Menu Zamknij

Termowizja w budownictwie – zastosowania

Termowizja w budownictwie - zastosowania

Badania termowizyjne przeprowadzane w mieszkaniach i domach służą głównie do określenia miejsc największych strat energetycznych. Celem badania termowizyjnego w budownictwie jest zatem wskazanie zaleceń pozwalających na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku i poprawy komfortu cieplnego w jego wnętrzu.

Zazwyczaj badanie termowizyjne utożsamiane jest z detekcją tzw. „mostków cieplnych” (inaczej „mostków termicznych”) – dotyczy to wad w wykonaniu izolacji ścian zewnętrznych i błędów ocieplenia poddaszy. Poprawa usterek w tym zakresie jest niezbyt kłopotliwa dla Ciebie jeśli planujesz remont nieruchomości lub Twoje mieszkanie obejmuje rękojmia dewelopera/wykonawcy (także podczas odbiorów technicznych mieszkań). 

Termowizja od zewnątrz czy od wewnątrz?

Badanie termowizyjne zewnętrzne pozwalana na wykrycie problemów związanych z izolacją ścian. Jak to rozumieć? Załóżmy, że masz do wyboru szklankę i termos – które z tych naczyń dłużej trzyma ciepło? Podobnie jest z budynkiem im lepiej zaizolowany tym dłużej trzyma ciepło i tym mniej energii musisz przeznaczyć na jego ogrzewanie.

termowizja w budownictwie termos - izolacja cieplna porównanie

Badanie termowizyjne zewnętrzne ujawnia zatem miejsca strat ciepła (obszary którymi ogrzewasz swoją dzielnicę 🙂 ). Na podstawie badania zewnętrznego możliwe jest wyznaczenie zaleceń do termomodernizacji budynku, czyli jego dodatkowego docieplenia.

termowizja w budownictwie - badanie termowizyjne zewnętrzne

Badanie zewnętrzne nie pozwala jednak na pełną diagnozę „naszego pacjenta”. Podobnie jest także z badaniem u lekarza – nie zawsze oględziny zewnętrzne pozwalają na trafne postawienie jednoznacznej diagnozy. Badanie wewnętrzne pozwala na określenie miejsc przedmuchów powietrza (gdzie wieje pod oknami lub z wentylacji) oraz zdefiniowanie stopnia przechłodzenia ścian. Pamiętaj, że to wnętrze mieszkania jest ogrzewane, zatem dla Ciebie ważne jest nie tylko jak dobrym termosem jest Twój dom, ale także jak komfortowo jest w jego wnętrzu. Nie wszystkie problemy da się zdiagnozować od zewnątrz budynku.

Przedmuchy zimnego powietrza

Badanie termowizyjne pozwala na określenie miejsc przedmuchów przy stolarce okiennej oraz pozwala na detekcję nieszczelności budynku i nieprawidłowych ciągów kominowych (tzw. ciągów wstecznych). Usunięcie usterek związanych z przedmuchami daje możliwość ograniczenia kosztów grzewczych nawet do 20% w skali roku. Badania pod kątem nieszczelności muszą być przeprowadzone od wewnątrz nieruchomości i wymagają sprawdzenia wszystkich pomieszczeń. Z tego też powodu wszystkie nasze usługi inspekcji obejmują badania wewnętrzne i zewnętrzne bez limitu wykonanych zdjęć termowizyjnych. 

Termowizja w budownictwie

Badania termowizyjne w budownictwie pozwalają na:

  • określenie źródeł strat ciepła – wskazanie konieczności ocieplenia budynku lub weryfikacji wykonanych prac termomodernizacyjnych
  • określenie stanu stolarki okiennej
  • detekcję źródeł przedmuchów do wnętrza budynku
  • detekcję zawilgoceń murów wraz z określeniem obszaru szkody – więcej o lokalizacji źródeł zawilgocenia
  • lokalizację przewodów grzewczych w murach i posadzkach (także określenie przebiegu instalacji ogrzewania podłogowego)
  • lokalizację miejsc awarii hydraulicznych – bezinwazyjne ustalenie miejsca uszkodzenia rur w ścianach – więcej o lokalizacji wycieków z instalacji wodnych
  • detekcje problemów związanych z instalacją elektryczną – w tym badania termowizyjne rozdzielni i automatyki

Zanim zlecisz usługę – na co zwracać uwagę

Zlecając badanie termowizyjne nie musisz określać jego celu. Inspektor podczas przejścia przez Twój budynek zweryfikuje wszystkie istotne aspekty i poinformuje o wszelkich problemach jakie występują na terenie Twojej nieruchomości. Warto jednak nie kierować się jedynie ceną badania, bardzo ważna jest bowiem rozdzielczość termiczna kamery jaką dysponuje dany wykonawca (nie chciałbyś chyba aby ktoś sprawdzał Twój dom telefonem komórkowym). Równie istotne jest czy badanie wykonywane jest tylko od zewnątrz budynku, czy też cena obejmuje realizacji usługi z obu stron przegród.

Część kamer termowizyjnych daje także możliwość nagrywania filmów. W naszej ofercie przy badaniu z raportem rozszerzonym nagranie materiału filmowego wykonywane jest bez dopłat. Poniżej film ujawniające błędy izolacji poddasza (braki wełny oznaczone są zimniejszymi barwami – kolor niebieski).

Zapoznaj się z cennikiem badań termowizyjnych – cennik Poznań i okolice

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 105

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!