Menu Zamknij

Jak sprawdzić świadectwo charakterystyki energetycznej?

jak sprawdzic swiadectwo charakterystyki energetycznej

W dzisiejszych czasach, gdy koszty energii nieustannie wzrastają, kwestia efektywności energetycznej naszych domów staje się coraz ważniejsza. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest kluczowym dokumentem, który dostarcza cennych informacji na temat zużycia energii i wpływu budynku na środowisko. Niestety wiele osób wystawiających świadectwa energetyczne nie posiada elementarnej wiedzy dotyczącej budownictwa. Należy także podkreślić, że około połowa świadectw jakie zostają zarejestrowane w systemie Ministerstwa posiada błędy. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak można dokonać weryfikacji świadectwa charakterystyki energetycznej, co pomoże w ocenie czy przekazany dokument jest wiarygodny.

Firma InspekcjaDomu pozostaje do Państwa dyspozycji celem dokonania weryfikacji świadectw energetycznych. U dołu artykułu znajduje się formularz zapytania ofertowego.

Jak sprawdzić czy dom ma świadectwo energetyczne?

Jeśli uzyskaliśmy świadectwo energetyczne to w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy dokument ten widnieje w centralnym rejestrze Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Na rządowej stronie wykazu świadectw charakterystyki energetycznej budynków możemy sprawdzić dla dla danego adresu zarejestrowano dokument świadectwa.

Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy świadectwo energetyczne jakie otrzymaliśmy dla mieszkania lub domu przy zakupie jest jeszcze ważne, albo czy wystawiono taki dokument to można taki fakt sprawdzić w wykazie. W wykazie można sprawdzić także datę wystawienia i datę ważności każdego świadectwa. Tu ważna uwaga: za pomocą wykazu nie sprawdzimy treści dokumentu – to oczywiste, że nie każdy z nas życzyłby sobie aby jego świadectwo mógł przeglądać każdy sąsiad lub osoba postronna.

wykaz swiadectw - jak sprawdzic czy dom ma swiadectwo energetyczne
Korzystając z wykazu świadectw możemy odszukać i potwierdzić właściwy numer dokumentu oraz datę jego ważności.
fitrowanie - jak spradzic czy mieszkanie ma swiadectwo
Korzystając z pól filtrowania można wpisać właściwe miasto, ulicę i numer domu celem przeszukania bazy.

Kto sprawdza świadectwa energetyczne?

Odpowiedź na to pytanie jest smutna ale: nikt nie sprawdza świadectw energetycznych dodawanych do centralnego rejestru Ministerstwa.

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej jest regulowane w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju „w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej” (poz. 376 i późn. zm.). Osoba sporządzająca dokument musi posiadać obowiązkową polisę OC oraz być zarejestrowana w systemie osób uprawnionych. Ustawowo przewidziano wyrywkowe kontrole świadectw, ale ze względu na ilość dokumentów i zgłoszeń nieprawidłowości obecnie kontroli wyrywkowych praktycznie nie wykonuje się.

Musimy zdawać sobie sprawę, że gdyby wszystkie osoby uprawnione posiadały odpowiednią wiedzę i uczciwie opracowywały dokumenty, to np. nie spotykalibyśmy świadectw bez zadeklarowanego dachu w domu jednorodzinnym:

na co zrwacać uwage swiadectwa energetyczne
Przykład deklaracji w świadectwie energetyczny domu – brak dachu.

Więcej o błędach jakie popełniają osoby sporządzające świadectwa w odrębnym artykule – na co zwracać uwagę przed zamówieniem świadectwa energetycznego.

Jak sprawdzić czy świadectwo wykonano poprawnie?

Jeśli otrzymaliśmy świadectwo energetyczne i mamy wątpliwości czy wyniki na dokumencie świadectwa są poprawne możemy skorzystać z dwóch dróg:

 1. Wniosek o kontrolę Ministerstwa – wniosek składa się na tej stronie rządowej. Wniosek składamy bezpłatnie, ale możemy zgłosić do kontroli jedynie dokument jaki otrzymaliśmy wraz z prawem do lokalu. Nie możemy zatem zgłosić kontroli świadectwa dla mieszkania które nie jest naszą własnością albo którego nie wynajmujemy. Co ważne na kontrolę organ państwowy ma czas do 12 miesięcy (ze względu na ilość wniosków nie należy spodziewać się szybkiej odpowiedzi)
 2. Zamówienie odpłatnej usługi sprawdzenia dokumentukorzystając z formularza u dołu tej strony mogą Państwo przesłać zapytanie o wycenę kontroli dokumentu świadectwa. Kontrola wykonywana przez naszą firmę zakończona jest sporządzeniem roboczego dokumentu porównawczego świadectwa oraz sformułowaniem sprawozdania audytora energetycznego wraz ze wykazaniem nieprawidłowości pierwotnego dokumentu. Czas na opracowanie do 5-7 dni.

Wniosek o kontrolę do Ministerstwa – czy coś się płaci?

