Odbiór mieszkania to ekscytujący moment, któremu nie rzadko towarzyszy wiele naszych obaw. Jeśli deweloper jest dużą ogólnopolską firmą na pewno na odbiór przyjdzie z własnym formularzem odbioru technicznego. Co natomiast gdy nasz deweloper jest małym lokalnym wykonawcą? Co powinno znajdować się w protokole odbioru mieszkania i jak wygląda wzór tego dokumentu? Odpowiedzi na te pytania oraz wzór w formie pliku PDF znajduje się w poniższym artykule.
Na terenie Wielkopolski oferujemy Państwu profesjonalną pomoc w odbiorach mieszkań od deweloperów oraz w odbiorach domów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualnymi promocjami.
W artykule znajdują się następujące informacje:
- Dlaczego potrzebny jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?
- Protokół odbioru mieszkania – wymagane elementy
- Znaczenie usterek wpisywanych do protokołu
- Najczęściej występujące usterki w mieszkaniach deweloperskich
- Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania od dewelopera wzór
- Protokół odbioru mieszkania wzór PDF
Dlaczego potrzebny jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?
Protokół odbioru mieszkania od dewelopera jest niezbędnym dokumentem, który chroni interesy obu stron – zarówno nabywcy, jak i dewelopera. Przede wszystkim, pełni on funkcję formalnego potwierdzenia stanu technicznego i wizualnego mieszkania w momencie jego przekazania. Dzięki temu, wszelkie wykryte usterki i niedociągnięcia mogą zostać odnotowane i uznane do naprawy przez dewelopera.
Protokół odbioru jest także ważnym narzędziem prawnym. W przypadku jakichkolwiek przyszłych sporów dotyczących stanu mieszkania, dokument ten stanowi kluczowy dowód wykazujący, jakie problemy były obecne w chwili odbioru i jakie zobowiązania podjął deweloper w zakresie ich usunięcia.
Dodatkowo, sporządzenie protokołu odbioru zapewnia formalne przekazanie kluczy i spisanie stanu liczników (wraz z ich numerami). Ten dokument jest zatem niezbędny do przepisania liczników czy zawarcia umowy o dostawy prądu. Akt notarialny zakupu nieruchomości nie zawiera informacji o licznikach mediów oraz wadach stwierdzonych podczas przekazania, zatem umowa notarialna nie może zastąpić protokołu odbioru mieszkania.
Nie można również zapominać o aspektach finansowych – dobrze sporządzony protokół może uchronić nabywcę przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawami usterek, które powinny być naprawione przez dewelopera na jego koszt.
Podsumowując, protokół odbioru mieszkania to nie tylko formalność, ale kluczowy element procesu zakupu, który zapewnia spokój, bezpieczeństwo oraz ochronę prawną i finansową dla przyszłego właściciela. Poniżej przedstawiamy elementy jakie powinien zawierać tego typu dokument wraz ze wzorem.
Protokół odbioru mieszkania – wymagane elementy
Na wstępie należy zaznaczyć, że tak naprawdę wyróżniamy dwie formy dokumentu:
- protokół odbioru technicznego
- protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego
Protokół odbioru technicznego dotyczy jedynie oceny stanu lokalu i spisania wszystkich występujących w nim wad. Drugi dokument zaś poza oceną techniczną obejmuje także wydanie lokalu, a więc spisanie stanu liczników i ilości przekazywanych kluczy. To jaki dokument powinieneś podpisać z deweloperem zależy od ilości usterek w lokalu oraz od stanu zakończenia formalności budowlanych – więcej na temat odbioru mieszkania, a odbioru kluczy.
W protokole odbioru mieszkania od dewelopera powinny znaleźć się następujące elementy:
- data sporządzenia protokołu
- dane osób będących stronami zakupu lokalu (Twoje dane i dane przedstawiciela dewelopera)
- dane dotyczące lokalu mieszkalnego i jego przynależności (np. komórka lokatorska)
- informacje o przekazanych kompletach kluczy, pilotach do bram garażowych i kodach do domofonu
- spis stwierdzonych usterek podczas odbioru technicznego mieszkania
- spis ustaleń pomiędzy stronami – w tym wykazu elementów niedokończonych na etapie odbioru
Wzór protokołu odbioru mieszkania w formie pliku PDF znajduje się na końcu artykułu.
