Menu Zamknij

Osiadanie budynku – kiedy dom może się zawalić?

osiadanie budynku kiedy dom moze sie zawalic

Osiadanie budynku to zjawisko, które może wywołać nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim strukturalne szkody w nieruchomości. Rozpoznanie objawów osiadania w odpowiednim czasie oraz podjęcie działań naprawczych jest kluczowe, aby uniknąć poważnych uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet zawalenia budynku.

Jako firma inspekcyjna, już na wstępie uspokajamy, że w większości nowych budynków następują zarysowania ścian co jest zjawiskiem niepożądanym ale naturalnym. Około 75% pęknięć i rys pojawiających się w budynkach nie jest groźna i nie wpływa na ryzyko zawalenia domu. Kolejne 15-20% symptomów również nie wpływają na ryzyko katastrofy budowlanej ale stwarzają znaczną uciążliwość użytkową (np. krzywo zapadające się posadzki, popękane płytki) oraz stwarzają ryzyko pęknięć naprężonych instalacji hydraulicznych i zalania domów. Więcej na ten temat w niniejszym artykule.

W ramach naszych usług oferujemy inspekcje przeprowadzane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi. Wykonujemy także pomiary wilgotności, badania termowizyjne, a w razie potrzeby próby szczelności instalacji hydraulicznych. Zachęcamy do kontaktu – tel. 665 245 041.

koszty ukryte zakup nieruchomosci - pekniecie
Przykład pęknięcia ściany nośnej

Jak rozpoznać osiadanie budynku?

Rozpoznanie osiadania budynku w porę pozwala na szybką reakcję i minimalizację ewentualnych szkód. Oto niektóre z najbardziej typowych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

  • Pęknięcia na ścianach: Szczególnie te grubsze pojawiające się zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścianach.
  • Opadanie posadzki: Jedna strona pomieszczenia wydaje się być niższa niż pozostała.
  • Problemy z kanalizacją: Nieprawidłowe spływanie wody, co może świadczyć o przechyleniu podłoża.
  • Szczeliny przy listwach przypodłogowych: Pojawianie się szczelin może wskazywać na przemieszczanie się podłoża.
  • Zacinanie się drzwi i okien: Trudności w otwieraniu lub zamykaniu mogą wynikać z deformacji ram.
Szczeliny pomiędzy płytkami posadzki a ścian (przerwane silikony) są najłatwiejszym do obserwacji miejscem osiadania posadzki
objawy zapadania posadzki
Częstym objawem zapadania posadzki są szczeliny pomiędzy listwami przypodłogowymi a panelami

Przyczyny osiadania budynku

Rozpoznanie przyczyn osiadania jest kluczowe do wyboru odpowiednich działań naprawczych. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Nieodpowiednie podłoże pod fundamentami: Budowa na gruntach, które nie zostały odpowiednio przygotowane lub nie nadają się do danego typu konstrukcji, np. tereny podmokłe, gliniaste, piaszczyste.
  • Niedostateczne zagęszczenie gruntu pod posadzką: Zbyt szybkie tempo prac budowlanych lub zbyt słabe zagęszczenie gruntu pod warstwą tzw. „chudego betonu”.
  • Czynniki zewnętrzne: Wpływ otoczenia, takie jak wzmożony ruch samochodowy czy prace budowlane w pobliżu, mogą przyczynić się do drgań i osiadania budynku. Równie częstą przyczyną są awarie hydrauliczne i podmycia budynku wodą opadową

Zachęcamy do zapoznania się z odrębnym artykułem – zapadnięta posadzka – przyczyny, sposoby diagnostyki i naprawy.

wilgoc pod posadzka
Stojąca woda pod posadzką może wpływać na osiadanie gruntu i ryzyko podmycia elewacji budynku.

Jak ograniczyć pęknięcia i szkody związane z osiadaniem?

