Menu Zamknij

Dom szkieletowy wady – nadzory inwestorskie

dom szkieletowy wady

Domy o konstrukcji szkieletowej zyskują obecnie na popularności. Jakość budownictwa o konstrukcji wykonanej z drewna jest wysoka, a gotowe domy spełniają surowe normy szczelności i izolacyjności. Nowy dom szkieletowy nie przypomina zatem w żaden sposób starej „drewnianej chatki”, a konstrukcje z innych materiałów niż cegła i beton nie są czymś czego trzeba się mocno bać. Budynek szkieletowy zwykle zamawiamy z katalogu i za kilka miesięcy mamy go już na swojej działce. Niestety często wcale tak nie jest lub pojawiają się duże problemy po zamieszkaniu takiej nieruchomości… Więcej na temat wad i zagrożeń tego typu budownictwa w poniższym artykule.

DOM DREWNIANY SZKIELETOWY WADY RZECZYWISTOSC
Nasze wyobrażenie o domach z drewna w zestawieniu z rzeczywistością (tu budynek A98 Lublin). Nowe domy szkieletowe to dobrej jakości konstrukcje, które nie odróżniają się od budynków murowanych.

Czy warto budować dom szkieletowy?

Przewagą konstrukcji szkieletowej jest możliwość zamówienia domu, który w elementach przyjedzie z fabryki i w szybkim tempie zostanie zbudowany na naszej działce. Podczas tego typu budowy nie musimy martwić się o materiał oraz robotników – podpisujemy umowę z jednym wykonawcą i czekamy aż skończy transport i montaż modułów budynku. Dom szkieletowy nie wymaga także dużych przestojów technologicznych wynikających z konieczności oczekiwania na wiązanie betonu czy wysychanie tynków. Jeśli wybierzemy jednego z czołowych producentów tego typu domów możemy być spokojni o jakość prefabrykowanych ścian (elementy które będą dostarczone z fabryki są w tym przypadku naprawdę dobrej jakości).

Należy zaznaczyć, że budowa domu szkieletowego jest droższa od budynku murowanego. Koszty prefabrykowanych domów są wyższe o ok. 20-30%.

Powyższe dla wielu klientów nie stanowi dużego problemu zważywszy na krótszy czas budowy. Jeśli więc dysponują Państwo większym budżetem niż budowa tradycyjna, a jednocześnie chcieliby Państwo ograniczyć czas budowy do 12 miesięcy to budowa domu szkieletowego jest warta rozważenia. Niestety konstrukcje tego typu posiadają także wady…

dom szkieletowy montaż
Montaż stropu w domu szkieletowym – Palędzie pod Poznaniem. Źródło Wofl House.

Wady domów szkieletowych

Konstrukcje domów z drewna wszystkim nam wydają się być mniej solidne, nietrwałe, zagrożone przewróceniem przez wiatr etc. Nie są to jednak rzeczywiste wady konstrukcji. Domy szkieletowe ocieplane są od zewnątrz muru dodatkową warstwą izolacji i wykańczane tynkiem – nie są to zatem domy z elewacją z desek i zwykle nie byliby Państwo wstanie rozpoznać czy dom został wybudowany w technologii tradycyjnej czy jest to dom szkieletowy.

Powtarzalne wady budynków szkieletowych to:

  • trzaski nagrzanych lub chłodzących się ścian
  • drgania ścian
  • błędy izolacji termicznej
  • duża podatność ścian na zawilgocenie i gnicie
  • powstawanie szczelin pomiędzy ścianami
  • duże koszty konstrukcji i zmian adaptacyjnych

Trzaski nagrzanych lub chłodzących się ścian domu szkieletowego

Wady tego typu możliwe są do usunięcia na etapie montażu, ale ich stwierdzenie jest możliwe niestety dopiero po wykończeniu budynku. Wyobraźmy sobie, że siadamy na kanapie naszego nowego domu i wieczorem słyszymy „pyk” o i znowu „pyk”, „pyk” – bywa to irytujące…

Trzaski są skutkiem nieprawidłowo łączonych elementy modułów lub niewystarczająco wysuszonego drewna i powstających w elementach konstrukcji naprężeń.

Wady tego typu są trudne do wyeliminowania w gotowym budynku dlatego warto skorzystać z naszej usługi nadzoru nad montażem modułów. Wbrew pozorom skręcanie ścian jest pracą ręczną ludzi znajdujących się na Państwa działce – na tym etapie budowy łatwo o błąd ludzki, który wpływa na komfort mieszkania.

Drgania ścian domu szkieletowego

Drgania ścian podobnie jak trzaski są skutkiem nieprawidłowo łączonych elementy modułów lub niewystarczająco wysuszonego drewna i powstających w elementach konstrukcji luzów. Wady tego typu objawiają się z czasem (zwykle po kilku latach). Nowoczesne konstrukcje budynków budowanych w technologiach niemieckich, austriackich problem ten całkowicie wyeliminowały. Konstrukcje krajowe wymagają dodatkowego nadzoru nad składaniem elementów prefabrykowanych.

