Menu Zamknij

Odbiór mieszkania przed czy po akcie notarialnym

Odbior mieszkania przed czy po akcie notarialnym

Odbiór mieszkania inaczej odbiór kluczy może odbyć się zarówno przed jak i po akcie notarialnym przeniesienia własności. Sposób przekazania nieruchomości zależy od konstrukcji umowy jaką podpisaliśmy z Wykonawcą. Niestety nie zawsze określenie Wykonawca jest tym samym co deweloper… Wiążą się z tym pewne pułapki i ograniczenia opisane w niniejszym artykule.

Odbiór mieszkania od wykonawcy czy od dewelopera

Jeśli zastanawiają się Państwo kiedy odebrać mieszkanie zapewne podpisali już Państwo umowę przedwstępną. Należy w niej zweryfikować czy przywołana jest „Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” (potocznie zwana Ustawą deweloperską). Ustawa ta zgodne z nazwą zabezpiecza interes strony Kupującej. W takim przypadku odbiór mieszkania realizowany jest zgodnie z zapisami art. 27 Ustawy deweloperskiej i odbywa się przed aktem notarialnym przeniesienia własności. Podstawą odbioru kluczy jest natomiast (zazwyczaj) wpłata 100% wartości środków pieniężnych.

W przypadku zakupu nowego domu lub mieszkania z pominięciem Ustawy deweloperskiej odbiór kluczy może nastąpić dopiero po przeniesieniu własności – tu zastosowanie mają indywidualne ustalenia stron, przy zachowaniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Sytuacja taka dotyczy zwłaszcza budynków budowanych za pieniądze Wykonawcy i sprzedawanych klientowi jako gotowy wyrób. W takich przypadkach Wykonawca może odmawiać przekazania lokalu do czasu aktu notarialnego i ma do tego prawo.

Odbiór mieszkania a przeniesienie własności

Wyróżniamy dwa rodzaje odbiorów:

  • odbiór techniczny – jest to spotkanie na terenie budowy mające na celu sprawdzenie przez Klienta stanu technicznego lokalu i zgłoszenie ewentualnych uwag. Podstawowym celem takiej kontroli jest określenie czy nie występują przesłanki do odmowy odbioru nieruchomości (wykonano zły układ pomieszczeń, lokal nie spełnia norm lub znajduje się na innym piętrze). Na tym etapie klient zazwyczaj korzysta z naszej usługi profesjonalnego odbioru technicznego
  • odbiór z przekazaniem kluczy (potocznie odbiór mieszkania) – to moment ostatecznej weryfikacji mieszkania wraz z przekazaniem kluczy. Często odbiór ten połączony jest z odbiorem technicznym i wskazaniem do protokołu wszelkich uwag dotyczących stanu technicznego przez firmy takie jak nasza

Przeniesienie własności do lokalu mieszkalnego nie jest w żaden sposób powiązane z odbiorem technicznym.

Należy przy tym zaznaczyć, że wykazanie usterek stanu lokalu powinno odbyć się na możliwie wczesnym etapie, tak aby wykonawca miał czas na naprawy, a my abyśmy mieli wiedzę o stanie nabywanego przedmiotu.

Przykłady usterek technicznych:

Kiedy akt notarialny przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Definicja daty ostatecznego przeniesienia własności do mieszkania od dewelopera nie jest określona ustawowo. Data ta musi być jednak formalnie zawarta w umowie przedwstępnej zakupu. Jest to więc indywidualne ustalenie stron co do czasu transakcji. Zazwyczaj w akcie notarialnym umowy przedwstępnej zawarte są dwie daty:

  • data odbioru mieszkania – przekazania nabywcy lokalu mieszkalnego, po obmiarach geodezyjnych i formalnym zakończeniu budowy
  • data przeniesienia własności – odłożona w czasie (nawet o pół roku) data stanowiąca ostateczny termin podpisania aktu notarialnego przeniesienia własności mieszkania

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji w zakresie odbiorów mieszkań i domów do dewelopera – oferta profesjonalnej pomocy technicznej.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 49

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!