Zakup mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku
Jak doskonale wiadomo, coraz więcej z nas posiada oszczędności, które chcemy sensownie zainwestować. Zastanawiamy się nad obligacjami, funduszami i ryzykowanymi spekulacjami, które mają przynieść nam szybki zysk. Tymczasem najpewniej zawsze będzie zainwestować swoje pieniądze w nieruchomości. Jeśli zrobimy to mądrze, szczególnie intratny może być zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego to dobra decyzja niezależnie czy szukamy swojego wymarzonego domu, czy dokonujemy zakupu pod inwestycję.
Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?
Kupując mieszkanie zawsze stajemy przed dylematem: deweloperskie czy z rynku wtórnego? Nowe inwestycje kuszą nas atrakcyjnymi zdjęciami, dobrze przygotowanymi planami i wizualizacjami, które powodują, że wydaje nam się, że nasz wybór jest idealny. Jednak gdy dokładnie przeanalizujemy propozycję dewelopera, często okazuje się, że wiele elementów odbiega od tego, czego oczekiwaliśmy. Budowane naprędce w dobie kryzysu mieszkaniowego osiedla mogą w dłuższej perspektywie okazać się mniej wartościowe niż mieszkania z rynku wtórnego. Dopiero po kilku latach okaże się jak zostały wykonane prace budowlane i instalacje. Jeśli nie skorzystamy z odpowiedniego doradztwa, prawdopodobnie w przyszłości zostaniemy sami z tym problemem. Chociażby z tego powodu zawsze warto przyjrzeć się temu, co oferuje rynek wtórny. Mieszkania te nierzadko były zamieszkane przez wielu lokatorów, którzy użytkowali je przez wiele lat. Nie będzie nam również trudno otrzymać informacje o tym jak funkcjonuje się innym lokatorom tego budynku, czy zarządca jest odpowiedni i czy pobierając od nas czynsz należycie dba o części wspólne. Jeśli skorzystamy z fachowej porady, będziemy mogli dodatkowo ocenić solidność roboty budowlanej i żywotność instalacji, co pomoże w oszacowaniu kosztów remontu. Z odpowiednią pomocą możemy zatem dużo zyskać inwestując w niekoniecznie nowe mieszkanie.
Na co szczególnie musimy uważać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
Stan budynku i samej nieruchomości, która nas interesuje to tylko jeden z aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Równie ważnymi, a może nawet ważniejszymi, są sprawy związane z prawem własności i sytuacją prawną lokalu, który chcemy kupić. Jeśli zlecimy ocenę stanu technicznego profesjonalnej firmie będzie to jedyna rzecz, na którą przyjdzie nam zwrócić uwagę na własną rękę.
W czasie gdy specjaliści będą zajmować się oceną stanu technicznego naszego przyszłego mieszkania, koniecznie musimy zajrzeć do księgi wieczystej i dokładnie ją przeczytać. Znajdziemy tam między innymi takie informacje:
- kto jest właścicielem mieszkania i ilu jest właścicieli;
- czy mieszkanie jest zadłużone? Czy właściciel nie posiada zobowiązań wobec organów, które na ich mocy mają prawo do mieszkania lub jego części;
- jak wygląda sytuacja lokatorska. Zakup mieszkania z lokatorem może okazać się bardzo uciążliwy.
- czy informacje podane przez właściciela lub pośrednika są zgodne ze stanem rzeczywistym.
Dlaczego przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego warto zwrócić się do specjalisty?
Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, dokonujemy zakupu na całe życie. Tak jak w przypadku drobniejszych wydatków, ważnym jest aby stosunek jakości do ceny był korzystny. Jeśli w grę wchodzą inwestycje liczone w setkach tysięcy, warto być pewnym swojej decyzji. Niewielkie koszty związane ze współpracą z firmą, która oceni stan techniczny naszego przyszłego mieszkania z pewnością są warte poniesienia. Zwłaszcza jeśli okazać by się miało, że niebawem przyjdzie nam ogromnymi kwotami nadrabiać niedociągnięcia naszej inwestycji.
Zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym niż zakup nowego mieszkania od dewelopera. Nieruchomości z rynku wtórnego posiadają natomiast lepszą lokalizację i są tańsze niż nowy lokal. Dlatego też Twój wybór to dobra decyzja. Poniżej znajdziesz kilka artykułów ułatwiających Twoją dalszą drogę do własnego mieszkania.
Krok pierwszy – przed zakupem
- O co pytać sprzedającego przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
- Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?
- Kupno mieszkania – jakie dokumenty sprawdzić?
- Samowola budowlana. Sprzedaż domu niezgodnego z projektem
- Jak sprawdzić czy budynek został odebrany?
- Na co zwracać uwagę przy kupnie działki rekreacyjnej lub ogródka ROD?
- Jak sprawdzić historię domu lub mieszkania?
- Jak sprawdzić datę powstania (budowy) budynku?
- Ocena starego domu – weryfikacja techniczna przed zakupem
- Czy piwnica wlicza się do powierzchni mieszkania?
Krok drugi – sprawdzenie techniczne mieszkania
- Zdalne sprawdzenie mieszkania lub domu z rynku wtórnego
- Sprawdzenie mieszkania przed kupnem z rynku wtórnego – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej inspekcji
- Sprawdzenie domu przed kupnem
- Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania przed zakupem?
- Jak sprawdzić czy w kupowanym mieszkaniu nie ma robaków?
- Jak sprawdzić metraż kupowanego domu lub mieszkania – różnice wynikające z norm
- Zapadnięta posadzka – przyczyny, sposoby diagnostyki i naprawy
- Audyt techniczny nieruchomości – co to takiego?
- O ile można negocjować cenę zakupu mieszkania na rynku wtórnym?
- Ile kosztuje operat szacunkowy nieruchomości?
- Eko kredyt hipoteczny – jakie wymagania wskaźnika EP
- Jak sprawdzić z czego zbudowany jest dom?
Krok trzeci – po zakupie
- Rynek wtórny – kiedy przekazywane są klucze do mieszkania?
- Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego
- Obowiązki właściciela domu – kalendarz kontroli w domu
- Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków