Jakość środowiska jest parametrem mającym bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Świadectwo energetyczne jest swoistym "paszportem" określającym ilość energii nieodnawialnej jaką należy dostarczyć aby użytkować naszą nieruchomość. Obowiązki prawne dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Celem ustawy i rozporządzenia Unii Europejskiej (które wymusiło powstanie ustawy) jest uświadomienie obywatelom ilości energii jaką zużywają nasze domy.
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera to ważny moment dla wielu z nas. W końcu mieszkania nie odbiera się każdego dnia, a jednocześnie zakup ten był znacznie droższy niż nowy samochód. Musimy pamiętać jednak o jednym – samochód wyjechał z fabryki, która przynajmniej częściowo jest zautomatyzowana, zaś nasze mieszkanie wychodzi spod rąk ludzi. Każdy dom i mieszkanie to ręczna, często „misterna” robota :) Błędy pomiędzy mieszkaniami wcale nie muszą być powtarzalne a jest wiele rzeczy jakie możemy sprawdzić według poniższej listy kontrolnej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym ilość energii jaką należy dostarczyć aby użytkować nasz budynek. Wydaje się zatem zasadne aby taki dokument posiadać, natomiast musimy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń wynikających ze współczynników obliczeniowych. Nie zawsze świadectwo energetyczne (nazywane także certyfikatem energetycznym) odzwierciedla rzeczywisty poziom zużycia energii dlatego też dokument ten jest często marginalizowany np. przez agentów nieruchomości...
Zakup lub po prostu użytkowanie starszego budynku może być dla wielu z nas przysłowiową „kulą u nogi”. Pamiętajmy jednak, że sprzedaż starego domu lub jego wyburzenie to nie są jedyne możliwe rozwiązania. Nie kupimy przecież nowego budynku w starej malowniczej okolicy, a koszty wyburzenia budynku nie są małe. Każdą nieruchomość niezależne od jej stanu można wyremontować. Warto jednak ocenić czy taki remont w naszym przypadku byłby opłacalny...
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem poświadczającym ilość energii potrzebnej do użytkowania nieruchomości. Wymagania w tym zakresie określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Nie mniej odpowiedź na pytanie czy deweloper musi przekazać takie świadectwo nie we wszystkich przypadkach jest twierdząca...
Po odbiorze mieszkania często zastanawiamy się czy wszystkie dokumenty jakie otrzymaliśmy od dewelopera są wystarczające do bezpiecznego użytkowania nieruchomości. No bo czy deweloper nie powinien nam przekazać planów jak ułożone są instalacje w ścianach i posadzkach? Na to i wiele innych pytań odpowiada niniejszy artykuł.
Sprawdzenie strat ciepła w mieszkaniu wymaga określenia kierunku i wielkości strumieni przepływu. Brzmi bardzo abstrakcyjnie, prawda? Weryfikację tą jednak możemy wykonać na trzy sposoby: organoleptycznie, obliczeniowo i poprzez badanie termowizyjne. Każda z powyższych metod posiada jednak wady....
Czekanie bywa frustrujące, a zwłaszcza czekanie na klucze do naszego nowego mieszkania :) Warto zaznaczyć, że nie zawsze brak wydania kluczy wynika ze złej woli dewelopera/wykonawcy – często jest on ograniczony brakiem pozwolenia na użytkowanie (brakiem formalnego zakończenia budowy budynku). W niniejszym artykule znajdziesz praktyczne informacje dotyczące odpowiedzi na pytanie: kiedy dostaje się klucze do mieszkania przy zakupie z rynku pierwotnego.
Wymagania dotyczące powierzchni (czyli wielkości) mieszkania określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065 i póź. zm.). Dokładniej precyzuje to rozdział nr 7 „Szczególne wymagania dotyczące mieszkań w budynkach wielorodzinnych”. Przegląd wymagań został przedstawiony w niniejszym artykule.
Jeśli decyzja o zakupie nowego mieszkania jest już za Państwem to często pojawiają się nerwowe chwile związane z oczekiwaniem na odbiór kluczy i zaplanowaniem terminów prac wykończeniowych. Zgranie malarza, płytkarza, ekip od drzwi, paneli i kuchni bywa nie lada wyzwaniem. Często też prace budowlane ulegają znacznym przesunięciom w czasie, co wiąże się z koniecznością rozpoczęcia przez nas wykończenia mieszkania przed odbiorem i aktem notarialnym przeniesienia własności.