Menu Zamknij

Co to znaczy tynk gipsowy maszynowy III kategorii?

tynk gipsowy III kategorii normy odchylki co to

Oznaczenia kategorii tynków można spotkać w standardzie wykończenia nowych mieszkań deweloperskich lub przy umowie z tynkarzem. Oznaczenie kategorii tynku definiuje przede wszystkim jego jakość oraz dopuszczalne odchyłki płaszczyzn. Warto zatem zapoznać się z poniższym artykułem, aby wiedzieć jakiej dalszej obróbki wymagają tynki III kategorii oraz jaką zapewniają jakość powierzchni.

Na terenie województwa Wielkopolskiego pozostajemy do Państwa dyspozycji w zakresie profesjonalnych odbiorów technicznych nowych mieszkań od deweloperów oraz odbiorów prac tynkarskich czy opinii technicznych dotyczących jakości tynków.

Jakie wyróżniamy kategorie tynków?

Kategorie opisuje się cyframi rzymskimi od I (1) do IV (4). Im wyższa kategoria tynku jakość powierzchni lepsza, a ściana bardziej płaska i równa. Kategorie tynków maszynowych opisuje norma PN-70/B-10100 („Roboty tynkowe. Tynki zwykłe – wymagania i badania przy odbiorze”). Wyróżniamy następujący opis normatywy:

  • tynki surowe – pozaklasowe – kategorii 0
  • tynki surowe wyrównane kielnią – kategorii I
  • tynki surowe ciągane pacą – kategorii Ia
  • tynki pospolite dwuwarstwowe – kategorii II
  • tynki pospolite trójwarstwowe – kategorii III
  • tynki doborowe – – kategorii IV

Warto przy tym zaznaczyć, że nowa norma tynkarska PN-EN 10110:2005 (następczyni PN-70/B-10100) nie wyróżnia kategorii tynków. Nie mniej przyjęte w normie odniesienia do klas oraz założone odchyłki powierzchni narzucają w interpretacji wykonanie tynku w jakości odpowiadającej 1:1 zdefiniowanej wcześniej kategorii III.

Jeśli w standardzie wykończenia nowego mieszkania zapisano jedynie „tynki gipsowe” (nie wskazując ich kategorii) lub zapisano „tynki gipsowe według PN-EN 10110:2005” to właściwe jest założenie warunków odbioru tych prac zgodnie z III kategorią tynku.

Tynk III kategorii – co to takiego?

Tynk III (3) kategorii to najczęściej spotykany opis tolerancji i jakości powierzchni. Zgodnie z normą przyjmuje się że powierzchnie tych tynków powinny być „równe i gładkie”. Są to jednak nadal tynki maszynowe oznaczane jak „pospolite” zatem jakość ich powierzchni nie jest idealna. Na powierzchni tynkowanej tej kategorii nie dopuszcza się:

  • rys i uszkodzeń mechanicznych dłuższych niż 5 cm
  • wszelkiego rodzaju wykwitów w tym pleśni i wytrąceń
  • zarysowań powierzchni
  • trwałych zacieków

Tynk 3 kategorii a malowanie

Tynk III kategorii z definicji może zawierać pewne niedoskonałości w postaci krótkich miejscowych uszkodzeń mechanicznych oraz sfalowań powierzchni do 5 mm. Jakość ścian III kategorii nie nadaje się do bezpośredniego malowania.

Jeśli ze względu na koszty jesteśmy zmuszeni do ograniczenia szpachlowania (dodatkowego wyrównania powierzchni ścian gładzią gipsową) to powierzchnię należy doświetlić i wypełnić lokalne ubytki. Następnie ściany należy zagruntować i malować farbami lateksowymi – farby tego typu tworzą grubszą powłokę i niejako „zaleją” część niedoskonałości. Należy także pamiętać, że ciemne kolory ścian uwidaczniają nierówności podłoża dlatego też na ściany 3 kategorii należy nanosić tylko jasne barwy.

W jakim zakresie powinna się zawierać grubość tynku III kategorii?

Norma PN-70/B-10100 („Roboty tynkowe. Tynki zwykłe – wymagania i badania przy odbiorze”) opisuje dopuszczalną grubość tynkowania ścian w zależności od rodzaju podłoża. Wyróżnia się tu trzy dopuszczalne wartości:

  • dla podłoża gipsowego i gipso-betonowego – maksymalna grubość tynku 12 mm
  • cegła, beton, materiały ceramiczne – maksymalna grubość tynku 18 mm
  • dla podłoża wzmocnionego siatką z włókna, siatką stalową lub podłoża otrzcinowanego – maksymalna grubość tynku 23 mm

Tolerancja wartości normowych dla III kategorii tynku wynosi od -4 mm do +2 mm względem wyżej podanych wartości.

Dopuszczalne odchyłki/wady tynku III kategorii

Wymagania przy odbiorze tynków gipsowych zostały opisane w osobnym artykule – odbiór i wymagania z norm. W artykule tym opisano także konieczne do przeprowadzenia kontroli łaty pomiarowe oraz domowe sposoby pomiaru odchyłek płaszczyzn tynku.

Odbiór tynków gipsowych

Odbiór tynków wykonanych przez dobrą ekipę jest stosunkowo prostym zadaniem. Sprawa się jednak komplikuje przy nałożeniu się błędów ścian murowanych na realizowane prace tynkarskie. Zdarzają się także nieprawidłowo naniesione tynki które ulegają odparzeniu lub łuszczeniu. Ocena części wad bez doświadczenia i odpowiednich narzędzi może być znacząco utrudniona.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji na terenie całego województwa Wielkopolskiego w zakresie odbioru prac tynkarskich. Zachęcamy do kontaktu.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 122

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!