Menu Zamknij

Jak się przygotować na odbiór mieszkania

jak sie przygotowac na odbior techniczny mieszkania

Dzień odbioru technicznego to ważna chwila podczas której mamy możliwość weryfikacji tego co wybudował dla nas deweloper/wykonawca. Niezmiernie nam miło, że w tym ważnym dniu będziemy mogli Państwu pomóc w ocenie budowlanej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jakie dokumenty są potrzebne podczas inspekcji oraz jak przebiega odbiór mieszkania lub domu.

Jakie dokumenty zabrać na odbiór mieszkania / domu?

Na odbiór techniczny należy zabrać ze sobą (lub przesłać w formie cyfrowej na adres biuro@inspekcjadomu.pl):

 • rzuty lokalu z zaznaczonymi powierzchniami – dokładnie te rzuty które były załącznikiem do umowy
 • standard wykończenia (dokument ten stanowi załącznik do umowy, czasem występuje jedynie jako „prospekt informacyjny”)

Ponadto jeśli Państwo posiadają:

 • rzuty z zaznaczeniem instalacji wodnych i elektrycznych (gdzie mają być krany i gniazdka)
 • pomiar powierzchni powykonawczej otrzymany od dewelopera
 • umowę na prace dodatkowe lub dodatkowe ustalenia pisemne (np. przesunięcia ścian, dodatkowe gniazdka elektryczne)

Dokumenty te stanowią podstawę weryfikacji podczas inspekcji. Poza powyższymi powinni Państwo zabrać ze sobą umowę z deweloperem (zwykle nie jest potrzebna, ale w przypadkach spornych dobrze jak można do niej sięgnąć) oraz całą dokumentację i ustalenia dotyczące zmian lokatorskich (jeśli deweloper przesuwał dla nas np. gniazdka lub ściany).

Preferowaną formą przekazania dokumentacji jest jej przesłanie w wersji elektronicznej na adres biuro@inspekcjadomu.pl.

Wysyłając wiadomość e-mail proszę podać dokładny adres nieruchomości i umówioną datę i godzinę odbioru i numer telefonu na który została umówiona usługa.

Dokumenty należy przesłać najpóźniej do godziny 16:00 na dzień przed spotkaniem (także w weekendy). Pliki proszę wysłać w jednej wiadomości (maksymalna wielkość załącznika 20 MB lub link do systemu wymiany plików). Wszystkie linki do pobrania plików muszą mieć formę publiczną dostępną bez logowania. W innym przypadku proszę zabrać ze sobą wersję papierową dokumentacji.

Jak przebiega odbiór techniczny?

Postaram się pokrótce streścić jak przebiega odbiór mieszkania. Zwracamy uwagę, że weryfikacja trwa średnio około 2-3 godziny dlatego też proszę o zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu i zabranie wygodnych butów.

Przebieg odbioru:

 1. Na miejscu zlecenia będziemy około 10 min. wcześniej niż umówiony termin. Zadzwonimy do Państwa na podany w rezerwacji numer.
 2. Wspólnie wejdziemy do mieszkania. Na miejscu dokonamy oceny zaznaczając wszelkie usterki na przegrodach budowlanych. Państwa w tym czasie poprosimy o rozejrzenie się po lokalu.
 3. Podczas odbioru technicznego powinien być dyspozycyjny przedstawiciel dewelopera lub kierownik budowy. Osoby te odpowiadają za spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu i na tym protokole (poza wskazaniami liczników) zapiszą podyktowane usterki. Jeśli Państwa deweloper jest mniej doświadczoną firmą lub nie będzie obecny podczas przeglądu technicznego spiszemy usterki i przekażemy raport (dokument taki jest dodatkowo płatny). O tym które ze znalezionych usterek są dla Państwa istotne można decydować przed wpisaniem ich do protokołu.
 4. Jeśli do lokalu przynależy komórka lokatorska lub miejsce postojowe sprawdzimy je po weryfikacji mieszkania. Weryfikacja przynależności mieszkania lub domu jest w cenie i nie wiąże się z żadnymi dopłatami.
 5. Po zakończeniu wykonania usługi rozliczenie następuje w gotówce. Istnieje także możliwość płatności przelewem – płatność w takim przypadku musi być zaksięgowana przed wykonaniem usługi.

Badanie termowizyjne lokalu

Badania termowizyjne wykonywane są przez nas zawsze przy odbiorze mieszkania – jest to jedyne badanie pozwalające np. na obrazowe określenie miejsc zawilgoceń Państwa ścian.

odbior mieszkania poznan
Termogram zestawiony ze zdjęciem wizualnym obszaru zawilgoceń mieszkania.

Weryfikacja termoizolacji i szczelności okien wymaga przygotowania mieszkania. Deweloper powinien:

 • szczelnie zamknąć wszystkie okna (i ich nie otwierać!) przez min. 4 godz. przed rozpoczęciem odbioru
 • utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz lokalu na poziomie min. 20 st. C w czasie min. 4 dni przed odbiorem (uwaga dotyczy okresów zimowych)

Spełnienie powyższych warunków nie zawsze jest możliwe na etapie odbioru kluczy. Nie oznacza to jednak, że badanie nie będzie wykonane.

Odbiór mieszkania – raport

W ramach usługi możliwe jest stworzenie bardzo szczegółowego oznaczenia wad technicznych Państwa lokalu. Dokument taki (niezależnie od protokołu odbiorowego dewelopera) jest bardzo pomocny dla naszych Klientów przy późniejszej weryfikacji usunięcia wad. Dokładne oznaczenie lokalizacji na planie mieszkania wraz ze zdjęciami wszystkich usterek pozwalają na dochodzenie swoich praw w przypadku sporów z deweloperem / wykonawcą i są bardziej czytelną formą niż odręczna lista kilku punktów. Dokument raportu jest dodatkowo płatny.

odbior mieszkania poznan

W razie wszelkich pytań pozostajemy do dyspozycji telefonicznej.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 228

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!