Menu Zamknij

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego?

na co zwracac uwage przy zakupie domu z rynku wtornego

Zakup domu z rynku wtórnego to często jedna z najdroższych finansowo transakcji jakich dokonujemy w życiu. Wybór domu to poważna decyzja mające przełożenie na nasze bezpieczeństwo, komfort ale i codzienne samopoczucie. Statystycznie jeśli kupujemy dom na własne cele mieszkalne (nie inwestycyjnie) to spędzimy w nim najbliższe 15-40 lat. Powyższe wskazuje, że bardzo istotna staje się analiza podejmowanej decyzji – w artykule wyjaśniamy na co zwracać uwagę przy zakupie domu i jak sprawdzić transakcję aby była dla nas korzystna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą unikalną ofertą inspekcji stanu technicznego nieruchomości przed zakupem.

Pułapki przy zakupie domu – zabezpiecz swoje finanse!

Zakup domu nie powinien być dokonywany pochopnie. Wbrew pozorom jest wiele pułapek wpływających na ryzyko finansowe podejmowanej decyzji. Pamiętajmy, że nawet jeśli budynek jest tani (poniżej 300.000 zł) to zapewne wymagać będzie remontu, których kosztów możemy znacząco niedoszacować. Należy także uważać na formę podpisywanej umowy przedwstępnej i wpłacane sprzedającemu pieniądze – nie trudno o nieuczciwego sprzedawcę.

Poniżej check lista na co zwracać uwagę, przy zakupie domu:

  • wartość nieruchomości – pamiętajmy, że na cenę wpływa nie tylko powierzchnia z oferty ogłoszenia, ale także rzeczywista powierzchnia użytkowa i położenie działki. W ocenie wartości najlepiej posiłkować się wyszukiwaniem ofert w podobnej okolicy, a przed transakcją skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego celem przygotowania dokumentu zwanego „Operatem szacunkowym”. Operat jest dokumentem wymaganym do kredytu, jeśli jednak kupujemy nieruchomość za gotówkę tym bardziej warto się zabezpieczyć (niższa wycena z operatu często pozwala na dodatkową negocjację ceny)
  • opłaty eksploatacyjne (jakiej wysokości rachunki miał obecny właściciel) – w odrębny artykule wyjaśniamy o co pytać sprzedającego przy zakupie nieruchomości
  • rodzaj umowy przedwstępnej – najkorzystniej dla strony kupującej jest aby umowa przedwstępna została sporządzona w formie aktu notarialnego. W Polsce nie jest to jednak wymogiem i egzekucja umowy zawartej pomiędzy stronami (bez udziału notariusza) jest tak samo prawomocna. Przewagą skorzystania z usługi notarialnej jest fakt, że przedmiot transakcji zostanie prawnie sprawdzony i poświadczony przez notariusza (zostaną sprawdzone chociażby wierzytelności względem osób trzecich wynikające z księgi wieczystej)
  • dokumentacja budynku – jeśli istnieje projekt budowlany lub inna dokumentacja nieruchomości warto ją sprawdzić. Niezgodności w tym zakresie przechodzą w odpowiedzialności na każdoczesnego właściciela (na kupującego i jego następców). Brak weryfikacji dokumentacji może skutkować późniejszymi problemami z odsprzedażą budynku

Wygląd domu czyli nie home staging

Kupujemy oczami – jest to fakt poparty badaniami naukowymi. W zakresie przygotowania nieruchomości do sprzedaży odpowiednie dekoracje nazywane są „home staging”. Czy ulegamy tym zabiegom i chętniej umawiamy się na oglądanie mieszkań które wyglądają przytulniej? Tak!

na co zwracac uwage przy zakupie domu wyglad

Oglądając mieszkanie lub dom często wyobrażamy sobie nas w tym wnętrzu. Im bardziej pomieszczenia są dostosowane do naszego stylu tym nieruchomość wydaje się artakcyjniesza.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie meble w lokalu muszą być przedmiotem transakcji (może się okazać, że część mebli nie jest wliczona w cenę). Każdy lokal da się tanio przemalować, gorzej jeśli pozornie ładne wnętrze tak naprawdę zostało urządzone pod sprzedaż i np. maskuje grzyb za szafą. Oglądając dom nie sugerujemy się tylko wystrojem – zwracajmy uwagę także na stan techniczny ścian czy posadzek…

Stan techniczny przy zakupie domu

Stan techniczny nabywanej nieruchomości nie ogranicza się do wskazania czy ściany są zniszczone i będzie trzeba je odmalować. Jest wiele poważnych wad znacząco wpływających na koszty remontu. Poważnymi wadami technicznymi są:

Wycena remontu i negocjacje cenowe

Inspekcja stanu technicznego wykonywana przez firmę Inspekcja Domu zapewnia nie tylko możliwość uzyskanie profesjonalnego raportu wskazującego wady nieruchomości wraz z zaleceniami naprawczymi. Jako usługa dodatkowa istnieje możliwość zamówienia wyceny remontu w postaci kosztorysu prac. Kosztorys taki pozwala na negocjację ceny nawet o ponad 100.000 zł!

poznan kosztorys

Inspekcja stanu technicznego przy zakupie domu z rynku wtórnego

Firma Inspekcja Domu pozostaje do Państwa dyspozycji celem zweryfikowania stanu technicznego domów przed ich zakupem. Służymy pomocą w weryfikacji zawilgoceń, wykonania badań termowizyjnych, ocenie spękań i uszkodzeń, czy weryfikacji dachów ze specjalistycznych wysięgników. Usługi inspekcji technicznej wykonujemy głównie na terenie Wielkopolski, nie mniej istnieje możliwość dojazdu do większości miast w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą unikalną ofertą inspekcji stanu technicznego nieruchomości przed zakupem.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 102

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!