Wyjaśnienie sposobu i norm odbioru gładzi szpachlowych musimy rozpocząć od zdefiniowania czym w ogóle jak gładź. Odbierając mieszkanie od dewelopera zazwyczaj otrzymujemy ściany wykończone tynkiem maszynowym tzw. III kategorii. Klasyfikacja tynków określona jest w normie PN-EN 13279:2009. Przy czym tynki cienkowarstwowe C6 i C7 nie są uznawane w nomenklaturze za warstwę wykończeniową gładzi (gładź jest to dodatkowa warstwa nakładana na tynk). Celem gładzi jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów celem uzyskania lepszej jakościowo struktury. Gładzie mogą być nakładane maszynowo jak i ręcznie.
Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w odbiorach technicznych – zarówno w zakresie odbiorów od deweloperów jak i odbiorów prac wykończeniowych.
Normy odbioru gładzi szpachlowych
Odbiór gładzi szpachlowych dokonywany powinien być według normy budowlanej PN-EN 10110 „Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie – Zasady wykonywania i wymagania techniczne”. Odbiór wykonywany jest z odległości 1-2 m w świetle rozproszonym (bez światła kierunkowego na ścianę, światło powinno być za osobą kontrolującą powierzchnię).
Dodatkowe wymagania co do jakości powierzchni (w tym wskazanie odbioru powierzchni przy świetle kierunkowym z lamp o dużej mocy) powinno być zdefiniowane w specyfikacji odbioru robót jaka powinna być załączona przez zamawiającego do zlecenia prac. Bez dodatkowych pisemnych ustaleń stron odbiór realizuje się według wymagań normowych.
Fale na gładzi – jak powinna wyglądać ściana po gładziach
Dla tynku z gładzią norma PN-EN 10110 definiuje starą kategorię IV tynków trójwarstwowych. Według opisu tynk taki powinien posiadać powierzchnię równą i bardzo gładką.
Na powierzchni gładzi nie dopuszcza się uskoków, pęcherzy, śladów zacierania, rys i uszkodzeń mechanicznych.
Falowanie powierzchni czyli odchyłki płaszczyzn są dopuszczalne w następującym zakresie:
- odchylenie od płaszczyzny do 2 mm w licznie nie większej niż 2 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m
- odchylenie od kierunku pionowego ściany nie więcej niż 1 mm na długości 1 m i nie więcej niż 3 mm w pomieszczeniach do 3,5 m wysokości
- odchylenie kąta prostego do 2 mm na długości ramienia 1 m
Jak sprawdzić gładzie gipsowe
Specjalizujemy się w odbiorach technicznych prac wykończeniowych oraz pomocy w nadzorach nad realizowanymi pracami. Jeśli planują Państwo dopiero zatrudnić wykonawcę w ramach odpłatnych usług możemy pomóc w sporządzeniu odpowiednich zapisów umownych oceny gładzi szpachlowych. Opieranie umów o ogólne zapisy wynikające z norm budowlanych jest dalece niesatysfakcjonujące dla Klienta.
Wszelkie zapytania ofertowe prosimy kierować na adres: kontakt@inspekcjadomu.pl. Udzielamy odpłatnych konsultacji i opinii technicznych.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zapoznaj się z poniższymi artykułami: