Weryfikacja mieszkania z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi pomiarowych wydaje się być zawsze dobrym pomysłem. Ale czy naprawdę w każdych warunkach warto wykonać badanie termowizyjne? Czy odbiór mieszkania jakie wybudował dla nas deweloper powinien być zawsze połączony z weryfikacją kamerą termowizyjną? Czy warto dopłacać za tego typu usługę i czy zawsze odbiór mieszkania z kamerą termowizyjną ma sens? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w niniejszym artykule i są poparte materiałem zdjęciowym wykazującym zalety i ograniczenia badań termowizyjnych.
Zasada pomiaru kamery termowizyjnej – ograniczenia pomiaru
Kamera termowizyjna jest urządzeniem odczytującym w dużej rozdzielczości temperaturę danej powierzchni. Następnie temperatury konwertowane są na skalę barwową i przedstawiane w sposób graficzny za pomocą różnych kolorów.
Kamera nie prześwietla ścian i posadzek i może dostrzec tylko różnice temperatur na powierzchniach jakie widzimy. Niemożliwe jest zatem sprawdzenie za pomocą kamery układu rur i przewodów w posadzce, których temperatura nie różni się od temperatury otoczenia.
Pomiar termowizyjny pozwala na:
- sprawdzenie układu rur w posadzce dla załączonej instalacji ogrzewania – przy różnicy temperatur poszczególne pętle ogrzewania podłogowego czy podejścia grzejników są doskonale widoczne
- weryfikację przegrzewających się obwodów instalacji elektrycznej
- sprawdzenie koncentracji wilgoci w ścianach – to dość ważna i powszechna usterka
- weryfikację przedmuchów przez gniazdka i łączniki elektryczne
- sprawdzenie nieszczelności i przedmuchów przy stolarce okiennej oraz przy drzwiach
- weryfikację poprawności działania wentylacji grawitacyjnej i występowania przechłodzeń na skutek ciągów wstecznych
- sprawdzenie występowania wycieków z instalacji wodnych – zwłaszcza dla instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej
- sprawdzenie izolacji termicznej budynku – weryfikacja w tym zakresie wymaga różnic temperatur, a tym samym wykonywana jest jedynie w okresie zimowym w nagrzanych budynkach
Rodzaje kamer termowizyjnych
Decydując się na pomoc specjalisty z kamerą termowizyjną podczas odbioru mieszkania należy sprawdzić o jakiej rozdzielczości pomiar jest nam oferowany. Nawet duże ogólnopolskie firmy oferują badania termowizyjne kamerami o niskiej rozdzielczości 80×60 px. Wydając nierzadko kwoty powyżej 600-800 zł brutto za odbiór techniczny chyba nie chcielibyśmy, aby badanie termowizyjne było wykonywane dostawką do telefonu komórkowego.
Najwyższy oferowany obecnie na rynku pomiar termowizyjny wykonywany jest profesjonalnymi kamerami o rozdzielczości 320×240.
Odbiór mieszkania z kamerą termowizyjną przez cały rok
Nieprawdą jest, że badanie termowizyjne można wykonać jedynie zimą. Termowizja pozwala zauważyć inspektorom i nam jako kupującym mieszkanie wszystko to czego nie widać nieuzbrojonym okiem. Badanie identyfikuje zatem wszystkie wady ukryte, których istnienie nierzadko nie może być udokumentowane i udowodnione żadną inną metodą.
Dla badań termowizyjnych istnieje tylko jedna norma w budownictwie PN-EN 13187:2001 „Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni.„. Nie mniej norma ta określa jedynie warunki do pomiaru izolacji zewnętrznej, który jest możliwy w okresie zimowym. Pozostałe wady możliwe są do identyfikacji przez cały rok, a wykonywany pomiar nie może być negowany przez dewelopera.
Nie istnieje żadna norma budowlana definiująca badania termowizyjne w zakresie weryfikacji wilgoci w ścianach, weryfikacji ogrzewania podłogowego, czy identyfikacji wycieków.
Dodatkowo w okresie letnim możliwe jest wykonanie badania termowizyjnego izolacji poddaszy budynków. Badania te nie są możliwe wiosną i jesienią, ale można je wykonać latem przy dużym nasłonecznieniu dachu budynku. Więcej o badaniach termowizyjnych latem znajdziesz w osobnym artykule, tam też znajduje się wyjaśnienie dlaczego latem również można spełnić warunki normy PN-EN13187.
Odbiór mieszkania w okresie zimowym – badania termowizyjne
W okresie od jesieni do wczesnej wiosny możliwe jest zapewnienie znacznej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz budynku, a jego wewnętrzną częścią. W tym czasie najbardziej przydaje się nam izolacja zewnętrzna i właśnie w tym okresie można ją „testować”. Wymagania normowe na wykonanie badania termowizyjnego izolacji wraz z składowymi raportów określa PN-EN 13187:2001.
Wykonanie badania izolacji zewnętrznej wymaga nagrzania lokalu przed odbiorem technicznym.
Badania tego typu wymagają różnicy temperatur na poziomie 15 st. C. Oznacza to, że w lokalu nagrzanym do temperatury 20 st. C badanie jest w pełni miarodajne dla temperatur zewnętrznych poniżej 5 st. C. Nie oznacza to, że wady zidentyfikowane przy pomiarze z mniejszą różnicą temperatur są błędne, ale pomiar taki może nie wykazać wszystkich mostków jakie istnieją w lokalu. Ograniczeniem badania, a więc podstawą do odrzucenia jego wniosków jest jedynie niedostateczne nagrzanie lokalu (np. jeśli ogrzewanie w budynku załączono 2 godziny przed odbiorem mieszkania ściany nie zdążyły się nagrzać, a istniejące przechłodzenia nie są wadami izolacji).
Na pewno warto wykonać takie badanie dla każdego budynku przed upływem jego gwarancji. Oznacza to, że jeśli odbieramy lokal w okresie letnim to warto rozważyć wykonanie dodatkowego badania termowizyjnego zimą przed upływem 5 lat rękojmi dewelopera (jeśli skorzystają Państwo z naszej oferty odbiorów mogą liczyć na rabat badania termowizyjnego zimą). Egzekwowanie błędów ułożenia wełny na poddaszach, czy błędów ocieplenia budynku jest zawsze w naszym interesie.
Odbiór mieszkania z kamerą termowizyjną – czy warto?
Termowizja pozwala na pełniejsze i dokładniejsze sprawdzenie mieszkania. Weryfikacja części wad nie jest możliwa innymi metodami np.:
- nieprawidłowo ułożonych pętli ogrzewania podłogowego
- wycieków z instalacji wodnych
- silnych zawilgoceń ścian
- błędów izolacji termicznej poddaszy
- błędów izolacji termicznej ścian pionowych
Zatem w mojej ocenie zawsze warto sprawdzić mieszkanie z wykorzystaniem kamery. Warto, aby kamera posiadała możliwość zapisu zdjęć z pomiaru i identyfikowała wady w możliwie dużej rozdzielczości termicznej. Pamiętajmy, że identyfikacja przedmuchów przy oknach w okresie letnim wymaga zauważenia różnic temperatur na poziomie 2-6 st. C. W niskiej rozdzielczości część wad może być przeoczona i pominięta.
Oferujemy Państwu pomoc w odbiorach technicznych nowych mieszkań i domów w Poznaniu i okolicach – więcej szczegółów dotyczących naszej oferty znajduje się w cenniku odbiorów mieszkań.