Menu Zamknij

Jak sprawdzić datę powstania (budowy) budynku?

jak sprawdzic date powstania budynku bloku

Weryfikacja daty powstania (budowy) bloku, czy domu NIE jest zwykle zadaniem prostym. Im starszy budynek tym ciekawsze jest poszukiwanie danych, ale tym trudniej jest je znaleźć. Ponadto nie wszystkie poniżej opisane sposoby uzyskania informacji są możliwe do wykonania za pośrednictwem internetu. Choć nie istnieje prosta wyszukiwarka roku budowy budynków, to w wielu przypadkach możemy z imienia i nazwiska ustalić kto mieszkał przed wojną w naszym domu oraz mniej więcej w jakich latach powstał nasz budynek.

Czy zastanawialiście się Państwo, co kryje się za fasadą potencjalnej nieruchomości? Zachęcamy do zapoznania się z naszą unikalną ofertą inspekcji stanu technicznego nieruchomości przed zakupem.

Zacznijmy od najprostszych – dokumentacja

Jeśli dla budynku istnieje dokumentacja techniczna warto do niej zajrzeć. Przy zakupie zawsze warto zapytać sprzedającego o posiadane dokumenty. Jeśli już jesteśmy właścicielami nieruchomości, a nie posiadamy dokumentacji możemy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego z prośbą o wydanie duplikatu. Jeśli dokumentacja nie istnieje w archiwach otrzymamy stosowne pismo w odpowiedzi na złożony wniosek.

W przypadku gdy dokumentacja istnieje najwięcej informacji znajduje się w książce zwanej „Dziennik budowy”. To tam kierownik budowy zapisywał daty i zakres wykonanych prac podczas budowy naszego domu.

Jeśli dziennik budowy nie jest dostępny za datę powstania budynku uważa się datę wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy. Dokument ten bardzo rzadko występuje dla budynków starszych, ale będzie dostępny dla wszystkich mających mniej niż 25-35 lat.

jak sprawdzic date powstania domu
Najbardziej obszernym źródłem informacji o budowie domu jest dziennik budowlany.

Wywiad społeczny

Jeśli nie mamy dostępu do dokumentacji lub po prostu szukamy danych na temat daty budowy bloku wielo-mieszkaniowego warto wykonać pewien wywiad. Rozmowa z sąsiadami zawsze rzuca nowe światło i choć wielu z nich może mieszkać okolicy od niedawna, na pewno znajdą się także tacy o większej wiedzy historycznej. W przypadku bloków można udać się do zarządcy lub spółdzielni mieszkaniowej, która powinna posiadać dość szeroką wiedzę na temat zarządzanego budynku. Oczywiście żadnych z tych informacji nie możemy traktować za pewnik, jeśli nie są one poparte dokumentacją techniczną. Dla bloków z tzw. wielkiej płyty zdarza się że budynki widniejące w dokumentacji spółdzielni jako bloki z 1978 r. w relacji mieszkańców zamieszkiwane są przez nich od 1974 r. Przykładem są np. bloki na os. Piastowskim w Poznaniu, dla których dokumentacja jest mocno „przemieszana”.

jak sprawdzic stan techniczny mieszkania sasiad

Mapy przedwojenne miast

Dla budynków starszych ciekawą alternatywą poszukiwania informacji są zdjęcia lotnicze powojennych zniszczeń miast, czy też mapy przedwojenne. Sporo zdjęć miast z całej Polski znajduje się na stronie geoportalu. Mapy dawnego Poznania dostępne są za darmo na stronie CYRYL (“Wirtualnego Muzeum”). Ponadto dla miasta Poznań w 2016 roku została wydana mapa zdjęć lotniczych z 1945 roku – jest to ciekawa alternatywa poszukiwania informacji dla naszych lokalnych Klientów.

Przeszukanie zdjęć lotniczych lub zdjęć ulicy nie pozwoli nam na określenie dokładnego roku budowy budynku i nie stanowi informacji urzędowej. Ale dla wielu kamienic będzie jedynym źródłem informacji datowania budowy.

jak sprawdzic date powstania budynku kamienicy mapy Poznań
Fotomapa Poznania z 1945 roku ukazuje miasto ze wszystkimi zniszczeniami wywołanymi wojną.

Kto mieszkał w naszym budynku przed wojną?

Jeśli mamy podejrzenie, że nasz budynek istniał przed wojną możemy sprawdzić kto w nim mieszkał. Niestety możliwość ta dotyczy jedynie dużych miast Polski i nie uda nam się uzyskać podobnych informacji dla małych miasteczek i wsi. W okresie II RP w Polsce nie obowiązywało RODO zatem publikacja danych osobowych z tamtych lat jest w pełni legalna 🙂 Dane mieszkańców miast dostępne są w „książkach adresowych„, obecnie opublikowanych w internecie i dostępnych za darmo. Więcej informacji znajduje się w osobnym artykule dotyczącym sprawdzenia historii budynku oraz mogą Państwo poszukać takich informacji w internecie.

jak sprawdzic kto mieszkl w domu

W książkach adresowych nie tylko znajdziemy imię i nazwisko mieszkańców, ale także dowiemy się więcej na temat zawodu osób mieszkających w danym budynku. Książki adresowe wydawane były co kilka lat, zatem pozwalają na dokładniejsze datowanie budynków z okresu II RP niż np. zdjęcia lotnicze.

kto mieszkal przed wojna
Książka adresowa z 1923 roku w układzie nazwisk. Przy każdym obywatelu znajduje się wykonywany przez niego zawód.

Dane z urzędu

Wiele informacji możemy uzyskać także w urzędzie gminy lub miasta. W dużych ośrodkach miejskich możemy także udać się do biura miejskiego konserwatora zabytków. Pamiętajmy, że w Polsce występuje „obowiązek meldunkowy” i choć na nowych dowodach osobistych nie ma już adresu zamieszkania, to do niedawna wszyscy mieszkańcy naszego budynku przestrzegali tego obowiązku. Urzędy zatem niekoniecznie posiadają dokładne dane o budowie budynku, ale wiedzą od kiedy ktoś był w nim zameldowany.

Sporo danych może dostarczyć nam także Księga Wieczysta nieruchomości. Niestety jej elektroniczna postać zawiera jedynie podstawowe dane o właścicielach i historię wpisów z ostatnich lat. Więcej informacji możemy uzyskać przeglądając papierowe akta księgi w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Dostęp do tych danych może uzyskać właściciel nieruchomości na podstawie złożonego wniosku (wymaga to osobistej wizyty w sądzie).

Chcesz kupić dom lub mieszkanie? Zachęcamy do zapoznania się z naszą unikalną ofertą inspekcji stanu technicznego nieruchomości przed zakupem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

  1. Jak sprawdzić czy budynek został odebrany?
  2. Samowola budowlana. Sprzedaż domu niezgodnego z projektem

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 149

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!