Znaczenie usterek wpisywanych do protokołu
W protokole odbioru technicznego możemy wpisywać dowolnie formułowane usterki i zastrzeżenia. Ilość usterek nie jest ograniczona, ale ich zapis powinien być możliwie zwięzły i jednoznaczny. Usterki sugeruję spisywać pomieszczeniami, tak aby nie było wątpliwości co do lokalizacji danej wady. Świadczymy usługi kompleksowej pomocy oceny stanu lokali podczas odbioru technicznego nowego mieszkania – zapoznaj się z naszą ofertą odbiorów.
Weryfikacja nieruchomości podczas odbioru technicznego jest prawem konsumenckim i nie powinna być w żaden sposób ograniczana przez dewelopera. Należy być także świadomym, że niezapisanie w protokole usterek dotyczących np. uszkodzeń szyb uniemożliwi nam późniejsze zgłoszenie reklamacyjne (nie będziemy wstanie udowodnić kto spowodował powstanie rysy). Zgodnie z ustawą deweloperską (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 137) na pisemne ustosunkowanie się do usterek deweloper ma 14 dni od daty odbioru – więcej na temat odbioru mieszkania z usterkami znajdziesz w podlinkowanym wpisie.
Najczęściej występujące usterki w mieszkaniach deweloperskich – co wpisywać na protokole odbioru
Podczas odbioru mieszkania od dewelopera kluczowe jest dokładne sprawdzenie każdego elementu i zapisanie wszelkich usterek w protokole odbioru. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów i kosztów związanych z naprawą. Oto lista najczęściej występujących usterek, na które warto zwrócić uwagę:
1. Nierówne ściany i sufity
- Opis problemu: Pęknięcia, nierówności, plamy lub niejednolita farba.
- Co wpisać: „Nierówności na ścianach/sufitach w pokoju [nazwa pomieszczenia], widoczne pęknięcia, konieczność poprawy malowania.”
2. Uszkodzone podłogi
- Opis problemu: Zarysowania, odpryski, nierówności. Jeśli lokal wykończony pod klucz to: luźne panele lub płytki.
- Co wpisać: „Uszkodzenia podłogi w [nazwa pomieszczenia], panele/płytki wymagają wymiany lub naprawy.”
3. Zarysowane okna i drzwi
- Opis problemu: Widoczne zadrapania lub zarysowania na powierzchniach szyb i ram okiennych widoczne przy ocenie normatywnej z wymaganej odległości
- Co wpisać: „Zarysowanie okna/drzwi w [nazwa pomieszczenia], rysa/uszkodzenie w [określenie części np. prawym górnym narożu]”
4. Problemy z ogrzewaniem
- Opis problemu: Niesprawne grzejniki, nierównomierne ogrzewanie, problemy z termostatami, korozja na grzejnikach.
- Co wpisać: „Niesprawne grzejniki/termostaty w [nazwa pomieszczenia], konieczność naprawy systemu ogrzewania.”
Sporządzając protokół odbioru, upewnij się, że każdy problem został dokładnie opisany i sfotografowany. Dobrze jest również wskazać konkretne miejsca, gdzie występują usterki. Dzięki temu deweloper będzie miał jasne wytyczne do naprawy, a Ty będziesz mógł cieszyć się mieszkaniem bez obaw o ukryte wady.
Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania od dewelopera wzór
Pełnomocnictwo odbioru jest dokumentem, który potrzebny będzie nam jeśli z różnych przyczyn nie możemy stawić się osobiście na odbiorze technicznym mieszkania. Upoważnienie osoby trzeciej do dysponowania naszym mieniem nie jest skomplikowane, wymaga jedynie wskazania w sposób jednoznaczny tej osoby (podania jej danych personalnych) oraz naszego podpisu. Zaznaczam jednak, że u części deweloperów pełnomocnictwa powinny być wypełniane na ich wzorach druków, a o ustanowieniu pełnomocnika należy poinformować telefonicznie przed odbiorem technicznym. Jeśli deweloper nie posiada własnego wzoru pełnomocnictwa można skorzystać z poniższego pliku PDF.
Należy pamiętać, że pełnomocnik stawiający się na odbiór mieszkania zobowiązany jest (poza posiadaniem podpisanego pełnomocnictwa) mieć przy sobie dowód tożsamości.
Protokół odbioru mieszkania wzór PDF
Protokół odbioru mieszkania od dewelopera w formie wzoru PDF znajdziesz bezpośrednio pod poniższym linkiem.