Menu Zamknij

Odbiór gładzi gipsowych

odbior gladzi szpachlowych normy

Wyjaśnienie sposobu i norm odbioru gładzi szpachlowych musimy rozpocząć od zdefiniowania czym w ogóle jak gładź. Odbierając mieszkanie od dewelopera zazwyczaj otrzymujemy ściany wykończone tynkiem maszynowym tzw. III kategorii. Klasyfikacja tynków określona jest w normie PN-EN 13279:2009. Przy czym tynki cienkowarstwowe C6 i C7 nie są uznawane w nomenklaturze za warstwę wykończeniową gładzi (gładź jest to dodatkowa warstwa nakładana na tynk). Celem gładzi jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów celem uzyskania lepszej jakościowo struktury. Gładzie mogą być nakładane maszynowo jak i ręcznie.

Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w odbiorach technicznych – zarówno w zakresie odbiorów od deweloperów jak i odbiorów prac wykończeniowych.

Normy odbioru gładzi szpachlowych

Odbiór gładzi szpachlowych dokonywany powinien być według normy budowlanej PN-EN 10110 „Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie – Zasady wykonywania i wymagania techniczne”. Odbiór wykonywany jest z odległości 1-2 m w świetle rozproszonym (bez światła kierunkowego na ścianę, światło powinno być za osobą kontrolującą powierzchnię).

odbior gladzi szpachlowych swiatlo normy, jak odebrac gladzie
Pomimo, że część naszych ścian będzie doświetlona światłem sztucznym (lampami) odbiór normowy nie wskazuje możliwości oceny powierzchni przy silnym świetle kierunkowym.

Dodatkowe wymagania co do jakości powierzchni (w tym wskazanie odbioru powierzchni przy świetle kierunkowym z lamp o dużej mocy) powinno być zdefiniowane w specyfikacji odbioru robót jaka powinna być załączona przez zamawiającego do zlecenia prac. Bez dodatkowych pisemnych ustaleń stron odbiór realizuje się według wymagań normowych.

Fale na gładzi – jak powinna wyglądać ściana po gładziach

Dla tynku z gładzią norma PN-EN 10110 definiuje starą kategorię IV tynków trójwarstwowych. Według opisu tynk taki powinien posiadać powierzchnię równą i bardzo gładką.

Na powierzchni gładzi nie dopuszcza się uskoków, pęcherzy, śladów zacierania, rys i uszkodzeń mechanicznych.

Falowanie powierzchni czyli odchyłki płaszczyzn są dopuszczalne w następującym zakresie:

  • odchylenie od płaszczyzny do 2 mm w licznie nie większej niż 2 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m
  • odchylenie od kierunku pionowego ściany nie więcej niż 1 mm na długości 1 m i nie więcej niż 3 mm w pomieszczeniach do 3,5 m wysokości
  • odchylenie kąta prostego do 2 mm na długości ramienia 1 m

Jak sprawdzić gładzie gipsowe

Specjalizujemy się w odbiorach technicznych prac wykończeniowych oraz pomocy w nadzorach nad realizowanymi pracami. Jeśli planują Państwo dopiero zatrudnić wykonawcę w ramach odpłatnych usług możemy pomóc w sporządzeniu odpowiednich zapisów umownych oceny gładzi szpachlowych. Opieranie umów o ogólne zapisy wynikające z norm budowlanych jest dalece niesatysfakcjonujące dla Klienta.

Wszelkie zapytania ofertowe prosimy kierować na adres: kontakt@inspekcjadomu.pl. Udzielamy odpłatnych konsultacji i opinii technicznych.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

  1. Odbiór mieszkania – obowiązujące normy i dopuszczalne odchyłki
  2. Jakie dokumenty powinien przekazać deweloper przy odbiorze mieszkania?

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 139

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!