Zakup własnego domu to poważna decyzja, której nie podejmujemy często (zaledwie kilka razy w życiu). Wybór miejsca zamieszkania lub inwestycji kapitału w celach najmu wiąże się także z pewnym ryzykiem. Wbrew intuicji ryzyko związane z koniecznością np. podnoszenia zapadniętej posadzki, napraw wadliwie ułożonej instalacji hydraulicznej, czy napraw po szkodach związanych z bytowaniem kuny na poddaszu są znaczne. Straty z „nietrafionej” inwestycji mogą być liczone w setkach tysięcy złotych!
Czy zatem warto sprawdzić dom przed jego kupnem z rynku wtórnego lub dom od dewelopera? Czy takie sprawdzenie można wykonać samodzielnie czy lepiej szukać specjalisty? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sprawdzenia stanu domu przed zakupem z rynku wtórnego. Głównym obszarem naszej pracy jest Wielkopolska i jej okolice.
Sprawdzenie domu przed kupnem z rynku wtórnego – po co?
Załóżmy, że kupujemy używany samochód – jeśli jest to droższy egzemplarz to na pewno chcielibyśmy go sprawdzić w zewnętrznym serwisie. Znaczną wartością dodaną jest sytuacja jeśli ktoś z zewnątrz „weźmie” auto na podnośnik, odkręci osłony silnika, podłączy komputer diagnostyczny i sprawdzi całe zawieszenie. Oczywiście, że samodzielnie możemy zabrać „szwagra”, który wpełznie pod auto i przyłoży czujnik lakieru ale to nie to samo co doświadczenie serwisu specjalizującego się w naprawach danej marki i posiadającego profesjonalny warsztat diagnostyczny z podnośnikiem.

Podobnie jest z zakupem domu z rynku wtórnego. Obecnie istnieje wiele narzędzi diagnostycznych umożliwiających radarowe prześwietlanie ścian i posadzek, wykonywanie pomiarów wilgotności przez płytki czy pozwalających na sprawdzenie „ucieczki ciepła” przez skosy poddasza (pomiary termowizyjne możliwe są nawet latem). Nasze usługi weryfikacji nieruchomości były pierwszymi w kraju, a współcześnie to firma Inspekcja Domu wyznacza standardy i szkoli innych z zakresu kontroli technicznej przed zakupem domów.







Ile razy oglądać mieszkanie przed kupnem?
Jako inspektorzy zatrudniani przez Klientów wiemy, że pierwszy kontakt z daną nieruchomością jest bardzo emocjonalny. Nie da się także ukryć, że przez 15-20 minut oglądania budynku przede wszystkim analizujemy dobre strony i staramy się „dostosować” mieszkanie do naszych potrzeb i naszej wizji jutra. Składanie oferty zakupu po pierwszych oględzinach nie jest złe, zwłaszcza jeśli mamy rozpoznanie rynku a nieruchomość wpasowuje się w nasze oczekiwania. Nie mniej podpisywanie umowy kupna-sprzedaży bez przynajmniej dwóch wizyt jest decyzją dalece pochopną.

Ile razy zatem oglądać mieszkanie przed kupnem? Wskazana jest co najmniej dwukrotna wizyta w lokalu. Przy czym drugie oględziny powinny być bardziej szczegółowe, powinniśmy poświęcić więcej czasu na detale wnętrz i rozmowę z pośrednikiem lub obecnym właścicielem (sprzedającym). Warto poprosić o okazanie rzeczywistych opłat (rachunków) – jeśli zastanawiają się Państwo jakie jeszcze zadać pytania sprzedawcy polecamy osobny artykuł na ten temat o co pytać przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym.
Należy jednak zaznaczyć, że kolejne oględziny lokalu i zaglądanie do wszystkich szafek może być krępujące i wpływać na negatywne podejście sprzedawcy. Zbytnia natarczywość ograniczy zaufanie drugiej strony i może spowodować zmniejszenie możliwości negocjacji ceny. Jest jednak na to rozwiązanie.
Zlecając firmie Inspekcja Domu weryfikację nieruchomości pozwalamy, że to „ktoś z zewnątrz” spojrzy w każdy kąt, zajrzy do szafek pod zlewem, pomierzy wilgotność i spędzi w tej nieruchomości od 60 minut do kilku godzin. Podczas takiej inspekcji większość naszych Klientów ma możliwość nieskrępowanego oglądania nieruchomości i uzyskania zupełnie innej perspektywy dotyczącej uszkodzeń, zużycia wykończenia czy problemów technicznych.




Jak wygląda inspekcja domu przed zakupem?
Usługa inspekcji domu przed zakupem jest dostosowana do stopnia wykończenia mieszkania. Dla nowych mieszkań częściowo niewykończonych bardzo ważne są kąty proste (np. w łazienkach czy miejscu zabudowy kuchennej) oraz płaszczyzny posadzek. Dla już użytkowanych, w pełni wykończonych lokali, większą wartością dla Państwa jest pomiar wilgotności pod płytkami w łazience niż brak kąta prostego w salonie. Należy tu zaznaczyć, że wilgoć pod płytkami wskazywałaby na możliwą awarię rur lub nieszczelność np. brodzika – wiąże się to z ryzykiem większych kosztów wymiany wszystkich płytek w łazience (bo np. nie dokupimy już 3 płytek o tym samym odcieniu co ułożone w oglądanym mieszkaniu).
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sprawdzenia stanu domu przed zakupem z rynku wtórnego. Głównym obszarem naszej pracy jest Wielkopolska i jej okolice.
Nasze usługi weryfikacji domów na rynku wtórnym wiążą się z szczegółowym sprawdzeniem nieruchomości w zakresie istotnym dla Klienta – czyli:
- sprawdzeniu dachu z wysięgnika
- oględzinach spękań i uszkodzeń elewacji
- pomiarach termowizyjnych budynku
- pomiarach wilgotności ścian i posadzek
- weryfikacji jakości wykończeń i zużycia
- określenie stanu poszczególnych instalacji wodnych i elektrycznej
- badaniu szczelności instalacji gazowej
- badaniu wentylacji
- ocenie budynku względem obowiązujących norm i przepisów
- weryfikacji dokumentacji technicznej
Inspekcja domu przed kupnem cena
Inspekcja domu przed kupnem jest wyborem usługi podobnej do lekarza specjalisty. Czasem nieadekwatna cena i bardzo duża dostępność terminów powinna być dla nas wyznacznikiem, że wykonawca nie ma doświadczenia lub klienci go unikają. Warto wybierać firmy sprawdzone posiadające dużą ilość opinii w google. Cena rynkowa inspekcji domu przed kupnem z rynku wtórnego to ok. 800-1600 zł za kompleksową usługę sprawdzenia technicznego, kontroli dokumentacji i przygotowania raportu ze zdjęciami.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sprawdzenia stanu domu przed zakupem z rynku wtórnego. Głównym obszarem naszej pracy jest Wielkopolska i jej okolice.