jak sie przygotowac na odbior techniczny mieszkania
ODBIORY MIESZKAŃ

Jak się przygotować na odbiór mieszkania

Dzień odbioru technicznego to ważna chwila podczas której mamy możliwość weryfikacji tego co wybudował dla nas deweloper/wykonawca. Niezmiernie mi miło, że w tym ważnym dniu będę mógł Państwu pomóc w ocenie budowlanej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jakie dokumenty są potrzebne podczas inspekcji oraz jak przebiega odbiór mieszkania lub domu.

Jakie dokumenty zabrać na odbiór mieszkania / domu?

Na odbiór techniczny należy zabrać ze sobą:

  • rzuty lokalu z zaznaczonymi powierzchniami – dokładnie te rzuty które były załącznikiem do umowy
  • standard wykończenia (dokument ten stanowi załącznik do umowy, czasem występuje jedynie jako „prospekt informacyjny”)

Ponadto jeśli Państwo posiadają:

  • rzuty z zaznaczeniem instalacji wodnych i elektrycznych (gdzie mają być krany i gniazdka)
  • pomiar powierzchni powykonawczej otrzymany od dewelopera

Dokumenty te stanowią podstawę weryfikacji podczas inspekcji. Poza powyższymi powinni Państwo zabrać ze sobą umowę z deweloperem (zwykle nie jest potrzebna, ale w przypadkach spornych dobrze jak można do niej sięgnąć) oraz całą dokumentację i ustalenia dotyczące zmian lokatorskich (jeśli deweloper przesuwał dla nas np. gniazdka lub ściany).

Jak przebiega odbiór techniczny?

Postaram się pokrótce streścić jak przebiega odbiór mieszkania. Zwracam uwagę, że weryfikacja trwa średnio około 2 godzin dlatego też proszę o zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu i zabranie wygodnych butów.

Przebieg odbioru:

  1. Na miejscu zlecenia będę około 10 min. wcześniej niż umówiony termin. Jak tylko dojadę zadzwonię do Państwa na podany numer.
  2. Wspólnie wejdziemy do mieszkania. Na miejscu dokonam oceny zaznaczając wszelkie usterki na przegrodach budowlanych. Państwa w tym czasie poproszę o rozejrzenie się po lokalu.
  3. Podczas odbioru technicznego powinien być obecny przedstawiciel dewelopera lub kierownik budowy. Osoby te odpowiadają za spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu i na tym protokole (poza wskazaniami liczników) zapiszą podyktowane przeze mnie usterki. Jeśli Państwa deweloper jest mniej doświadczoną firmą lub nie będzie obecny podczas przeglądu technicznego dokonam spisania usterek i przekażę listę lub raport (dokumenty te są dodatkowo płatne). O tym które ze znalezionych usterek są dla Państwa istotne można decydować przed wpisaniem ich do protokołu.
  4. Jeśli do lokalu przynależy komórka lokatorska lub miejsce postojowe sprawdzę je po weryfikacji mieszkania. Weryfikacja przynależności mieszkania lub domu jest w cenie i nie wiąże się z żadnymi dopłatami.
  5. Po zakończeniu wykonania usługi rozliczenie następuje w gotówce.

W razie wszelkich pytań pozostaję do dyspozycji telefonicznej.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 2