O co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
RYNEK WTÓRNY

O co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup własnego mieszkania to jedna z poważniejszych decyzji w naszym życiu. Koszty zakupu nieruchomości są statystycznie jedynymi z największych wydatków jakich dokonujemy i wiążą się też często z kredytami na kilkadziesiąt lat. Niestety zakup lokalu to też pewne ryzyko inwestycyjne, przeczytaj zatem o co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Oglądając mieszkanie zwracaj uwagę na:

 • Otoczenie lokalu. Jeśli mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym spójrz w jakim stanie jest elewacja, jak wygląda klatka schodowa i drzwi do lokali sąsiednich. Zły stan budynku może oznaczać dla Ciebie znaczny wzrost czynszu w kolejnych latach. Niezadbane klatki schodowe świadczą zaś o innych lokatorach lub złym zarządcy.
 • Usytuowanie okien w lokalu. Zapytaj o nasłonecznienie, strony świata i ewentualny hałas z sąsiednich balkonów lub ulicy.
 • Stan ścian w lokalu. Jeśli przy włącznikach oświetlenia nie widać żadnych zabrudzeń i nie ma ich także na innych fragmentach ścian oznacza to, że lokal był niedawno malowany. Lokale odmalowywane pod sprzedaż, lokale z widocznymi pęknięciami, odparzeniami farby czy czarnymi nalotami w narożnikach wymagają wnikliwej oceny technicznej.
 • Usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. Pamiętaj, że sąsiedztwo windy bywa uciążliwe bardziej niż niejeden sąsiad, szczególnie nocą.
 • Zapytaj gdzie są liczniki wody, prądu i gazu. Zweryfikuj czy dostęp do nich nie jest kłopotliwy.
 • Obejrzyj przez okno parapety i balkony sąsiadów, oceń czy nie ma tam śmieci. Ocena otoczenia wbrew pozorom jest bardzo ważna w końcu to z tymi ludźmi będziesz mieszkać pod jednym dachem.

Widok na balkon sąsiadów może być szokiem… Fot. TVN24.pl – śmieci w Warszawie przy Rychniewskiego

Jak sprawdzić wiarygodność sprzedawcy mieszkania?

Weryfikacja wiarygodności sprzedawcy mieszkania nie ogranicza się jedynie do naszej oceny jego wyglądu 🙂 Warto zadać kilka pytań pozwalających nam na zdefiniowanie zakresu transakcji oraz uzyskanie danych dotyczących opłat i numeru księgi wieczystej.

Sprzedającego mieszkanie zapytaj o:

 • Czy w zakres sprzedaży wchodzi wyposażenie lokalu (meble, lampy, karnisze)? – elementy wyposażenia są często przedmiotem dalszej negocjacji, ale równie często zdarza się, że sprzedający z góry zakłada zabranie części wyposażenia. Warto zatem określić punkt startu negocjacji. 
 • Dlaczego dane mieszkanie lub dom zostało wystawione na sprzedaż? – chodzi o wyczucie sytuacji finansowej sprzedającego (pole do negocjacji) oraz wyczucie czy zależy mu na szybkim zawarciu transakcji.
 • Kiedy nieruchomość może zostać wydana? Czy lokal jest dostępny od zaraz czy też sprzedający potrzebuje czas na znalezienie sobie innego lokum.
 • Jaka jest wysokość czynszu i opłat za media? Najlepiej jakby sprzedający udostępnił nam rachunek za poprzedni okres rozliczeniowy. Na podstawie rachunku będzie wiadomo jakie zaliczki obejmuje czynsz (nieuczciwą praktyką jest deklarowanie niższego czynszu przez ograniczanie zaliczek za media).
 • Czy do lokalu przynależy komórka lokatorska lub sprzedający posiada miejsce postojowe?
 • Jacy są sąsiedzi? – to wbrew pozorom ważne pytanie zarówno przy zakupie mieszkania jak i domu wolnostojącego. Dobrze jakby sprzedający opowiedział coś więcej o wieku sąsiadów, wieku ich dzieci etc. 
 • Czy mieszkanie było wynajmowane?
 • Kiedy sprzedający wykonywał ostatni remont (np. malowanie) w mieszkaniu?
 • Od jak dawna sprzedający jest właścicielem lokalu? Czy lokal posiada księgę wieczystą, a jeśli tak to należy poprosić o jej numer. – księgę wieczystą sprawdzamy na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html. Należy sprawdzić brak ewentualnych zobowiązań wynikających ze służebności oraz obciążenia w dziale IV (hipoteka).

Ocenę stanu technicznego lokalu zleć specjaliście

Od lat zajmujemy się oceną stanu technicznego nieruchomości z rynku wtórnego jak i odbiorami nieruchomości od dewelopera. Wykonywana przez nas usługa może być podstawą negocjacji ceny zakupu, a ponadto pomagamy stworzyć kosztorys wszystkich Państwa zmian w mieszkaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usługi sprawdzenia stanu nieruchomości. Posiadamy najszerszy zakres kontroli technicznej w całej Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

 1. Jak sprawdzić czy w kupowanym mieszkaniu nie ma robaków?
 2. Samowola budowlana. Sprzedaż domu niezgodnego z projektem
 3. Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 87

Brak ocen.