Działania naprawcze powinny być dostosowane do przyczyn i skali problemu. Oto kilka metod ograniczających szkody:

  • Konsultacja z ekspertem: Najważniejszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym konstruktorem, który oceni skalę problemu. W powyższym zakresie firma InspekcjaDomu pozostaje do Państwa dyspozycji
  • Zabezpieczenie fundamentów: Stabilizacja i wzmocnienie fundamentów, np. przez iniekcje geopolimerowe, które tworzą stabilną podstawę pod posadzką.

Jak sprawdzić osiadanie budynku?

Aby skutecznie zdiagnozować problem osiadania, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnych badań. Oto kilka podstawowych kroków, które można podjąć samodzielnie:

  • Pomiar pęknięć: Systematyczna obserwacja i pomiar szerokości oraz długości pęknięć na ścianach.
  • Pomiar odchyłek posadzek: Użycie poziomicy do sprawdzenia równości posadzek w różnych pomieszczeniach.
  • Kontrola otworów drzwiowych i okiennych: Sprawdzenie, czy ramy drzwi i okien nie są przekrzywione.

Powyższe pomiary warto wykonywać w odstępach kilku tygodni co najmniej przez 3 miesiące – taki czas daje informację czy widoczne rysy się pogłębiają, czy też osiadanie budynku już ustało. Pamiętajmy, że powyższe metody dają jedynie ogólny obraz sytuacji. Do pełnej diagnostyki i określenia zakresu napraw konieczna jest konsultacja z fachowcem.

opinie techniczne poznan pekniecia scian
W ramach działań profesjonalnych oceny postępowania pęknięć dokonuje się specjalistycznymi plombami pomiarowymi

Zapobieganie osiadaniu budynku

Osiadanie budynku często wynika z błędów popełnionych już na etapie projektowania lub budowy. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać osiadaniu:

  • Badania geotechniczne: Zanim rozpoczniesz budowę, wykonaj badania geotechniczne terenu, aby dostosować do warunków gruntowych (rodzaju podłoża) projekt fundamentów.
  • Zastosowanie odpowiednich technologii: W przypadku budowy na trudnym terenie, np. glinie czy gruncie podmokłym, rozważ zastosowanie specjalnych technologii, takich jak pale czy płyt fundamentowych, które lepiej radzą sobie z nierównomiernym rozkładem obciążeń.
  • Monitoring w trakcie budowy: Regularne sprawdzanie poziomu i stabilności budynku w trakcie budowy, aby na bieżąco korygować ewentualne nieprawidłowości.

Kiedy dom może się zawalić?

Pomimo że osiadanie budynku jest częstym zjawiskiem, w większości przypadków nie prowadzi do zawalenia. Jednakże zaniedbanie pierwszych sygnałów i brak odpowiednich działań naprawczych mogą skutkować poważnymi uszkodzeniami strukturalnymi. Przypadki, w których osiadanie jest intensywne i nierównomierne, wymagają natychmiastowej interwencji.

Jeśli Państwa ściany pękają w sposób nagły lub znacznie odchylają się od pionu warto skorzystać z opinii osób posiadających uprawnienia budowlane lub zgłosić zdarzenie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Wnioski

Osiadanie budynku to złożony problem, który może mieć wiele przyczyn i różnorodne skutki. Kluczem do bezpieczeństwa jest świadomość i odpowiedzialność zarówno na etapie projektowania, budowy, jak i eksploatacji budynku. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą zdiagnozować problem i zaproponować skuteczne rozwiązania. W ten sposób można uniknąć poważnych uszkodzeń i zagwarantować długie lata bezpiecznego użytkowania budynku. Należy także pamiętać, że jeśli budynek jest na gwarancji wykonawcy (od budowy nie minęło jeszcze 5 lat) zgłoszenia wad można wykonać w ramach rękojmi.

Na terenie Wielkopolski oferujemy usługi inspekcji spękań i osiadania posadzek przeprowadzane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi. Wykonujemy także pomiary wilgotności, badania termowizyjne, a w razie potrzeby próby szczelności instalacji hydraulicznych. Zachęcamy do kontaktu – tel. 665 245 041.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 98

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!