Menu Zamknij

Dlaczego wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo?

Dlaczego wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo?

Czy wiesz co przedstawia powyższe zdjęcie?

dlaczego wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo, badanie termowizyjne, okap

Jest to zdjęcie termowizyjne okapu kuchennego, gdzie obszar niebieski ma temperaturę bliską 0 st. Celsjusza. Chyba nikt z nas nie chciałby mieć okapu chłodniejszego od temperatury w lodówce 😉 Zdjęcie pochodzi z jednej z wielu naszych inspekcji i dotyczy wdmuchu przez okap kuchenny zimnego powietrza zewnętrznego w okresie jesienno-zimowym (okap zamiast wyciągać ciepłą parę z procesu gotowania dmucha zimnem). Ciągi wsteczne wentylacji, czyli zawiewania zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń wbrew pozorom zdarzają się często.

dlaczego wentylacja nie działa prawidłowo, pomiary wentylacji poznań
Wdmuch zimnego powietrza przez wentylację można porównać do pozostawienia otwartej lodówki, która wychładza mieszkanie.

Podczas naszych inspekcji przed zakupem nieruchomości staramy się ustrzec Klientów przed nieprawidłowym działaniem wentylacji, którego konsekwencją jest nie tylko widoczne powyżej wychłodzenie i wzrost kosztów ogrzewania. Konsekwencją przechłodzeń jest przekroczenie tzw. punktu rosy (temperatury przy której z powietrza następuje skroplenie pary wodnej) i wzrost wilgoci – co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybni budowlanej. Przykładem przekroczeń punktu rosy są wykroplenia pary wodnej na naszych oknach (to również konsekwencja niewystarczającej wentylacji):

problem wentylacji w mieszkaniu, pleśń w mieszkaniu
Konsekwencją nieprawidłowej wentylacji jest większa kondensacja pary wodnej i szybszy rozwój pleśni.

Prawidłowa wymiana powietrza w lokalu mieszkalnym jest jednym z ważniejszych aspektów, na które należy zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości. Więcej o naszych inspekcjach na rynku wtórnym.

Wilgoć przy suficie

Równie ważne jest właściwe zabezpieczenie wentylacji przed przedostawaniem się skroplin i wody opadowej do wnętrz pomieszczeń. Zwracamy na ten aspekt uwagę przy odbiorach nowych mieszkań, gdzie ciągi wentylacyjne kończą się na suficie:

problemy wentylacji w budynkach

A powinny być zakończone w taki sposób aby woda nie wpadała nam do pomieszczeń (z zastosowaniem zwykłego trójnika instalacyjnego) np.:

dlaczego wentylacja nie działa, odstojniki wody opadowej

Masz problem z wentylacją w swoim domu? – napisz być może możemy zaoferować Ci naszą usługę inspekcji technicznej.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 43

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!