Menu Zamknij

Lista kontrolna odbioru mieszkania od dewelopera

odbior mieszkania lista kontrolna

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera to ważny moment dla wielu z nas. W końcu mieszkania nie odbiera się każdego dnia, a jednocześnie zakup ten był znacznie droższy niż nowy samochód. Musimy pamiętać jednak o jednym – samochód wyjechał z fabryki, która przynajmniej częściowo jest zautomatyzowana, zaś nasze mieszkanie wychodzi spod rąk ludzi. Każdy dom i mieszkanie to ręczna, często „misterna” robota 🙂 Błędy pomiędzy mieszkaniami wcale nie muszą być powtarzalne a jest wiele rzeczy jakie możemy sprawdzić według poniższej listy kontrolnej.

Odbiór mieszkania na co zwrócić uwagę

Wybierając się na odbiór należy przede wszystkim przygotować i zabrać ze sobą umowę. To umowa jest podstawą dalszych roszczeń i to na niej powinna opierać się nasza weryfikacja. Najbardziej interesującym elementami umowy są załączniki:

 • prospekt informacyjny
 • standard wykończenia
 • rzuty lokalu z zaznaczonymi wymiarami

Porada: Na odbiór zabierzmy ze sobą papierową wersję otrzymanej umowy, tak aby łatwo do niej sięgnąć i pokazać deweloperowi, że nie wszystko wykonał tak jak nam obiecał. Dodatkowo jeśli w trakcie budowy dokonywaliśmy zmian lub uzgodnień zalecam zabrać ich listę na odbiór.

Lista kontrolna – co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

Często zadajemy sobie pytanie co się sprawdzam podczas odbioru mieszkania. Otóż podczas odbioru od dewelopera powinniśmy sprawdzić wszystkie elementy lokalu (bez wyjątku). Zaleca się zwrócenie uwagi na skontrolowanie elementów:

 • drzwi wejściowe – uszczelki, zarysowania, domykanie
 • rozdzielnica elektryczna – wartości, opisy
 • instalacja elektryczna w lokalu – najlepiej wyposażyć się w dowolną lampkę do kontaktu i miernik elektryczny
 • rozmieszczenie ścian – układ lokalu (czy zgodny z dokumentacją)
 • zarysowania na szybach – więcej jak odebrać szyby
 • kierunki otwierania okien – czy zgodne z dokumentacją
 • rozmieszczenia przyłączy wodnych – czy zgodne z dokumentacją
 • sprawdzić standard wykończenia – np. czy są osadzone parapety, czy grzejniki mają zawory termostatyczne i czy wszystkie obietnice dewelopera zostały dochowane
 • zweryfikować płaszczyzny posadzek, kąty proste ścian i odchyłki ścian – więcej o dopuszczalnych odchyłkach normowych podczas odbiorów
 • sprawdzić zarysowania i uszkodzenia na parapetach, grzejnikach i balkonie

Odbiór mieszkania – samodzielnie czy ze specjalistą?

Niby proste – zawsze lepiej ze specjalistą. Ale nie każdy „specjalista” faktycznie nim jest! Wybierając firmę do odbioru mieszkania kierujmy się opiniami i wielkością firmy. Oczywiście jesteście Państwo na stronie firmy która lokalnie wykonuje usługi odbiorów w okolicach Poznania i zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Nie mniej realizując usługi od 2014 roku wielokrotnie dzwonili do nas zrozpaczeni Klienci, że na ich odbiór przyszedł „fachowiec” bez drabiny, nie sprawdził elektryki, nie dojrzał braku wykutej wentylacji w łazience czy też po prostu nie przyjechał na umówione spotkanie… Odbiór to ważny moment i nie tylko firma oferuje badania kamerą termowizyjną, ale sprawdźmy także co to za firma.

Odbierając mieszkanie samodzielnie najpewniej nie sprawdzimy przepływów powietrza przez wentylację, nie sprawdzimy wilgotności ścian i posadzek czy nie sprawdzimy zerowania instalacji elektrycznej. Zakup profesjonalnego sprzętu na odbiór jest oczywiście możliwy, ale poza sprzętem musimy posiadać wiedzę z zakresu norm i ustaw. Znacznie wygodniej jest wynająć fachowca i przyjść na odbiór z kubkiem kawy niż kupować narzędzia i stresować się czy wszystko pójdzie dobrze…

Pomoc specjalisty podczas usługi odbioru

Firma Inspekcja Domu pozostaje do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych odbiorów mieszkań i domów od dewelopera. Usługi świadczymy na terenie całej Wielkopolski.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 66

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!