Menu Zamknij

Na czym polega odbiór mieszkania od dewelopera?

na czym polega odbior mieszkania

Jeśli kupiliśmy nowe mieszkanie od dewelopera to prędzej lub później zostaniemy zaproszeni na odbiór techniczny. Czym zatem jest odbiór mieszkania? Czy to coś więcej niż odebranie kluczy? Jakie mamy prawa podczas spotkania odbiorowego? Na powyższe pytania odpowiada ten artykuł.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą odbiorów mieszkań od dewelopera w województwie Wielkopolskim.

Odbiór mieszkania od dewelopera – czym jest?

Czym jest odbiór wyjaśniamy w poniższym wywiadzie dla OtoDom – wywiad z cyklu „z ekspertami przy kawie

Odbiór mieszkania to moment w którym deweloper zaprasza do zgłoszenia uwag dotyczących stanu technicznego nieruchomości. Podczas odbioru mieszkania zatem nie tylko powinniśmy odebrać klucze i dokumenty dotyczące naszego lokalu.

Odbiór mieszkania to moment w którym należy dokładnie obejrzeć lokal i zgłosić wszystkie wady techniczne.

Podstawa prawna odbioru mieszkania od dewelopera

Prawa kupującego w zakresie odbioru mieszkania definiuje Ustawa deweloperska (dokładnie: „Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym” – Dz.U.2021.1177 i późn. zm.). W art. 41 tej ustawy zapisano:

1. Przeniesienie na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, jest poprzedzone odbiorem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego przez nabywcę. Odbiór ten następuje odpowiednio po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie albo zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego przy braku sprzeciwu ze strony tego organu.

2. Odbiór, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywany w obecności nabywcy.

3. Z odbioru, o którym mowa w ust. 1, sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić wady lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W protokole odnotowuje się również odmowę dokonania odbioru przez nabywcę w przypadku stwierdzenia wady istotnej, uznanie wady istotnej przez dewelopera albo odmowę uznania wady istotnej przez dewelopera.

Z powyższego wprost wynika, że podstawowym prawem kupującego jest możliwość zgłoszenia dowolnych wad dotyczących mieszkania lub domu. Wszystkie wady odnotowywane są w protokole jaki powinien powstać pomiędzy stronami zakupu.

Jak przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?

Udając się na odbiór mieszkania warto przeczytać umowę jaką podpisaliśmy, zwłaszcza w zakresie tzw. „standardu wykończenia” (dokument także zawarty jest w prospekcie informacyjnym). Ze standardu wynika wyposażenie lokalu jakiego możemy oczekiwać w dniu odbioru – jest tam informacja czy w lokalu miały być parapety, czy powinny zostać przekazane głowice termostatyczne (pokrętła) do grzejników etc. Warto także wydrukować i zabrać ze sobą na odbiór rzut mieszkania – może się przecież zdarzyć, że okno będzie lekko przesunięte względem planu lub ścianka działowa będzie ustawiona w złym miejscu…

Udając się na odbiór mieszkania warto także przeczytać obowiązujące normy przy odbiorze oraz wyposażyć się w stosowny sprzęt pomiarowy. W zakresie wsparcia dotyczącego norm i szczegółowej kontroli technicznej można także skorzystać z pomocy specjalisty do odbioru mieszkania. Profesjonalne firmy takie jak InspekcjaDomu.pl zapewniają dostępność zaangażowanych specjalistów, którzy wyposażeni w najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe zidentyfikują wszystkie wady mieszkania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą odbiorów technicznych od dewelopera.

Jakie wady występują w mieszkaniach od dewelopera?

Mieszkania od dewelopera są wytwarzane przez ludzi – ta ręczna praca niestety nie jest powtarzalna (nie jest to samochód składany w większości przez roboty przemysłowe). Nawet w tym samym bloku mieszkania między sobą mogą się znacząco różnić rodzajem wad technicznych i ich istotą. Poniżej kilka przykładów usterek jakie występują w mieszkaniach od dewelopera:

Więcej zdjęć na naszym profilu facebook

Gdzie szukać specjalisty do odbioru mieszkania?

Pozostajemy do Państwa dyspozycji celem profesjonalnego wsparcia w technicznym odbiorze mieszkań i domów. Nasi zaangażowani inspektorzy chętnie sprawdzą Państwa nieruchomość na terenie całej Wielkopolski. Koszt usługi odbioru zależy jest od lokalizacji i metrażu – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą odbiorów mieszkań.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 88

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!