Menu Zamknij

Ocena starego domu – weryfikacja techniczna

ocena starego domu audyt domu

Zakup lub po prostu użytkowanie starszego budynku może być dla wielu z nas przysłowiową „kulą u nogi”. Pamiętajmy jednak, że sprzedaż starego domu lub jego wyburzenie to nie są jedyne możliwe rozwiązania. Nie kupimy przecież nowego budynku w starej malowniczej okolicy, a koszty wyburzenia budynku nie są małe. Każdą nieruchomość niezależne od jej stanu można wyremontować. Warto jednak ocenić czy taki remont w naszym przypadku byłby opłacalny…

Ocena techniczna starego domu – audyt domu

Oceny technicznej niestety nie możemy wykonać sami. Zajmują się tym inżynierowie posiadający specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Pamiętajmy, że nie sztuką jest wpuścić zaprzyjaźnionego budowlańca, który przejdzie po budynku i naocznie wyda swój werdykt 🙂 Wydaje się jednak lepszym rozważaniem skorzystanie z dostępnych od wielu lat usług audytów nieruchomości. W ramach usługi możemy oczekiwać raportu pisemnego stwierdzającego wady budynku oraz zalecenia naprawcze. Inżynierowie w ramach weryfikacji technicznej sprawdzą:

  • zawilgocenia ścian
  • spękania ścian i posadzek
  • ryzyko osiadania budynku
  • stan dachu
  • stan konstrukcji dachowej
  • zgodność wymiarową z dokumentacją
  • zweryfikują stan izolacji (także z wykorzystaniem termowizji)
  • skontrolują wszystkie instalacje w lokalu

Audyt domu z rynku wtórnego poza raportem pisemnym dotyczącym usterek może się zakończyć także stworzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej, czy stworzeniem kosztorysu i harmonogramu prac naprawczych.

Co sprawdzić samodzielnie?

Samodzielnie możemy sprawdzić tak naprawdę wiele. Nie mniej sami nie zweryfikujemy wilgotności ścian w piwnicy (mierniki z Lidla lub Biedronki niestety są mało dokładne) i naprawdę lepszym i tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych usług. Nie możemy także w ramach tego poradnika wyjaśniać jak rozkręcić gniazda elektryczne żeby sprawdzić czy przewody są aluminiowe bo wykonywanie takich prac może być po prostu niebezpieczne. Jeśli więc mamy w rodzinie budowlańca może warto go zaprosić do domu zanim zlecimy audyt zewnętrznej firmie, ale na pewno nie bierzmy się za wszystko sami bez minimum wiedzy i doświadczenia.

Stary dom – gdzie szukać specjalisty?

Firma InspekcjaDomu.pl specjalizuje się w kontrolach technicznych mieszkań i domów przed ich zakupem. Spełniamy standardy InterNACHI (Int’l Association of Certified Home Inspectors) i jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która rozpoczęła realizację tego typu usług w 2014 r. Od tego czasu przebadaliśmy ponad 3.500 domów i mieszkań w całej Polsce.

Chętnie zrealizujemy ocenę domu lub mieszkania także dla Państwa – poznaj ofertę inspekcji z rynku wtórnego.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 65

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!