Jeśli mówimy o usłudze kontroli dokumentu świadectwa energetycznego przez ministerstwo to możemy skorzystać ze ścieżki darmowej wynoszącej od 9 do 12 miesięcy. Za tego typu usługę nie zapłacimy nic. Ze sprawdzenia świadectwa charakterystyki energetycznej urzędnik Ministerstwa sporządzi sprawozdanie, które będzie zawierać w szczególności:

 • wskazanie, czy weryfikacja jest dokonywana z urzędu czy na wniosek osoby zainteresowanej
 • w przypadku weryfikacji dokonywanej na wniosek: datę wpływu wniosku oraz nieprawidłowości wskazane we wniosku o dokonanie weryfikacji
 • numer świadectwa charakterystyki energetycznej w wykazie świadectw charakterystyki energetycznej
 • datę rozpoczęcia weryfikacji
 • wyniki weryfikacji, w tym, w przypadku ich stwierdzenia, wskazanie rażących i oczywistych błędów w świadectwie charakterystyki energetycznej.

Sprawozdanie zostanie przygotowane w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzyma wnioskodawca, a drugi osoba, która sporządziła świadectwo charakterystyki energetycznej, ostatni pozostanie w Ministerstwie. Przewagą tego typu weryfikacji jest szansa, że ministerstwo podejmie decyzję o wykreśleniu osoby sporządzającej świadectwo z rejestru osób uprawnionych. Nie mniej my jako wnioskodawca:

 • nie otrzymamy od ministerstwa nowego świadectwa energetycznego – otrzymamy jedynie listę nieprawidłowości
 • nie otrzymamy żadnego zadośćuczynienia czy zwrotu środków za usługę
 • świadectwo nadal będzie widnieć w systemie ministerstwa

Zamówienie odpłatnej weryfikacji świadectwa w InspekcjaDomu

Zamówienie odpłatnej usługi weryfikacji jest świadczone przez naszą firmę dla wszystkich klientów indywidualnych. Usługa ta obejmuje kontrolę świadectwa w zakresie:

 • sprawdzenia czy osoba sporządzająca świadectwo nie została już wykreślona z listy ministerstwa (czy nie straciła uprawnień)
 • sprawdzenia czy numer świadectwa widnieje w centralnym rejestrze
 • sprawdzenia poprawności zapisów formalnych na dokumencie wraz z datą ważności
 • wykonania nowego porównawczego świadectwa energetycznego – sporządzenie pełnej symulacji komputerowej, bez dodania świadectwa do systemu ministerstwa (nadpisania poprzedniego)
 • sporządzenie opinii technicznej zawierającej wykaz nieprawidłowości stwierdzonych w toku kontroli

Na podstawie powyższego należy zauważyć, że usługa ta obejmuje opracowanie świadectwa plus przygotowanie opinii porównawczej dokumentów. Koszt takiego opracowania wynosi od 300 zł brutto (z podatkiem).

Jak sprawdzić wyniki świadectwa energetycznego?

Jeśli otrzymali Państwo świadectwo energetyczne wstępną kontrolę można wykonać samodzielnie. Warto zapoznać się z artykułem jak czytać świadectwo energetyczne, gdzie wyjaśniamy czym są poszczególne pola energii. W artykule został także przedstawiony prosty kalkulator pozwalający na przeliczenie wyników świadectwa na koszt ogrzewania budynku.

Sprawdzając samodzielnie świadectwo zwróćmy uwagę na kilka aspektów:

Na pierwszej stronie dokumentu (poniżej kolorowego paska) znajduje się typ energii zasilania systemu ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia. Jeśli budynek ogrzewany jest np. kotłem gazowym to nie można tu pominąć energii elektrycznej (każdy kocioł ma wtyczkę). Braki w tym zakresie świadczą o zaniżeniu wyniku (rzeczywisty wynik byłby gorszy).

Na drugiej stronie świadectwa znajduje się lista przegród budowlanych. Sprawdźmy czy opisano tam jakie są grubości poszczególnych warstw i czy nie zapomniano np. o dachu, oknach dachowych czy drzwiach wejściowych. Wszelkie błędy wskazują na nieprawidłowy wynik ogólny.

Oferta kontroli świadectw energetycznych

Firma InspekcjaDomu pozostaje do Państwa dyspozycji celem dokonania weryfikacji świadectw energetycznych.

Wynikiem weryfikacji jest uzyskanie:

 • roboczej wersji świadectwa porównawczego (poprawnie wykonanego świadectwa wraz z jego wynikiem ogólnym)
 • pisemna opinia techniczna sporządzona przez audytora energetycznego. Opinia ta zawiera wykaz wszelkich stwierdzonych nieprawidłowości w pierwotnym dokumencie (świadectwie jakie zostaje poddane analizie)

Celem uzyskania niezobowiązującej oferty cenowej prosimy o wypełnienie poniższego formularza:

  Wybierz rodzaj budynku:

  Czy posiadasz dokumentację?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres e-mail, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27.04.2016. Administratorem danych osobowych jest firma InspekcjaDomu Piotr Gramza. Dane wpisane w formularzu są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zasadach opisanych w Polityce prywatności i Regulaminie, z którymi się zapoznałem/am i akceptuję ich treść.

  Oceń artykuł

  Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 188

  Brak ocen.

  Zobacz także

  Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!