Menu Zamknij

Jak sprawdzić historię domu lub mieszkania?

jak sprawdzic historie domu mieszkania

Kupując lub posiadając starszy dom często zastanawiamy się jaka była jego wcześniejsza historia. Jako firma Inspekcja Domu zajmujemy się oceną stanu technicznego nieruchomości i często pomagamy naszym Klientom w ustaleniu przeszłości danej nieruchomości. Wiele z opisanych poniżej czynności możesz wykonać samodzielnie i to bez wyjścia z domu. Zatem zabawa w odkrywcę wydaje się być na wyciągnięcie Twojej ręki 🙂

„Paszport” domu lub mieszkania

Dokumentem stanowiącym swego rodzaju paszport nieruchomości jest Księga Wieczysta. Jej numer powinien wyglądać mniej więcej tak PO1P/00001111/0. Jeśli nie posiadasz jeszcze numeru Księgi Wieczystej sprawdź o co pytać sprzedającego mieszkanie. Numer księgi to podstawa pozwalająca na weryfikację wielu przydatnych informacji w tym zadłużenia, czy służebności (roszczeń osób trzecich) – pełny opis działów księgi wieczystej znajduje się w osobnym artykule. Jeśli zaś posiadasz numer księgi wieczystej w postaci 6 cyfr np. 123456 to znaczy, że został udostępniony Ci numer przed cyfryzacją. Większość ksiąg jest już „wciągnięta” do rejestru elektronicznego, dlatego zapytaj o to czy nie przyszło pismo z sądu w tej sprawie, jeśli nie czeka Cię wyprawa do Sądu Rejonowego prowadzącego „wydział ksiąg wieczystych” (w Poznaniu jest to Sąd Rejonowy Stare Miasto ul. Młyńska 1a).

Nie mam numeru księgi wieczystej – czy da się sprawdzić księgę wieczystą po adresie mieszkania lub numerze działki? Tak, ale usługa ta jest płatna (koszt koło 40 zł). Znacznie łatwiej porozmawiać ze sprzedającym lub odszukać numer w swoich dokumentach. W razie czego odpłatne sprawdzenie numeru księgi po adresie jest możliwe poprzez stronę ksiegiwieczyste.pl.

Jeśli posiadasz numer księgi możesz wejść do rządowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych i w pisać go w odpowiednie pole.

jak sprawdzic histore budynku domu

Następnie należy wybrać przeglądanie treści zupełnej księgi.

jak sprawdzic historie mieszkania domu

W widoku księgi mamy teraz trochę więcej pól. Standardowo przeglądamy aktualną treść, która pokaże nam tylko obecnie występujące obciążenia kredytowe lub prawa osób trzecich. W zakładce Dział II znajdziemy wpisy dotyczące własności lokalu. Znajdziemy tam imię i nazwisko aktualnych właścicieli informację czy weszli w posiadanie mieszkania na podstawie „umowy sprzedaży”, czy też „umowy darowizny” oraz dane poprzednich właścicieli.

Z Działu II Księgi Wieczystej dowiemy się kto wcześniej mieszkał w naszej nieruchomości oraz w jaki sposób obecny właściciel wszedł w jej posiadanie.

jakie dokumenty sprawdzic ksiega wieczysta
Widok Księgi Wieczystej.

Sprawdzenie charakteru budynków w elektronicznym wyrysie mapy miasta

Często nieruchomość będąca obiektem naszych zainteresowań była wielokrotnie rozbudowywana lub składa się z kompleksu budynków (np. garaży zaadoptowanych na pomieszczenia mieszkalne). Istnieje mapa Zarządu Geodezji każdego miasta, która posiada naniesione wszystkie budynki z oznaczeniem ich charakteru. Warto zajrzeć do tego dokumentu, aby zweryfikować czy zmiany nieruchomości zostały zgłoszone i czy stan zastany nie jest samowolą budowlaną. Poniżej znajdziesz linki do wybranych map Systemu Informacji Przestrzennej:

 • Geopoz Poznań – mapa
 • Geo Wrocław – mapa
 • Geo Łódź – mapa
 • Geo Warszawa – mapa

Poza oficjalnym mapami miast dostęp do informacji przestrzennej jest możliwy także z nieoficjalnej mapy rządowej mapy.geoportal.pl.

jak sprawdzic historie domu mapa
Przykładowy widok Systemu Informacji Przestrzennej określający ewidencję budynków na terenie danej działki.

Oznaczenia ewidencji budynków na mapach (legenda) według Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej:

Ozn.Znaczenie symbolu
mbudynek mieszkalny
mjbudynek mieszkalny jednorodzinny
mdbudynek o dwóch mieszkaniach
mtbudynek o trzech i więcej mieszkaniach
mzbudynek zbiorowego zamieszkania
tbudynek garażu
ipozostały budynek niemieszkalny
gbudynek gospodarstwa rolnego
ubudynek handlowo – usługowy
bbudynek biurowy
pbudynek przemysłowy
hbudynek hotelu
dbudynek łączności, dworca i terminalu

Jak sprawdzić historię przedwojennej kamienicy lub domu?

