Menu Zamknij

Kiedy dostaje się klucze do mieszkania?

kiedy dostaje sie klucze do mieszkania

Czekanie bywa frustrujące, a zwłaszcza czekanie na klucze do naszego nowego mieszkania 🙂 Warto zaznaczyć, że nie zawsze brak wydania kluczy wynika ze złej woli dewelopera/wykonawcy – często jest on ograniczony brakiem pozwolenia na użytkowanie (brakiem formalnego zakończenia budowy budynku). W niniejszym artykule znajdziesz praktyczne informacje dotyczące odpowiedzi na pytanie: kiedy dostaje się klucze do mieszkania przy zakupie z rynku pierwotnego.

Klucze do mieszkania, a formalności na budowie

Niestety nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli. Często brak wydania kluczy lub nasze obawy czy musimy je odbierać są podyktowane brakiem podłączonych mediów, występującą wilgocią lub innymi problemami technicznymi. Więcej informacji na ten obszerny temat znajduje się w osobnym artykule odbiór mieszkania, a odbiór kluczy.

To kiedy te klucze?

Nadrzędnym aktem zobowiązującym obie strony transakcji co do terminu i sposobu wydania jest umowa zakupu. Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy szukać w umowie zakupu informacji do kiedy lokal mieszkalny powinien być nam przekazany. Ponadto jeśli lokal jest kupowany na tzw. Ustawie Deweloperskiej to strona sprzedająca (deweloper) nie ma obowiązku wydania kluczy do czasu wniesienia przez nas opłaty w pełnej wysokości wartości mieszkania. W przypadku zakupu już wybudowanego mieszkania wydanie kluczy może również być zależne od całkowitego rozliczenia transakcji, przy czym rozliczenia te są często bilansowane np. karami umownymi za opóźnienia.

Odbiór kluczy – jak to jest w praktyce u małego dewelopera

Częstą praktyką jest przekazywanie kluczy jeszcze w trakcie prowadzenia prac przez dewelopera. Niestety tego typu zabieg ma zarówno dobrą jak i złą stronę:

Wydanie kluczy do mieszkania podczas budowy

ZaletyWady
– możliwość bieżącego doglądania postępu prac
– możliwość umówienia ekip budowlanych „na oględziny”
– możliwość dokonania pomiarów stolarza i zamówienia mebli
– brak odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne powstałe w lokalu
– brak możliwości ubezpieczenia mieszkania

Podsumowując wydanie kluczy przed formalnym zakończeniem prac przez dewelopera skutkuje „rozmyciem” odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne. Ciężko będzie nam udowodnić, że to nie ekipy przychodzące na pomiary uszkodziły np. drzwi wejściowe i że zarysowanie spowodował pracownik dewelopera.

W przypadku przekazania kluczy przed odbiorem sugeruję, aby spisać protokół przekazania kluczy z adnotacją że Klient nie odpowiada za powstałe do dnia odbioru technicznego zniszczenia.

Odbiór kluczy – jak to jest w praktyce u dużego dewelopera

Żaden „duży” deweloper (czytaj nie osoba budująca dwa bliźniaki) nie przekaże klientom kluczy do mieszkań bez dopełnienia wszystkich formalności. Pamiętajmy, że przekazanie kluczy podczas budowy jest o tyle problematyczne, że to kierownik budowy odpowiada za Państwa bezpieczeństwo i na ogrodzonym terenie bezwzględnie powinni Państwo poruszać się w kamizelkach i kaskach. Deweloper nie jes wstanie logistycznie zapanować nad formalnym przekazaniem np. 100 mieszkań w budowie gdzie jeszcze jest zobowiązany prowadzić dalsze prace. Praktyką dużych deweloperów jest tzw. „dzień otwarty” na budowie. Wówczas (zazwyczaj w sobotę lub niedzielę) mogą Państwo wejść do mieszkania, dokonać wstępnej weryfikacji, a także wykonać pomiary pod planowaną zabudowę.

Przekazanie kluczy do mieszkania u dużego dewelopera odbywa się po odbiorze technicznym i niestety nigdy nie wcześniej.

Odbiór techniczny

Odbiór techniczny to ten moment gdy Państwo macie możliwość sprawdzenia czy deweloper wybudował to co zapisał w umowie. Podczas odbioru sprawdza się czy ściany są proste, czy nie ma wilgoci, czy jest prąd w gniazdach, czy działa kocioł grzewczy, czy nie ma rys na oknach i drzwiach etc.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji w celu wykonania kompleksowej usługi odbioru technicznego mieszkań i domów – usługi odbiorów świadczymy w Poznaniu i okolicach.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 72

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!