Menu Zamknij

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków

swiadectwo charaketerystyki energetycznej dla starego domu

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym ilość energii jaką należy dostarczyć aby użytkować nasz budynek. Wydaje się zatem zasadne aby taki dokument posiadać, natomiast musimy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń obliczeniowych. Nie zawsze świadectwo energetyczne (nazywane także certyfikatem energetycznym) odzwierciedla rzeczywisty poziom zużycia energii dlatego też dokument ten jest często marginalizowany np. przez agentów nieruchomości…

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej.

Zalety posiadania świadectwa energetycznego

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku mówi nam o ilości energii jaką musimy dostarczyć do mieszkania celem jego ogrzania (zarówno przygotowania ciepłej wody użytkowej jak i zapewnienia ogrzewania w grzejnikach). Częścią składową świadectwa są także zalecenia certyfikatora dotyczące dostosowania naszego budynku do obecnych standardów.

Zalecenia dotyczące opłacalnej ekonomicznie i technicznie poprawy charakterystyki energetycznej budynku składają się z:

  • zaleceń dla przegród budynku – np. ocieplenia zewnętrzne
  • zaleceń dla systemów technicznych w budynku – np. wymiana kotła grzewczego
  • innych uwag dotyczących poprawy charakterystyki energetycznej budynku

Niestety wpisywanie zaleceń naprawczych nie jest obowiązkowe w świadectwach energetycznych. Oznacza to, że w większości dokumentów pola te będą puste, a sam dokument poza kilkoma cyferkami dość mało czytelny.

Zatem oczywiście, że warto abyśmy świadectwo energetyczne posiadali i jednocześnie byli świadomi ilości energii jaką zużywa nasz budynek w stosunku do nowo-budowanych domów od dewelopera. Natomiast warto, aby świadectwo nie było kupowane on-line przez internet, a powstało na podstawie rzeczywistej inspekcji audytora. Takie świadectwo będzie pełniejsze i pozwoli nam na zaplanowanie ewentualnych prac remontowych.

trzymaj cieplo - swiadectwo energetyczne poznan

Świadectwo energetyczne powstaje na podstawie szczegółowych obliczenie przepływów ciepła przez przegrody (ściany). Oznacza to, że dla starszych domów i mieszkań wykonanie świadectwa wiąże się z dodatkowym kosztem inwentaryzacji powierzchni i koszt usługi wynosi ok. 1.000 zł. Świadectwa mogą być wykonane także na podstawie projektu budynku o ile istnieje aktualna jego wersja (wówczas koszt będzie mniejszy, ale też bardziej teoretyczny wynik zużywanej energii).

Kiedy występuje obowiązek posiadania świadectwa

Podstawą prawną regulującą przekazanie świadectwa jest Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) w art. 3.1.

Dla każdego budynku zbywanego na podstawie umowy sprzedaży lub budynku wynajmowanego występuje obowiązek prawny przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej.

Oznacza to że przy każdym „ruchu” obrotu nieruchomością powinniśmy posiadać czy też otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jako właściciel naszego własnego domu nie mamy obowiązku posiadania takiego dokumentu.

Należy także nadmienić, że jako osoba kupująca stary dom nie możemy skutecznie zrezygnować ze stworzenia świadectwa energetycznego (Ustawa nie przewiduje takiej możliwości). Możemy zatem (nawet po zakupie) wystąpić do sprzedawcy z prośbą o przekazanie świadectwa energetycznego – podstawą prawną jest art. 11 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. W skrajnym przypadku jako nowy właściciel możemy wykonać świadectwo na własny koszt, a sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu wydatków (reguluje to ta sama ustawa).

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: tak, w większości przypadków jest obowiązkowe. Przy każdej transakcji zakupu nieruchomości starego budynku sprzedawca powinien przekazać nam świadectwo energetyczne. Regulacje w tym zakresie określa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) i zwalnia ona z obowiązków przekazywania świadectw energetycznych budynków, które:

  1. podlegają ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  2. używane są jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
  3. przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
  4. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  5. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2
  6. gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2rok)

Zatem wszystkie budynki wpisane na listę ochrony zabytków są zwolnione z posiadania świadectw charakterystyki energetycznej. W każdym innym przypadku możemy się domagać świadectwa od sprzedającego nieruchomość.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – jak uzyskać

Sporządzanie świadectw energetycznych jest regulowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Każde świadectwo musi być zarejestrowane w globalnym rejestrze, a osoby sporządzające muszą posiadać stosowne uprawnienia. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzania świadectw energetycznych.


Pobierz darmowy e-book i zniżkę!

swiadectwo energetyczne poznan ebook

Na podany adres prześlemy Ci e-book PDF oraz otrzymasz specjalną zniżkę -30 zł na zakup świadectwa energetycznego.

Plik PDF „Świadectwa charakterystyki energetycznej. Wszystko co warto wiedzieć przed zamówieniem usługi” zawiera m. in. pełny wzór świadectwa z omówieniem.


Gdzie znajduje się Twoja nieruchomość? *

* pola wymagane
Twoje dane są bezpieczne – polityka prywatności.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 174

Brak ocen.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 174

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!