RYNEK WTÓRNY

jak sprawdzic z czego zbudowany jest dom
RYNEK WTÓRNY

Jak sprawdzić z czego zbudowany jest dom?

Na przestrzeni lat do budowy budynków mieszkalnych w Polsce wykorzystywano wiele materiałów. W okresie PRL nierzadko materiał budowy nie był jednorodny – utrudniony dostęp do surowców powodował że częściowo wykorzystywano cegły rozbiórkowe a częściowo aktualnie dostępny na rynku budulec. Odpowiedź na pytanie „z czego zbudowany jest ten dom?” stojąc przed otynkowaną ścianą wcale nie jest prosta. W budownictwie wykorzystywano także materiały rakotwórcze...
jak czytac swiadectwo energetyczne bduynku
RYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Jak czytać świadectwo energetyczne budynku?

Każda z wynajmowanych lub sprzedawanych nieruchomości od kwietnia 2023 roku musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Owo świadectwo energetyczne stanowi swego rodzaju „paszport”, który powinien wyjaśniać nam jak energochłonne będzie nasze mieszkanie i ile zapłacimy za jego eksploatację. Świadectwo powinno także mówić nam jakie działania należy podjąć aby mieszkało się nam wygodniej i taniej. Niestety nic bardziej mylnego – trzymając dokument pierwszy raz w ręce zwykle widzimy na nim jedynie dużo różnych cyferek bez możliwości łatwej interpretacji… W artykule wyjaśniamy (w prosty sposób) jak czytać świadectwo energetyczne i co z tego wynika dla nas jako najemcy lub właściciela lokalu. Wyjaśniamy także jakie ważne elementy zostały pominięte w obliczeniach świadectw charakterystyki energetycznej.
swiadectwo energetyczne akt notarialny
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Świadectwo energetyczne a akt notarialny

Zmiany przepisów obowiązujące od 28.04.2023 r. spowodowały, że przy każdej transakcji notarialnej zakupu – sprzedaży nieruchomości konieczne jest przedłożenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Podstawą prawną nakładającą obowiązek posiadania świadectwa energetycznego jest Ustawia o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.). Wyjaśniamy czy do aktu notarialnego przeniesienia własności można dołączyć wydruk świadectwa energetycznego czy też konieczny jest podpisany oryginał.
eko kredyt hipoteczny wymagania sprawdz dom
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Eko kredyt hipoteczny – sprawdź dom!

Na rynku oferowane są kredyty hipoteczne z preferencyjną (obniżoną) marżą na zakup domów lub mieszkań ekologicznych. Eko kredyt hipoteczny posiada atrakcyjne warunki finansowania i dotyczy zazwyczaj zarówno budowy nowych domów jak i zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Warunki udzielenia tego typu kredytu różnią się w ofertach poszczególnych banków ale głównym założeniem jest niskie zapotrzebowanie wskaźnika EP ze świadectwa charakterystyki energetycznej.
swiadectwo charakterystyki energetycznej bez dokumentacji
PORADYRYNEK WTÓRNYŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

Świadectwo charakterystyki energetycznej bez dokumentacji budynku

wiadectwo charakterystyki energetycznej budynku zgodnie z nowelizacją przepisów z 2023 roku jest niezbędne do wszystkich transakcji na rynku wynajmu i sprzedaży mieszkań. Jeśli zatem zamierzamy wynająć nasz dom lub sprzedać nieruchomość potrzebujemy zamówić dokument świadectwa. Jego sporządzenie wymaga abyśmy udostępnili schematy pomieszczeń oraz przekazali pewne informacje techniczne audytorowi. Co jednak jeśli nie mamy takich danych?
jak sprawdzic typ instalacji elektrycznej czy instalacja jest miedziana czy aluminiowa
PORADYRYNEK WTÓRNY

Jak sprawdzić typ instalacji elektrycznej? (instalacja miedziana czy aluminiowa)

Jeśli nasze mieszkanie powstało pod koniec lat 90. lub później możemy być pewni że instalacja elektryczna wykonana jest z przewodów miedzianych. Tej pewności nie możemy mieć jednak przy instalacjach starszych – spuścizną poprzednich epok było powszechne stosowanie aluminium w instalacjach elektrycznych wewnątrz mieszkań i domów. W artykule opisano jak sprawdzić typ instalacji oraz czy instalacja aluminiowa wymaga wymiany.
czy przeglady budowlane sa wymagane
PORADYRYNEK WTÓRNY

Czy przeglądy budowlane są wymagane?

Wymagania dotyczące obowiązkowych przeglądów budowlanych zawarte są ustawie Prawo Budowlane (Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 z późn. zm.). Interpretacja przepisów pod tym względem choć dość prosta powoduje pewne zamieszanie nawet w środowisku osób posiadających uprawnienia do wykonywania tego typu czynności kontrolnych. Poniższy artykuł opisuje poprawną interpretację wymagań prawnych dla budynków podlegających przeglądom budowlanym.
czy instalacja odgromowa jest obowiazkowa
PORADYRYNEK WTÓRNY

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Instalacja odgromowa często zwana jest piorunochronną, a jej zadaniem jest sprowadzenie ładunku elektrycznego do zmieni. Instalacja ta ma na celu ochronę budynku przed skutkami wyładowań atmosferycznych (uderzenia pioruna), a więc przed pożarem i awarią instalacji elektrycznej. Instalacje odgromowe nie są wymagane jednak dla wszystkich budynków - więcej informacji w niniejszym artykule.
ile kosztuje operat szacunkowy
RYNEK WTÓRNY

Ile kosztuje operat szacunkowy i co to jest?

Operat szacunkowy jest dokumentem podsumowującym pracę analityczną dotyczącą wartości weryfikowanej nieruchomości w stosunku do cen transakcyjnych innych podobnych lokali. Dokument ten jest wymagany do właściwego oszacowania wartości nieruchomości pod zabezpieczenie banku (do kredytu hipotecznego). Nie mniej nawet przy zakupie gotówkowym dokument taki można zamówić celem sprawdzenia rzeczywistej rynkowej ceny lokalu.
ile mozna negocjowac cene mieszkania rynek wtorny
RYNEK WTÓRNY

O ile można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Cena ofertowa nieruchomości (z ogłoszenia) zwykle nie jest wyższa od ceny jaką realnie zapłacimy za mieszkanie. Zarówno sprzedawca jak i kupujący wiedzą, że cena musi podlegać lekkiej korekcie zanim transakcja dojdzie do skutku. Jako kupujący na negocjacji ceny możemy zyskać znaczny kapitał na remont i wyposażenie – jest to więc bardzo istotny etap zakupu mieszkania. Odpowiedź na pytanie ile można zyskać i o ile można negocjować cenę mieszkania znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.
1 2 3 4
Page 1 of 4