Poniższy artykuł dotyczy sytuacji gdy prowadzimy najem odrębnych lokali mieszkalnych w budynku który w całości stanowi naszą własność, lub wynajmujemy lokal na pokoje.
W każdej z powyższych sytuacji, aby umowa najmu nie zawierała wad prawnych od kwietnia 2023 r. jej załącznikiem musi być świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument taki ważny jest 10 lat od jego wydania.
Wymagania dotyczące sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Ostatnia nowelizacja przepisów nastąpiła w 2022 roku, i obowiązuje od kwietnia 2023 r.
Świadectwo energetyczne jest dokumentem zawierającym wyniki obliczeń zapotrzebowania energetycznego lokalu. Innymi słowy dokument taki przekazuje dane o tym czy w lokalu latem może być bardzo ciepło a zimną koszty ogrzewania będą wysokie. Obowiązki sporządzenia tego typu dokumentu i większej świadomości lokatorów oraz osób nabywających lokale mieszkalne wymuszają przepisy Unii Europejskiej (nowelizacja ustawy krajowej dąży do dostosowania naszych regulacji do przepisów unijnych).
ojawiające się na ścianach wewnętrznych mieszkania zawilgocenia są symptomem poważnych problemów. Wilgoci na ścianach nie powinniśmy bagatelizować ponieważ nie zniknie ona samoistnie (zwykle instalacje hydrauliczne same się nie uszczelnią), a długotrwałe zaniechania mogą prowadzić do konieczności większego remontu wnętrz i odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczenie.
Odbiór instalacji fotowoltaicznej (PV) to nie tyko zgłoszenie gotowości przyłączenia do sieci energetycznej i zgłoszenie do straży pożarnej. Zagadnienie jest znacznie bardziej skomplikowane, a brak wymaganych prawnie dokumentów może stanowić precedens do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku pożaru instalacji fotowoltaicznej.
Środki doszczelniające układy można bez problemu zakupić w internecie lub marketach budowanych, jednak jakość preparatów często jest wątpliwa. Środki chemiczne z marketów różnią się składem od tych dostępnych do użytku profesjonalnego. Należy także zaznaczyć, że zabieg uszczelnienia chemicznego jest „drogą w jedną stronę” – jeśli wlejemy płyn do instalacji to częściowe uszczelnienie wycieku może spowodować brak możliwości późniejszej diagnostyki i lokalizacji awarii. W poniższym artykule wyjaśniamy na co zwracać uwagę przy zakupie środka chemicznego lub zamówieniu usługi uszczelnienia chemicznego instalacji.
Termowizja w przemyśle znajduje szerokie zastosowania ze względu na swe dwie główne cechy: badania termowizyjne są nieinwazyjne oraz badania pozwalają na obrazowanie rozkładu temperatur w czasie rzeczywistym. Wczesne wykrycie uszkodzeń ścian zbiorników, pieców hutniczych czy poluzowania styków instalacji elektrycznych pozwala na ograniczenie kosztów przestojów produkcyjnych i strat przedsiębiorstw. Diagnostyka tego typu zapobiega także pożarom, a wykrywanych wad nie da się stwierdzić żadną inną metodą techniczną.
wiadectwo charakterystyki energetycznej budynku zgodnie z nowelizacją przepisów z 2023 roku jest niezbędne do wszystkich transakcji na rynku wynajmu i sprzedaży mieszkań.
Jeśli zatem zamierzamy wynająć nasz dom lub sprzedać nieruchomość potrzebujemy zamówić dokument świadectwa. Jego sporządzenie wymaga abyśmy udostępnili schematy pomieszczeń oraz przekazali pewne informacje techniczne audytorowi. Co jednak jeśli nie mamy takich danych?
Artykuł dotyczy interpretacji mostków termicznych (inaczej zwanych mostkami cieplnymi) w zakresie pomiarów w budownictwie. Dostępność urządzeń pomiarowych oraz różnorodne problemy techniczne mieszkań są często mylnie interpretowane przez nieznajomość właściwych norm. W artykule wyjaśniamy jakie normy należy uwzględniać przy wykonywaniu pomiarów i interpretacji zdjęć.
Duża dostępność kamer termowizyjnych o niskiej rozdzielczości powoduje, że badania często chcemy wykonywać samodzielnie. Badania termowizyjne budynków wymagają jednak uwzględnienia technologii murów oraz doboru właściwych warunków atmosferycznych do wykonywania zdjęć. W niniejszym artykule opisano jaka jest wymagana różnica temperatury do wykonania badania termowizyjnego oraz jakie inne zjawiska atmosferyczne należy uwzględnić przy pomiarach.
Ocena jakości izolacji cieplnej naszego domu jest kluczowa do podjęcia właściwych decyzji dotyczących wymagań względem wykonawców czy wymiany źródła ciepła (dotyczy nowych jak i starszych budynków). Badania tego typu nie są obowiązkowe i weryfikacji rzeczywistych strat ciepła naszego domu nie należy mylić z „świadectwem charakterystyki energetycznej” wystawianym na podstawie teoretycznych wartości ocieplenia ścian. Badanie rzeczywistych strat ciepła budynku musi odbyć się fizycznie na terenie naszej nieruchomości.