Tu sprawa się nieco komplikuje i dla każdego miasta poszukiwanie informacji wygląda w nieco inny sposób. Różne zbiory są dostępne w internecie i naprawdę różne informacje można uzyskać. Dla przykładu:

Poznań

Mapy dawnego Poznania dostępne są za darmo na stronie CYRYL („Wirtualnego Muzeum”). Możemy tam odnaleźć naszą ulicę wraz z jej niemiecką nazwą oraz informację o naniesionych budynkach. Poznamy zatem dawny układ ulic, dawną lokalizację cmentarzy, czy przebieg linii tramwajowych.

jak sprawdzic historie kamienicy mapa
Przykład przedwojennej mapy miasta Poznań.

Na stronie CYRYL znajdziemy także galerię zdjęć fotografii dawnego Poznania z okresu przedwojennego, gdzie możemy zadać sobie trud odszukania dawnej elewacji naszej kamienicy, czy domu.

Jest też gratka dla miłośników historii – istnieje możliwość uzyskania informacji kto mieszkał w naszym domu przed wojną. Książki adresowe z tego okresu nie podlegały pod ustawę o ochronie danych osobowych i są dostępne w internecie. Uzyskamy tam informację nie tylko na temat nazwiska przedwojennego właściciela, ale także jego zawód. Niestety cała operacja wymaga trochę pracy. Księgi składają się z dwóch części:

 • część I – spis w układzie alfabetycznym nazwisk
 • część II – spis w układzie adresów budynków po nazwach ulic (nazwiska często opisane tylko skrótowo)
jak sprawdzic kto przed wojna mieszkal w kamienicy
Przykład książki adresowej według nazwisk miasta Poznań z 1923 r.
jak sprawdzic kto przed wojna mieszkal w kamienicy
Przykład książki adresowej według ulic miasta Poznań z 1923 r.

Książki adresowe dostępne są pod poniższymi linkami (pozostałych proszę szukać w internecie):

 • Książka adresowa miasta Poznań z 1923 – link
 • Książka adresowa miasta Poznań z 1926 – link
 • Książka adresowa miasta Poznań z 1933 – link

Wrocław

Mapy dawnego Wrocławia możemy znaleźć np. na stronie polska-org.pl. Podobnie jak dla Poznania możemy odszukać naszą ulicę wraz z jej niemiecką nazwą i zweryfikować jak się zmieniała okoliczna zabudowa na mapach z różnych okresów. Książki adresowe z tego okresu dostępne po zalogowaniu na stronie niemieckiej.

Sprawdzenie historii w sieci

Niestety czasem zdarza się że nasza nieruchomość ma dość nieciekawą historię. Zawsze warto wpisać nazwę ulicy do wyszukiwarki i przejrzeć informacje prasowe z pierwszych dwóch stron google. W wyszukiwarce przełączmy się na zakładkę „Wiadomości” i zweryfikujmy zawartość newsów. Nie wpisujmy dokładnego adresu mieszkania lub domu ponieważ ze względu na ochronę danych osobowych informacje prasowe nie zawierają tak szczegółowych danych. Nie mniej z wyszukiwarki możemy się dowiedzieć, że mieszkanie jakie zamierzamy nabyć przeszło kapitalny remont ze względu na pożar, albo że odbyła się egzekucja komornicza.

jak sprawdzic historie mieszkania domu kamienicy bloku w sieci
Z wyszukiwarki możemy się dowiedzieć o pożarze lub uciążliwych sąsiadach w naszej okolicy.

Weryfikacja projektu budynku

Sięgnięcie po projekt to najprostsze i najbardziej oczywiste źródło informacji. Nie mniej z góry należy zaznaczyć, że nie dla wszystkich budynków taki projekt jeszcze istnieje. Dla budynków po 2000 r. urzędy miasta lub starostwa powiatowe przechowują kopię projektu, zatem możliwe jest wystąpienie o wydanie duplikatu. Dla budynków starszych dokumentacja może nie istnieć wcale.

Jeśli istnieje dokumentacja, to z jej opisu dowiemy się w jakiej technologii został wykonany budynek i jaki był pierwotny (planowany) układ pomieszczeń. Na podstawie dokumentacji możemy także ustalić czy budynek był rozbudowywany lub przerabiany. Ponadto warto poprosić sprzedającego o okazanie zawiadomienia o zakończeniu budowy, które jest dokumentem poświadczającym kompletność złożonej do urzędu dokumentacji i możliwość użytkowania budynku.

Kontrola stanu technicznego nieruchomości

Kupując dom lub mieszkanie zawsze warto sprawdzić ich stan techniczny. W tym zakresie pozostaję do Państwa dyspozycji na terenie całej Polski. Podczas oględzin technicznych nie tylko oceniam występowanie pleśni, spękań czy zawilgoceń, ale także wiek nieruchomości i czas ostatniego remontu. Dla fachowca nie jest problemem ustalenie kiedy ostatni raz były odmalowywane ściany, czy z którego roku są okna.

Kontrola techniczna nieruchomości nie tylko pozwala na poznanie jej przeszłości, ale także na uzyskanie informacji o koniecznych remontach i daje możliwość dodatkowej negocjacji ceny ze sprzedającym. Zapoznaj się z ofertą sprawdzenia nieruchomości przed zakupem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

 1. Samowola budowlana. Sprzedaż domu niezgodnego z projektem
 2. Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania przed zakupem?

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 127

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!