Menu Zamknij

Standard deweloperski. Wykończenie mieszkania deweloperskiego – koszty 2024

wykonczenie mieszkania deweloperskiego koszty

Zakup nowego mieszkania od dewelopera to wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy „własny kąt”. W pierwszej kolejności musimy ocenić nasz standard deweloperski i podpisać umowę zakupu. Następnie po stresie związanym z uzyskaniem kredytu hipotecznego czeka nas odbiór kluczy wraz z odbiorem technicznym mieszkania, a później pozostanie nam jedynie wykończenie wnętrz. Właściwe zaplanowanie budżetu na wykończenie mieszkania deweloperskiego wydaje się być kluczowe. Poniżej znajdziesz podejście praktyczne wynikające z setek rozmów z klientami i ponad 6-letniego doświadczenia w odbiorach technicznych nowych mieszkań od deweloperów.

Średni koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego (ogółem)

Na koszt wykończenia mieszkania składa się:

  • koszt robocizny ekipy wykończeniowej
  • koszt materiałów budowlanych

Nie istnieje zatem jedna prosta kalkulacja umożliwiająca przeliczenie kosztu na podstawie metrażu lokalu. Lokal można wykańczać materiałami z marketów budowlanych typu Castorama czy Leroy Melin, a można także zamawiać drzwi wewnętrzne, czy wannę wykonywane na zamówienie. Jeśli zatem planujesz wykończenie wyższej klasy po prostu dodaj do poniższego szacunku całkowitą kwotę materiałów jakie zamierzasz wykorzystać, lub skorzystaj z kalkulatorów budowlanych określając precyzyjnie koszt prac i materiałów.

Średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim (w roku 2024) wynosi:

  • dla mieszkań o powierzchni ok. 25-45 m2 – 1000-2350 zł
  • dla mieszkań od około 50 m2 – 800-1980 zł/m2

Dlaczego koszt wykończenia małego mieszkania jest większy? Wynika to z prostej zależności – oba mieszkania zawierają przecież łazienkę, czy kuchnię. W większym mieszkaniu koszty zwiększają się o wykończenie dodatkowego pokoju, nie zaś kolejnej łazienki, co relatywnie po prostu jest tańsze i zmniejsza cenę wykończenia metra lokalu.

Podsumowując jeśli kupiliśmy mieszkanie o powierzchni 55 m2 to koszt wykończenia lokalu wyniesie od 55*600=30.000 zł. Czego powyższa cena nie zawiera? Cena nie obejmuje wyposażenia takiego jak stół, kanapa, karnisze, telewizor czy pralka. Ponadto cena nie obejmuje szaf w zabudowie i zabudowy kuchennej (zabudowa kuchenna typu Ikea wraz z AGD to koszt dodatkowych 14.000 – 27.000 zł w zależności od wielkości pomieszczenia i standardu).

Całkowity koszt wykończenia mieszkania o powierzchni powyżej 50 m2 (wraz z zabudową kuchenną i meblami) to koszt około 2.000 zł/m2.

Ograniczenie kosztów, ale z głową

Czy można taniej wykończyć mieszkanie? Tak, ale jeśli mamy możliwość zakupienia stanu „pod klucz”, który będzie wykonany przez dewelopera za kwotę nawet powyżej 1.500 zł/m2 to czasem warto dopłacić. Pamiętajmy, że obecnie mamy rynek wykonawcy i znalezienie rzetelnej ekipy wykończeniowej również bywa wyzwaniem. Koszy związane z oczekiwaniem na materiały budowlane i opóźnienie związane z rozpoczęciem prac wykończeniowych często mogą przewyższyć kilka tysięcy pozornie oszczędzonych na kalkulacji wykonanej na papierze.

Jeśli chcielibyśmy ograniczyć koszty warto część prac wykonać samodzielnie. Jeśli samodzielnie pomalujemy ściany i sufity, a do tego samodzielnie rozłożymy panele podłogowe i listwy możemy oszczędzić nawet klika tysięcy. Pamiętajmy, że ograniczenie kosztów będzie realne tyko wówczas gdy odbierane mieszkanie nie będzie posiadać wad technicznych generujących dla nas dodatkowe koszty. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalisty w zakresie odbioru technicznego i dokładnie zweryfikować kąty, płaszczyzny czy też zawilgocenia i uszkodzenia naszej nowej nieruchomości.

Zanim podpiszesz umowę z wykonawcą zapoznaj się z artykułem jak zweryfikować prace po ekipie wykończeniowej. Zajdziesz tam nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące samego odbioru prac, ale także podpisywanej umowy i zastrzeżenia ewentualnych kar umownych.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z artykułami:

  1. Odbiór mieszkania – normy i dopuszczalne odchyłki
  2. Standard deweloperski – czym jest i co wchodzi w skład

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 83

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!