jak sie przygotowac na odbior techniczny mieszkania
ODBIORY MIESZKAŃ

Jak się przygotować na odbiór mieszkania

Dzień odbioru technicznego to ważna chwila podczas której mamy możliwość weryfikacji tego co wybudował dla nas deweloper/wykonawca. Niezmiernie nam miło, że w tym ważnym dniu będziemy mogli Państwu pomóc w ocenie budowlanej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jakie dokumenty są potrzebne podczas inspekcji oraz jak przebiega odbiór mieszkania lub domu.

Jakie dokumenty zabrać na odbiór mieszkania / domu?

Na odbiór techniczny należy zabrać ze sobą (lub przesłać w formie cyfrowej na adres biuro@inspekcjadomu.pl):

  • rzuty lokalu z zaznaczonymi powierzchniami – dokładnie te rzuty które były załącznikiem do umowy
  • standard wykończenia (dokument ten stanowi załącznik do umowy, czasem występuje jedynie jako „prospekt informacyjny”)

Ponadto jeśli Państwo posiadają:

  • rzuty z zaznaczeniem instalacji wodnych i elektrycznych (gdzie mają być krany i gniazdka)
  • pomiar powierzchni powykonawczej otrzymany od dewelopera
  • umowę na prace dodatkowe lub dodatkowe ustalenia pisemne (np. przesunięcia ścian, dodatkowe gniazdka elektryczne)

Dokumenty te stanowią podstawę weryfikacji podczas inspekcji. Poza powyższymi powinni Państwo zabrać ze sobą umowę z deweloperem (zwykle nie jest potrzebna, ale w przypadkach spornych dobrze jak można do niej sięgnąć) oraz całą dokumentację i ustalenia dotyczące zmian lokatorskich (jeśli deweloper przesuwał dla nas np. gniazdka lub ściany).

Preferowaną formą przekazania dokumentacji jest jej przesłanie w wersji elektronicznej na adres biuro@inspekcjadomu.pl. Wysyłając wiadomość e-mail proszę podać dokładny adres nieruchomości i umówioną datę i godzinę odbioru. Dokumenty należy przesłać najpóźniej do godziny 16:00 na dzień przed spotkaniem (także w weekendy). W innym przypadku proszę zabrać ze sobą wersję papierową dokumentacji.

Jak przebiega odbiór techniczny?

Postaram się pokrótce streścić jak przebiega odbiór mieszkania. Zwracamy uwagę, że weryfikacja trwa średnio około 2 godzin dlatego też proszę o zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu i zabranie wygodnych butów.

Przebieg odbioru:

  1. Na miejscu zlecenia będziemy około 10 min. wcześniej niż umówiony termin. Zadzwonimy do Państwa na podany w rezerwacji numer.
  2. Wspólnie wejdziemy do mieszkania. Na miejscu dokonamy oceny zaznaczając wszelkie usterki na przegrodach budowlanych. Państwa w tym czasie poprosimy o rozejrzenie się po lokalu.
  3. Podczas odbioru technicznego powinien być dyspozycyjny przedstawiciel dewelopera lub kierownik budowy. Osoby te odpowiadają za spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu i na tym protokole (poza wskazaniami liczników) zapiszą podyktowane usterki. Jeśli Państwa deweloper jest mniej doświadczoną firmą lub nie będzie obecny podczas przeglądu technicznego spiszemy usterki i przekażemy listę lub raport (dokumenty te są dodatkowo płatne). O tym które ze znalezionych usterek są dla Państwa istotne można decydować przed wpisaniem ich do protokołu.
  4. Jeśli do lokalu przynależy komórka lokatorska lub miejsce postojowe sprawdzimy je po weryfikacji mieszkania. Weryfikacja przynależności mieszkania lub domu jest w cenie i nie wiąże się z żadnymi dopłatami.
  5. Po zakończeniu wykonania usługi rozliczenie następuje w gotówce.

Odbiór mieszkania a koronawirus

W związku z zagrożeniem epidemii proszę o zapoznanie się z aktualnymi informacjami http://gov.pl/koronawirus. Bezwzględnie należy zachować bezpieczną odległość między przedstawicielem dewelopera, a nami.

Warto także nie traktować odbioru jak rodzinnej wycieczki – na spotkanie powinni się udać tylko współwłaściciele lub właściciel nieruchomości. W mieszkaniu nie mogą przebywać więcej niż 4 osoby naraz (w tym inspektor).

W mieszkaniach nie ma możliwości zachowania odległości pomiędzy osobami wynoszącej 2,0 m (w przejściach do pomieszczeń, korytarzach i klatach schodowych jest to nierealne). Pamiętajmy o obowiązku prawnym noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek niepokojące symptomy zdrowia u przedstawiciela dewelopera lub u Państwa odbiór może zostać przerwany. Wzmożona czujność jest podyktowana zdrowym rozsądkiem dotyczącym bezpieczeństwa Państwa jako klientów oraz Państwa najbliższych.

odbior mieszkania koronawirus

Po spotkaniu należy zdezynfekować ręce płynem na bazie alkoholu powyżej 70%.

W razie wszelkich pytań pozostajemy do dyspozycji telefonicznej.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 215

Brak ocen.