Błędy izolacji termicznej domu szkieletowego

W tym zakresie posiadamy duże doświadczenie wykonywanych badań termowizyjnych już użytkowanych budynków szkieletowych. Rozumiemy naszych klientów u których wieje z gniazdek, temperatura u dołu ścian szkieletowych jest ujemna, czy dmucha zimne powietrze przy oknach. W konstrukcji szkieletowej bardzo ważny jest sposób łączenia płyty fundamentowej ze ścianami. Brak właściwych rozwiązań technicznych części producentów nie pozwala na szczelne łączenie, a wykonywane przez inwestorów zmiany instalacyjne tylko potęgują problemy termiczne. Należy przy tym zaznaczyć, że gotowa ściana, która jest dostarczana na budowę posiada określoną izolacyjność i podczas zmian związanych z przesunięciami gniazdek, podejść wody etc. konieczne jest odtworzenie wszystkich warstw ścian w tych samych technologiach. Nieumiejętnie wykonywane zmiany zwykle stają się powodem dużych problemów konstrukcji.

dom szkieletowy wady termowizja
Powyższy termogram przedstawia przechłodzenia ścian będące następstwem błędu łączenia płyty fundamentowej ze ścianami szkieletu. Przechłodzenia ścian powodują trudności z dogrzaniem pomieszczeń budynków szkieletowych.
badanie termowizyjne wieje gniazdko
Powyższy termogram przedstawia przedmuch przez gniazdo elektryczne. Temperatura powietrza wdmuchiwanego poniżej 3 st. C.
dom szkieletowy wady termowizja
W kolorze niebieskim widoczne przedmuchy powietrza na łączeniu ścian prefabrykowanych. Wdmuch zimnego powietrza powoduje rozwój wilgoci na belce maskującej.

Wilgoć w domu szkieletowym – podatność ścian na zawilgocenie

Współczesna technologia i zabezpieczenie ściany warstwowej skutecznie blokuje możliwość zawilgocenia drewna. Nie mniej należy pamiętać, że prefabrykowane elementy ścian składane są na budowie i na etapie tworzenia zadaszenia czy podłączeń hydraulicznych zdarzają się błędy wykonawcze. Ściany z cegły można osuszyć, ponownie otynkować i zapomnieć o problemie, w budynkach szkieletowych zaś zawilgocenie wymaga rozbiórki ściany i wymiany wypełnienia z wełny. Nierzadko przy zawilgoceniu ścian budynków szkieletowych dochodzi do rozwoju pleśni lub grzybni na powierzchni drewna, a w skrajnych przypadkach drewno gnije tracąc swą nośność.

dom szkieletowy wady wilgoc
Ściany długotrwale zawilgocone tracą swą nośność, a drewno wymaga wymiany. Powyższe często wymaga projektu konstrukcyjnego i pozwolenia na przebudowę.

Powstawanie szczelin pomiędzy ścianami

Wada ta dotyczy budynków „z bali”, nie opiniowaliśmy żadnej tego typu wady w nowoczesnym układzie szkieletowym. Szczeliny są wynikiem niewystarczająco wysuszonego drewna z którego budowany jest budynek. Usterki tego typu bywają bardzo frustrujące dla właścicieli – zwłaszcza jak we wnętrzu budynku pojawiają się muchy, osy czy mrówki.

Duże koszty konstrukcji i zmian adaptacyjnych

Budowa domu szkieletowego jest droższa od technologi tradycyjnej o ok. 20-30%. Nie mniej powyższe dotyczy podstawowego budynku w stanie surowym zamkniętym. Niektóre firmy wykonujące prefabrykaty ukrywają część kosztów w dopłatach za zmiany adaptacyjne projektu (zmiany lokalizacji gniazdek elektrycznych, układu ścian działowych) ale także w cenach elementów dodatkowych (kosztach dodatkowych punktów elektrycznych, zmiany poszycia dachu, zmian dotyczących rolet zewnętrznych etc.). Warto przemyśleć układ funkcjonalny budynku już na etapie podpisywania umowy budowy budynku. Zmiany na etapie produkcyjnym lub zmiany na budowie są niestety bardzo drogie. Należy również zaznaczyć, że nieumiejętne wprowadzanie zmian przez podwykonawcę niepowiązanego z firmą od której kupujemy dom całkowicie znosi rękojmię na elementy w które ingerujemy (tracimy gwarancję).

Pod tym względem budownictwo tradycyjne (budynek murowany) daje większe możliwości zmian, a większość z modyfikacji nie wiąże się ze znaczną różnicą ceny (należy dopłacić jedynie za materiał i robociznę).

Nadzory inwestorskie – jak sprawdzić wykonawcę budującego dom szkieletowy

Świadczymy usługi kontroli wykonawców budujących domy szkieletowe. Najczęstszym rozwiązaniem jest zakup „gotowego domu” od jednego podmiotu zapewniającego jego produkcję, dostarczenie, montaż i obróbkę. Budowa takiego domu podlega przepisom budowlanym zatem budynek nadzoruje kierownik budowy (osoba z uprawnieniami budowlanymi), ale często kierownik jest powiązany kapitałowo ze sprzedawcą domu szkieletowego lub nie ma wystarczającego doświadczenia. Oferujemy naszym klientom funkcję nadzoru nad realizowanymi pracami (funkcja ta jest powszechna i spełnia wymagania opisane w ustawie Prawo Budowlane). Nasi inspektorzy posiadają szerokie doświadczenie w zakresie kontroli budynków o konstrukcji szkieletowej. Nasze doświadczenia nie tylko wynikają z wykonywanych kontroli przy budowie ale także tworzonych opinii technicznych w już użytkowanych budynkach (znamy błędy popełnione na innych inwestycjach większości wykonawców).

Usługi nadzorów umawiane są indywidualnie w zależności od projektu – zazwyczaj konieczne są 3-5 wizyt podczas poszczególnych etapów budowy. W celu przedstawienia oferty prosimy o kontakt telefoniczny tel. 799-167-383 lub wypełnienie formularza kontaktowego.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 204

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!