Menu Zamknij

Protokół odbioru mieszkania od dewelopera (wzór)

protokol odbioru mieszkania od dewelopera wzor

Odbiór mieszkania to ekscytujący moment, któremu nie rzadko towarzyszy wiele naszych obaw. Jeśli nasz deweloper jest dużą ogólnopolską firmą na pewno na odbiór przyjdzie z własnym formularzem odbioru technicznego. Co natomiast gdy nasz deweloper jest małym lokalnym wykonawcą? Co powinno znajdować się w protokole odbioru mieszkania i jak wygląda wzór tego dokumentu? Odpowiedzi na te pytania oraz wzór w formie pliku PDF znajduje się w poniższym artykule.

Protokół odbioru mieszkania – wymagane elementy

Na wstępie należy zaznaczyć, że tak naprawdę wyróżniamy dwie formy dokumentu:

  • protokół odbioru technicznego
  • protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego

Protokół odbioru technicznego dotyczy jedynie oceny stanu lokalu i spisania wszystkich występujących w nim wad. Drugi dokument zaś poza oceną techniczną obejmuje także wydanie lokalu, a więc spisanie stanu liczników i ilości przekazywanych kluczy. To jaki dokument powinieneś podpisać z deweloperem zależy od ilości usterek w lokalu oraz od stanu zakończenia formalności budowlanych – więcej na temat odbioru mieszkania, a odbioru kluczy.

W protokole odbioru mieszkania od dewelopera powinny znaleźć się następujące elementy:

  • data sporządzenia protokołu
  • dane osób będących stronami zakupu lokalu (Twoje dane i dane przedstawiciela dewelopera)
  • dane dotyczące lokalu mieszkalnego i jego przynależności (np. komórka lokatorska)
  • informacje o przekazanych kompletach kluczy, pilotach do bram garażowych i kodach do domofonu
  • spis stwierdzonych usterek podczas odbioru technicznego mieszkania
  • spis ustaleń pomiędzy stronami – w tym wykazu elementów niedokończonych na etapie odbioru

Wzór protokołu odbioru mieszkania w formie pliku PDF znajduje się na końcu artykułu.

Znaczenie usterek wpisywanych do protokołu

W protokole odbioru technicznego możemy wpisywać dowolnie formułowane usterki i zastrzeżenia. Ilość usterek nie jest ograniczona, ale ich zapis powinien być możliwie zwięzły i jednoznaczny. Usterki sugeruję spisywać pomieszczeniami, tak aby nie było wątpliwości co do lokalizacji danej wady. Świadczymy usługi kompleksowej pomocy oceny stanu lokali podczas odbioru technicznego nowego mieszkania – zapoznaj się z naszą ofertą odbiorów.

Weryfikacja nieruchomości podczas odbioru technicznego jest prawem konsumenckim i nie powinna być w żaden sposób ograniczana przez dewelopera. Należy być także świadomym, że niezapisanie w protokole usterek dotyczących np. uszkodzeń szyb uniemożliwi nam późniejsze zgłoszenie reklamacyjne (nie będziemy wstanie udowodnić kto spowodował powstanie rysy). Zgodnie z ustawą deweloperską (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 137) na pisemne ustosunkowanie się do usterek deweloper ma 14 dni od daty odbioru – więcej na temat odbioru mieszkania z usterkami znajdziesz w podlinkowanym wpisie.

Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania od dewelopera wzór

Pełnomocnictwo odbioru jest dokumentem, który potrzebny będzie nam jeśli z różnych przyczyn nie możemy stawić się osobiście na odbiorze technicznym mieszkania. Upoważnienie osoby trzeciej do dysponowania naszym mieniem nie jest skomplikowane, wymaga jedynie wskazania w sposób jednoznaczny tej osoby (podania jej danych personalnych) oraz naszego podpisu. Zaznaczam jednak, że u części deweloperów pełnomocnictwa powinny być wypełniane na ich wzorach druków, a o ustanowieniu pełnomocnika należy poinformować telefonicznie przed odbiorem technicznym. Jeśli deweloper nie posiada własnego wzoru pełnomocnictwa można skorzystać z poniższego pliku PDF.

Należy pamiętać, że pełnomocnik stawiający się na odbiór mieszkania zobowiązany jest (poza posiadaniem podpisanego pełnomocnictwa) mieć przy sobie dowód tożsamości.

Protokół odbioru mieszkania wzór PDF

Protokół odbioru mieszkania od dewelopera w formie wzoru PDF znajdziesz bezpośrednio pod poniższym linkiem.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 147

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!