Menu Zamknij

Ile czasu trwa i ile kosztuje odbiór mieszkania?

ile czasu trwa odbior mieszkania od dewelopera

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera (lub generalnego wykonawcy) jest czynnością jaką wykonujemy zaledwie kilka razy w życiu. Celowe jest więc pytanie jak przebiega taka procedura i ile czasu potrzeba na przekazanie kluczy oraz ocenę techniczną mieszkania. Szczegółowe wyjaśnienia znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Odbiór techniczny mieszkania – co to takiego?

Odbiór mieszkania odbywa się poprzez spisanie protokołu (pomiędzy przekazującym – deweloperem, a odbierającym – Państwem jako klientem dewelopera). Protokół odbiorczy zawiera informację na temat przekazywanych kluczy do lokalu, stanu liczników i usterek technicznych jakie stwierdzimy podczas oględzin. Podczas takich oględzin należy przede wszytskim ocenić ewentualne zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wskazane jest sprawdzenie płaszczyzn, kątów, wilgotności ścian czy metrażu lokalu.

Do pomocy technicznej można wynająć fachowca. Nie ma więc potrzeby zaznajamiania się z wszystkimi obowiązującymi normami i wypożyczania sprzętu pomiarowego od znajomych.

Na terenie Wielkopolski mogą Państwo skorzystać z naszej oferty odbiorów mieszkań.

Przedodbiór/odbiór techniczny a odbiór kluczy

Czasem może zdarzyć się że deweloper wzywa nas na tzw. przedodbiór lub odbiór techniczny. Spotkanie tego typu ma na celu sprawdzenie przez nas stanu lokalu i zgłoszenie ewentualnych uwag. Podczas spotkania spisywany jest protokół z usterkami.

Różnicą pomiędzy odbiorem mieszkania jest jednak fakt, że podczas spotkania technicznego nie otrzymamy kluczy do lokalu.

Wydanie lokalu (przekazanie kluczy) nastąpi w takich przypadkach po usunięciu stwierdzonych usterek oraz po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku. Czasowo takie spotkanie zwykle trwa ok. 10-15 minut krócej ponieważ pomijane są formalności dotyczące wydania kodu do domofonu, spisania stanu liczników i przekazania kluczy do lokalu.

Ile czasu trwa odbiór mieszkania?

Czas trwania odbioru mieszkania uzależniony jest od powierzchni lokalu. Zakłada się że odbiór mieszkania wraz z inspektorem sprawdzającym stan techniczny wynosi:

  • dla mieszkań od 25 m2 do 50 m2 – ok. 1,5 godziny
  • dla mieszkań od 50 m2 od 90 m2 – ok. 2 godziny
  • dla mieszkań powyżej 90 m2 lub mieszkań z dużymi tarasami – ok. 3 godziny

Powyższe czasy mają charakter orientacyjny. Niemożliwe jest precyzyjne określenie ilości wad technicznych występujących w lokalach, czasu niezbędnego na zanotowanie usterek do protokołu dewelopera czy czasu niezbędnego na wyjaśnienia z kierownikiem budowy. Każdy deweloper posiada własną specyfikę przekazywania mieszkań, a ponadto każde mieszkanie charakteryzuje się inną jakością wykonania i innymi usterkami. Dla lokali gdzie usterek jest naprawdę dużo czas odbioru może wzrosnąć dwukrotnie (czyli od 3 do 6 godzin).

Należy także zaznaczyć, że czas odbioru mieszkania nie może być ograniczony przez dewelopera. Na odbiór mogą Państwo przyjść w asyście Inspektora (zachęcamy do zapoznają się z naszą ofertą odbiorów) i mają Państwo tyle czasu na odbiór ile będą potrzebować. Deweloper ma jednak prawo ograniczać czas oględzin technicznych na placach budów w sposób dowolny (jeśli nie jest to odbiór z przekazaniem kluczy jego czas często jest limitowany do 60 minut). Przy limitowanych czasach odbioru wykonanie pełnej usługi często wymaga przyjazdu dwóch inspektorów kontrolujących.

Ile kosztuje odbiór mieszkania przez fachowca?

Cena odbioru mieszkania w asyście fachowca zależy od lokalizacji nieruchomości oraz jej powierzchni i typu. Należy zaznaczyć, że inne czynności kontrolne są wykonywane przy odbiorze mieszkania w budynku wielorodzinnym a inne przy odbiorze domu. Wielkość lokalu zaś oddziałuje bezpośrednio na czas zlecenia. Koszt (cena) odbioru mieszkania mieści się w przedziale 350-600 zł brutto, a odbioru domu 500-1100 zł brutto. Wbrew pozorom jest to niewielki wydatek uwzględniając koszty zdiagnozowanych wad i bezpieczeństwo nieruchomości.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą odbiorów mieszkań od deweloperów w okolicach Poznania.

Odbiór mieszkania – wywiad dla OtoDom

Zachęcamy do zapoznania się z naszym wywiadem dla OtoDom – wyjaśniamy w nim różnice pomiędzy odbiorami oraz znaczenie odbioru mieszkania od dewelopera.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 166

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!