być sporządzone przez uprawnione osoby.
swiadectwo energetyczne akt notarialny
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Świadectwo energetyczne a akt notarialny

Zmiany przepisów obowiązujące od 28.04.2023 r. spowodowały, że przy każdej transakcji notarialnej zakupu – sprzedaży nieruchomości konieczne jest przedłożenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Podstawą prawną nakładającą obowiązek posiadania świadectwa energetycznego jest Ustawia o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Wyjaśniamy czy do aktu notarialnego przeniesienia własności można dołączyć wydruk świadectwa energetycznego czy też konieczny jest podpisany oryginał.
eko kredyt hipoteczny wymagania sprawdz dom
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Eko kredyt hipoteczny – sprawdź dom!

Na rynku oferowane są kredyty hipoteczne z preferencyjną (obniżoną) marżą na zakup domów lub mieszkań ekologicznych. Eko kredyt hipoteczny posiada atrakcyjne warunki finansowania i dotyczy zazwyczaj zarówno budowy nowych domów jak i zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Warunki udzielenia tego typu kredytu różnią się w ofertach poszczególnych banków ale głównym założeniem jest niskie zapotrzebowanie wskaźnika EP ze świadectwa charakterystyki energetycznej.
wynajem na pokoje siwdectwo charakterystyki energetycznej budynku
PORADYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Wynajem na pokoje a świadectwo charakterystyki energetycznej

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji gdy prowadzimy najem odrębnych lokali mieszkalnych w budynku który w całości stanowi naszą własność, lub wynajmujemy lokal na pokoje. W każdej z powyższych sytuacji, aby umowa najmu nie zawierała wad prawnych od kwietnia 2023 r. jej załącznikiem musi być świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument taki ważny jest 10 lat od jego wydania.
kiedy nie trzeba swiadectwa energetycznego budynku
PORADYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej?

Wymagania dotyczące sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Ostatnia nowelizacja przepisów nastąpiła w 2022 roku, i obowiązuje od kwietnia 2023 r.  Świadectwo energetyczne jest dokumentem zawierającym wyniki obliczeń zapotrzebowania energetycznego lokalu. Innymi słowy dokument taki przekazuje dane o tym czy w lokalu latem może być bardzo ciepło a zimną koszty ogrzewania będą wysokie. Obowiązki sporządzenia tego typu dokumentu i większej świadomości lokatorów oraz osób nabywających lokale mieszkalne wymuszają przepisy Unii Europejskiej (nowelizacja ustawy krajowej dąży do dostosowania naszych regulacji do przepisów unijnych).
odbior instalacji fotowoltaicznej pv
PORADY

Odbiór instalacji fotowoltaicznej (PV) – jakich dokumentów wymagać?

Odbiór instalacji fotowoltaicznej (PV) to nie tyko zgłoszenie gotowości przyłączenia do sieci energetycznej i zgłoszenie do straży pożarnej. Zagadnienie jest znacznie bardziej skomplikowane, a brak wymaganych prawnie dokumentów może stanowić precedens do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku pożaru instalacji fotowoltaicznej.
swiadectwo charakterystyki energetycznej bez dokumentacji
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Świadectwo charakterystyki energetycznej bez dokumentacji budynku

wiadectwo charakterystyki energetycznej budynku zgodnie z nowelizacją przepisów z 2023 roku jest niezbędne do wszystkich transakcji na rynku wynajmu i sprzedaży mieszkań. Jeśli zatem zamierzamy wynająć nasz dom lub sprzedać nieruchomość potrzebujemy zamówić dokument świadectwa. Jego sporządzenie wymaga abyśmy udostępnili schematy pomieszczeń oraz przekazali pewne informacje techniczne audytorowi. Co jednak jeśli nie mamy takich danych?
jak ogrzac zimny pokoj
BADANIA TERMOWIZYJNEPORADY

Jak ogrzać zimny pokój?

Poniższy artykuł nie jest kolejnym dostępnym w internecie tekstem sprzedażowym. Jako firma InspekcjaDomu.pl świadczymy usługi badań termowizyjnych i opinii technicznych z zakresu budownictwa. Nasza codzienna praca służy przygotowaniu dokumentacji do dociepleń budynków, sporów administracyjnych czy wystosowania roszczeń względem deweloperów. Na co dzień widzimy wiele niedogrzanych mieszkań i sposobów jakimi mało skutecznie próbują je ogrzać nasi Klienci. Poniższy artykuł przedstawia analizę problemu niedogrzanego pokoju.
jak sprawdzic typ instalacji elektrycznej czy instalacja jest miedziana czy aluminiowa
PORADYRYNEK WTÓRNY

Jak sprawdzić typ instalacji elektrycznej? (instalacja miedziana czy aluminiowa)

Jeśli nasze mieszkanie powstało pod koniec lat 90. lub później możemy być pewni że instalacja elektryczna wykonana jest z przewodów miedzianych. Tej pewności nie możemy mieć jednak przy instalacjach starszych – spuścizną poprzednich epok było powszechne stosowanie aluminium w instalacjach elektrycznych wewnątrz mieszkań i domów. W artykule opisano jak sprawdzić typ instalacji oraz czy instalacja aluminiowa wymaga wymiany.
1 2 3 4
Page 1 of 4