Menu Zamknij

Kiedy pierwszy przegląd nowego budynku?

kiedy pierwszy przeglad nowego domu

Decyzja o zakupie lub wybudowaniu nowego domu jest jednym z najważniejszych kroków w życiu wielu osób. Wraz z podekscytowaniem i oczekiwaniem na wprowadzenie się do nowej przestrzeni pojawia się również szereg obowiązków i decyzji, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort swojemu domowi. Jednym z kluczowych elementów, który często jest pomijany lub odkładany na później, jest przeprowadzenie pierwszego przeglądu nowego budynku. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego pierwszy przegląd jest tak ważny i kiedy najlepiej go przeprowadzić, aby móc skorzystać z gwarancji wykonawców oraz cieszyć się bezpieczeństwem i spokojem we własnym domu.

Po co wykonywać przeglądy?

Przeglądy budynków wykonują specjalnie do tego uprawnione osoby: kominiarze, elektrycy i inspektorzy budowlani. Celem ich pracy jest rzeczywista i merytoryczna ocena poszczególnych elementów budynku, tak aby móc bezpiecznie mieszkać.

Głównym celem wykonywania przeglądów okresowych jest utrzymanie gwarancji ubezpieczyciela nieruchomości.

Powyższe wynika z wyłączeń OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia), nie trudno sobie wyobrazić, że jeśli w naszym domu dochodzi do zapalenia instalacji elektrycznej albo wybuchu sadzy w kominie to ubezpieczyciel będzie chciał zapytać nas o to kiedy był czyszczony komin lub kiedy wykonano przegląd instalacji elektrycznej. Częstym pytaniem naszych Klientów jest stwierdzenie, że: przy zakupie polisy ubezpieczeniowej nikt mi nie mówił że mam robić jakieś przeglądy. To fakt, ubezpieczyciele rzadko mówią o tym obowiązku, ale przy zawarciu polisy OC/AC na samochód również nie przypominają o obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych i nie sprawdzają daty ostatniej kontroli i/lub serwisu.

przeglad budynku instalacja elektryczna pozar
Wykonywanie przeglądów okresowych ma na celu uchronienie domu przed pożarami.

Rękojmia a gwarancja na budynek

Każdy nowy budynek mieszkalny objęty jest rękojmią wynikającą z Kodeksu Cywilnego (jeśli kupujemy go jako konsument, a sprzedającym jest firma). Zgodnie z przepisami rękojmia na nieruchomości wynosi 5 lat od daty zakupu.

W okresie 5 lat od zakupu nowego domu lub mieszkania od dewelopera/generalnego wykonawcy możemy składać roszczenia związane z występującymi wadami. Deweloper zobowiązany jest usunąć wady na własny koszt.

Możliwość korzystania z rękojmi pozwala zatem na darmową naprawę wszystkich wad jakie powstałyby w budynku. Należy także wspomnieć, że część deweloperów udziela gwarancji na okres 12 lub 24 miesięcy. Gwarancja jest dobrowolna i nikt nie zabrania takich praktyk, dlatego też konsument często zostaje wprowadzony w błąd, że możliwość zgłaszania wad ograniczona jest do okresu gwarancji. Nie jest to prawdą! W całym okresie 5 lat wszystkie wady jakie występują w nieruchomości musi poprawić na własny koszt strona sprzedająca (jeśli sprzedawcą była firma).

Czy przegląd budynku jest obowiązkowy?

Tak, wbrew opinii osób czytających „wybiórczo” przepisy przeglądy budynków jednorodzinnych są obowiązkowe. Oczywiście urzędnicy nie sprawdzają po domach czy był już u Państwa kominiarz lub kiedy wykonano przegląd instalacji gazowej. Nie mniej brak ważnych przeglądów może wpływać na bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości. Więcej na temat dlaczego przeglądy budynków są obowiązkowe w odrębnym artykule (w artykule wyjaśniamy także podstawę prawną takiego obowiązku – z ustawy Prawo Budowlane art. 62).

Każdy właściciel domu musi wykonywać:

przeglad ubezpieczenie domu
badanie szczelności instalacji gazowej poznan
Wybuch gazu na dolnym śląsku. Fot. express-miejski.pl

Kiedy i jakie przeglądy wykonać dla nowego budynku?

Jak wskazano powyżej każdy nowy dom musi mieć wykonane przeglądy. Należy przy tym zaznaczyć, że wyróżnia się tzw. przeglądy odbiorcze oraz przeglądy okresowe.

Przeglądy odbiorcze – przeglądy te wykonywane są na zakończenie budowy. Przykładowo: zanim podłączymy gaz należy wykonać próbę szczelności i przegląd drożności przewodów kominowych, a przed uruchomieniem instalacji elektrycznej pełny przegląd rezystancji izolacji czy impedancji. Zakłada się zatem, że mniej więcej na dzień uzyskania zawiadomienia o zakończeniu budowy lub rozpoczęcia użytkowania budynku posiadamy wszystkie ważne przeglądy. To samo dotyczy odbioru domu od generalnego wykonawcy lub dewelopera.

Przeglądy okresowe – to te przeglądy jakie powinniśmy wykonywać już użytkując nasz budynek. Wymagania w tym zakresie definiuje art. 62 ustawy Prawo Budowlane nakazując wykonywać:

Wskazane jest zatem aby po roku od rozpoczęcia użytkowania wykonać przegląd kominiarski i przegląd szczelności instalacji gazowej (nie jest przegląd kotła gazowego).

oraz:

Przeglądy 5-letnie zaś powinno się wykonywać za pierwszym razem wcześniej niż po upływie pełnych 5 lat. Najlepiej po czwartym roku od zamieszkania. Wcześniejsze wykonanie przeglądu elektrycznego i budowlanego pozwoli na egzekwowanie napraw od wykonawcy/dewelopera w ramach rękojmi.

Naszą ofertę przeglądów okresowych w okolicach miasta Poznań znajdą Państwo na stronie – przeglądy okresowe.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 77

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!