Menu Zamknij

Porysowane okna od dewelopera – normy

porysowane szyby okien od dewelopera normy

Zarysowania na szybach okien zdarzają się bardzo często podczas odbiorów nowych mieszkań od dewelopera. Porysowana szyba niestety pozostanie z nami na lata i jest ona bardzo drażniącą usterką z odbioru. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli na szybie stwierdzimy występowanie rys to nie oznacza, że wada ta zostanie uznana i usunięta przez wykonawcę. Podobnie jak dla tynków i posadzek tak samo dla szyb obowiązują normy odbiorów mieszkań. Poniższy artykuł wyjaśnia wybrane zagadnienia dotyczące zarysowań na szybach.

Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w odbiorach mieszkań od deweloperów oraz w odbiorach domów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Odbiór mieszkania – brudne okna

Na odbiorze mieszkania deweloper powinien umożliwić nam swobodną ocenę stanu technicznego lokalu. Tak samo jak oczekujemy, aby w lokalu nie było składowanych przedmiotów zaplecza budowy i posadzki były zamiecione, tak samo oczekujemy aby szyby były umyte i przygotowane do odbioru.

Umyte przeszklenia nie mogą posiadać zacieków tynku lub farb, a naklejki fabryczne powinny być usunięte.

odbior mieszkania brudne szyby okna, rysy na szybach norma
Brudne szyby skutecznie uniemożliwiają ocenę zarysowań. Szyby na odbiorze mieszkania nie powinny posiadać zacieków farby (jak to jest widoczne na zdjęciu).

Niestety nie żyjemy z idealnym świecie i nie zawsze szyby są umyte na odbiór mieszkania. Wieloletnie doświadczenie w odbiorach uczy, że mali deweloperzy nie myją okien ponieważ nie dysponują pracownikami do tego typu prac. Jako Klient możemy oczekiwać umycia przeszkleń i odmówić odbioru kluczy do lokalu, jednak pamiętajmy, że wydłuży to procedurę odbioru o okres do 30 dni. Dopuszcza się odbiór mieszkania z brudnymi szybami, ale wówczas bezwzględnie należy zapisać w protokole odbioru, że na dzień przekazania lokalu niemożliwa była ocena przeszkleń z winy dewelopera i że wszelkie zarysowania zostaną zgłoszone przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Pamiętajmy, że:

Jeśli podczas odbioru stan szyb nie pozwolił nam na ocenę zarysowań to w pierwszej kolejności należy je umyć i zweryfikować. Jeśli rozpoczniemy składowanie materiałów lub wykończenie lokalu to niestety niemożliwe jest udowodnienie kto odpowiada za uszkodzenia mechaniczne szyb i niemożliwa jest ocena czy powstały one przed czy po odbiorze.

Warunki odbioru przeszkleń

Szyby odbieramy w świetle dziennym rozproszonym. Przy czym świetło dzienne posiada następującą wykładnię normową:

Oświetlenie dzienne odpowiada równomiernie zachmurzonemu niebu przy braku bezpośredniego światła słonecznego” według PN-EN 1096-1 punkt 7.2.3

Wady widoczne przy silnym nasłonecznieniu nie zawsze widoczne są przy pełnym zachmurzeniu, dlatego też nie wszystkie wady ocenione przez nas podczas odbioru mogą być zakwalifikowane przez dewelopera.

Rysy na oknach norma – odbiór ram okiennych

Ramy okien odbieramy w świetle dziennym rozproszonym z odległości 1 m patrząc na powierzchnię ramy pod kątem prostym.

Wszelkie uszkodzenia oklein widoczne z tej odległości podlegają rękojmi. Oznacza to, że deweloper musi w sposób skuteczny zamaskować wady. Nie mniej, nie ma żadnego przepisu wymuszającego wymianę stolarki okiennej w przypadku zadrapań lub uszkodzeń. Wady tego typu są usuwane poprzez wykonanie miejscowych wyprawek specjalnymi żywicami, woskami lub farbami (mazakami).

Jeśli wyprawka wady jest widoczna z odległości metra, można oczekiwać poprawy estetyki. Pamiętajmy więc, że nie każda naprawa usterki musi być przez nas uznana przy drugim odbiorze mieszkania (możemy ją odrzucić).

rysy na szybach norma - odbior ram okien od dewelopera
Głębokie zarysowanie ramy okna – zdjęcie z naszych odbiorów mieszkań od deweloperów. Usterka tego typu musi być usunięta przez wykonawcę.
rysy uszkodzona rama okna dewelopera norma na rysy na szybach
Przykład uszkodzenia okleiny zewnętrznej okien (ciemna okleina została zdarta – widoczne białe plamy to wcale nie farba!). Usterka tego typu musi być usunięta przez wykonawcę – okleina zostanie w takim przypadku przemalowana.

Odbiór szyb – dopuszczalne rysy na szybach

Szybę zespoloną odbieramy z odległości 3,0 m pod kątem prostym przy dziennym oświetleniu.

Bardzo ważne jest także abyśmy patrzyli nie na rysę na szybie, ale patrzyli niejako „przez szybę” i w czasie 60 sek. zauważyli występującą wadę. Wady widoczne z odległości 3 metrów od szyby podlegają dalszej kwalifikacji. Wybrane zagadnienia z normy PN-EN 1279 „Szkło w budownictwie Szyby zespolone izolacyjne” zostały przedstawione w poniższej tabeli

Nazwa wadyStrefa brzegowaStrefa główna
Wytrącenia ciał obcychniedopuszczalneniedopuszczalne
Wady punktowe od 1 do 2-3 mmdopuszczalne 4 szt./m2 dopuszczalne 2 szt./m2
Wady punktowe większe > 3mm niedopuszczalne niedopuszczalne
Rysy liniowedopuszcza się do 30 mm dopuszcza się do 15 mm
Smugi, plamy, odciskimaksymalnie 1 szt. niedopuszczalne powyżej 17 mm

Według wskazań normy PN-EN 1279 oraz Kryteriów Technicznych NR 20/S Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dnia 15.12.2010 r. definiujemy tzw. strefę brzegową szyby i część główną szklenia. Obrazowo zostało to przedstawione na poniższej grafice.

rysy na szybach deweloper norma 2020, 2023
Oznaczenie strefy brzegowej i strefy głównej w ocenie szyb zespolonych podczas odbioru zarysowań.

W powyższej tabeli nie znajdziecie Państwo wszystkich wad przeszkleń. Pełna lista dostępna jest w normie budowlanej. Informujemy, że nie udzielamy konsultacji telefonicznych ani nie wysyłamy norm poprzez e-mail. Możecie Państwo natomiast zamówić naszą odpłatną usługę odbioru w ramach której chętnie sprawdzimy Państwa szyby.

Skorzystaj z naszej oferty

Pozostajemy do Państwa dyspozycji w celu pomocy oceny zarysowań (i nie tylko) podczas odbiorów technicznych nowych mieszkań i domów od dewelopera. Usługi świadczymy na terenie województwa Wielkopolskiego. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty odbiorów mieszkań.

porysowane szyby okna od dewelopera normy, dopuszczalne odchylki, dopuszczalne rysy na szybach
Przykład zarysowania szyby środkowej (wewnątrz pakietu szybowego).

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 92

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!