Menu Zamknij

Odbiór mieszkania wykończonego pod klucz – jakich usterek się spodziewać?

odbior mieszkania wykonczonego pod klucz

Deweloperzy coraz częściej oferują możliwość zakupu mieszkania w tzw. „podwyższonym standardzie” lub „standardzie pod klucz” czy też po prostu „mieszkania z wykończeniem”. Wszystkie te opcje dotyczą możliwości otrzymania mieszkania, które nie będzie miało surowych ścian.

odbior mieszkania pod klucz, mieszkanie pod klucz jaki standard
Stan „pod klucz” to metamorfoza ze stanu deweloperskiego do wykończenia lokalu do stanu zamieszkania.

Mieszkania wykończone „pod klucz” są atrakcyjne dla klientów ponieważ umożliwiają pominięcie konieczności koordynacji ekip budowlanych, poszukiwania i zakupu materiałów budowlanych oraz straty czasu związanej z procesem wykończenia. Mieszkania w tym standardzie są także oferowane na rynku wtórnym – są to mieszkania po kapitalnym remoncie (tzw. „FLIP”). Zarówno w nowych mieszkaniach deweloperskich jak i na rynku wtórnym przy zakupie mieszkania wykończonego nie mamy możliwości kontroli wykonawcy podczas wszystkich etapów prac (odbieramy je dopiero na końcu, przejmując klucze do mieszkania). Odbiór techniczny takiego lokalu to więc jedyny moment w którym możemy skontrolować jakość wykonanych prac i zgłosić wszystkie usterki.

Mieszkania “pod klucz” – jaki standard?

Nie ma norm budowlanych, zapisów w Warunkach Technicznych lub wzmianek w „Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego” określających standard wykończenia mieszkania pod klucz.

Standard wykończenia lokalu jest indywidualną umową pomiędzy stronami zakupu. Opis sposobu wykończenia powinien być możliwie precyzyjny, aby skutecznie zabezpieczać prawa nabywcy.

Zgodnie z powyższym należy zawsze doprecyzować w postaci załącznika do umowy zakres wykończenia. Opis standardu wykończenia powinien obejmować:

  • materiał wykończenia podłóg (typ i model płytek, typ i model paneli podłogowych)
  • kierunek i schemat ułożenia płytek oraz paneli
  • ewentualne wizualizacje wykończenia pokoi i łazienki
  • typy i rodzaj armatury montowanej w łazience
  • informacje o wykonywaniu gładzi szpachlowych (wyrównania ścian i sufitów)
  • producenta i kolor farb malowania wnętrz
  • informacje o montażu listew przypodłogowych (w tym model i kolor)
  • informacje o montażu parapetów wewnętrznych
  • typ i model drzwi wewnętrznych do pokoi i łazienki
  • informacje na temat osprzętu elektrycznego (gniazdka i łączniki) oraz ewentualnego montażu lamp oświetleniowych

Należy przy tym zaznaczyć, że „wykończenie pod klucz” u niektórych wykonawców może obejmować montaż drzwi wewnętrznych i lamp oświetlenia, u innych zaś może dotyczyć tylko wykończenia i pomalowania ścian oraz ułożenia płytek/paneli podłogowych. Zdarza się również, że Klienci świadomie rezygnują np. z montażu części grzejników lub listew planując wymianę elementów na dekoracyjne (dopasowane do planowanego stylu wnętrza).

Odbiór mieszkania z wykończeniem “pod klucz” – co sprawdzić samodzielnie?

Wchodząc do mieszkania z wykończeniem „pod klucz” przede wszystkim powinniśmy być wyposażeni w listę standardu wykończenia. Należy zweryfikować, czy wszystkie kolory ścian, rodzaje płytek i paneli zgadzają się z opisem stanowiącym wyznacznik zawartej umowy. Niestety pomyłki w tym zakresie zdarzają się dość często i wynikają z przekazania materiału na niewłaściwe mieszkanie (Państwa matowe płytki mogą być u sąsiada, a płytki w połysku u Państwa).

Po skontrolowaniu zgodności wykończenia powinniśmy sprawdzić występowanie uszkodzeń mechanicznych. Wszelkie zadrapania, uszkodzenia, rysy na szybach i lustrze nie będą mogły być zgłoszone po odbiorze kluczy (nie udowodnimy czasu powstania wady). W związku z powyższym odbiór mieszkania to jedyny moment na „wytknięcie” uszkodzeń deweloperowi.

Samodzielnie warto również sprawdzić jakość malowanych ścian i występowanie ewentualnych przebarwień lub zabrudzeń.

Odbiór mieszkania „pod klucz” ze specjalistą

Firma InspekcjaDomu.pl świadczy usługi odbiorów mieszkań „pod klucz” na terenie województwa Wielkopolskiego. Prowadzimy także wyjazdowe odbiory apartamentów nad morzem i w górach. Specjalista do spraw odbiorów technicznych to nie tylko osoba posiadająca odpowiednie szkolenia, znająca normy budowlane i przepisy prawa ale przede wszystkim to inspektor wyposażony w sprzęt pomiarowy.

odbior mieszkania pod klucz poznan
Podczas naszych odbiorów mieszkań pod klucz stosujemy unikalne metody detekcji wad ukrytych – w tym szczelności kabin prysznicowych (jest to jednak z najczęstszych usterek jakich można się spodziewać)

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 77

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!