Menu Zamknij

Wykończenie mieszkania przed aktem notarialnym

wykonczenie mieszkania przed aktem notarialnym

Jeśli decyzja o zakupie nowego mieszkania jest już za Państwem to często pojawiają się nerwowe chwile związane z oczekiwaniem na odbiór kluczy i zaplanowaniem terminów prac wykończeniowych. Zgranie malarza, płytkarza, ekip od drzwi, paneli i kuchni bywa nie lada wyzwaniem. Często też prace budowlane ulegają znacznym przesunięciom w czasie, co wiąże się z koniecznością rozpoczęcia przez nas wykończenia mieszkania przed odbiorem i aktem notarialnym przeniesienia własności.

Wykończenie mieszkania przed odbiorem

Czy wykończenie mieszkania przed odbiorem nadzoru budowlanego jest możliwe? Oczywiście, że tak! W Polsce wszystko jest możliwe 😉 Nie mniej sytuacja ta jest całkowicie nielegalna i zamieszkiwanie na placu budowy wiąże się ze znacznym ryzykiem. Po pierwsze niemożliwe jest pełne ubezpieczenie mienia i ruchomości do czasu zakończenia budowy, po drugie wszelkie awarie będą zwiększać nasz koszt wykończenia. Ponadto deweloperowi i kierownikowi grożą kary za zgodę na zamieszkiwanie lokali przed formalnym zakończeniem budowy. Więcej o odbiorze kluczy do mieszkania w przypadku gdy budynek nie posiada pozwolenia na użytkowanie znajduje się osobnym artykule dotyczącym odbioru kluczy.

Nie dopuszcza się natomiast sytuacji wykończenia mieszkania przed odbiorem technicznym. Odbiór techniczny to moment w którym mówimy „sprawdzam” i weryfikujemy czy m. in. ściany są proste, czy okna nie są porysowane, czy nie ma wilgoci i czy wszystkie instalacje są wykonane zgodnie z projektem. Takie sprawdzenie warto wykonać nawet na wcześniejszym etapie, ponieważ pozwoli ono na wytknięcie wszelkich błędów i ograniczy koszty prac wykończeniowych. Pozostajemy do Państwa dyspozycji w sprawie odbiorów mieszkań – zgodnie z naszą ofertą.

odbior mieszkania poznan
Wykonanie usługi odbioru technicznego i sprawdzenie jakości wykonanych przez Dewelopera prac pozwala nam uniknąć kosztów na późniejszym etapie.

Pamiętajmy też, że jeśli rozpoczniemy prace wykończeniowe np. wpuścimy płytkarza i okaże się że posadzka jest krzywa to zgłoszenie reklamacji do dewelopera trwa do 30 dni (podstawą jest art. 27 Ustawy Deweloperskiej). Jeśli płytkarz już miesza klej i docina płytki to nie możemy mu przerwać pracy na 30 dni, zatem w takim przypadku to my poniesiemy koszty usunięcia usterki lub w najgorszym przypadku stracimy kilka miesięcy szukając nowego płytkarza bo ten powie „Panie jak u tak krzywo to ja nie robię”.

Wykończenie mieszkania przed przeniesieniem własności

W przypadku wykończenia mieszkania przed przeniesieniem własności – każdy przypadek naszych Klientów wygląda inaczej.

Kupując mieszkanie na Ustawie Deweloperskiej de-facto jest ono nam przekazywane wraz z podpisaniem protokołu i odbiorem kluczy. Odbiór ten jest możliwy dopiero po dokonaniu pełnej płatności wartości przedmiotu umowy, zatem brak aktu notarialnego nie oznacza, że nie jesteśmy właścicielami. Nie ma w tej sytuacji żadnych zagrożeń i przepisanie przez nas liczników oraz rozpoczęcie użytkowania mieszkania nie jest niczym złym.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu domu już wybudowanego. Gdzie uzyskujemy klucze do lokalu przed uruchomieniem środków przez bank i gdzie podpisaliśmy ze sprzedającym jedynie umowę przedwstępną. Oczywiście w tym wypadku wpłaciliśmy zadatek w postaci min. 20% ale w tym wypadku występują następujące zagrożenia:

  • w przypadku uszkodzenia lub pożaru likwidacja skutków nie jest możliwa z naszej polisy ponieważ nie możemy ubezpieczyć takiego lokalu
  • jeśli sprzedający będzie nieuczciwy większość umów przedwstępnych będzie mógł zerwać oddając nam jedynie dwukrotność zadatku (wykończenie lokalu jakie wykonaliśmy stanie się jego własnością, ponieważ formalnie w lokalu nie wolno było nam prowadzić żadnych prac)

Wykończenie mieszkania powinno być zatem poprzedzone weryfikacją Państwa umowy z deweloperem oraz całkowitym rozliczeniem kosztów zakupu.

Odbiór techniczny mieszkania

W przypadku gdyby chcieli Państwo sprawdzić swojego dewelopera przed rozpoczęciem prac wykończeniowych pozostajemy do dyspozycji – poznaj naszą ofertę odbiorów mieszkań oraz odbioru domów.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 88

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!