Menu Zamknij

Wilgoć na suficie w mieszkaniu

Wilgoć na suficie w mieszkaniu lub domu

Złuszczająca się farba, ciemne przebarwienia ścian i sufitów, smugi czy kropelki rosy świadczą o problemach związanych z zawilgoceniem w Twoim mieszkaniu. Problem staje się poważny jeśli wilgoć utrzymuje się długotrwale w przegrodzie może bowiem powodować osłabienie jej nośności, a jednocześnie stwarza warunki sprzyjające rozwojowi pleśni budowlanej. Wilgoć na suficie może wynikać z kilku przyczyn – poniżej znajdziesz opis podzielony w zależności od „objawów” jakie możesz zaobserwować w swoim domu.

Oferujemy kompleksową diagnostykę źródła wycieków i zawilgoceń budynków w rejonie miasta Poznań – poznaj naszą ofertę lokalizacji wycieków wody.

Odchodząca farba z sufitu

Złuszczenie farby objawia się pęknięciami wierzchniej powłoki malarskiej. Złuszczenia wyglądają podobnie jak na poniższym zdjęciu:

wilgoc na scianie, zluszczenia farby

Przyczyną złuszczenia farby jest zawilgocenie sufitu (lub ściany) utrzymujące się przez dłuższy okres czasu w przegrodzie budowlanej. Wilgoć może wynikać z niedogrzania pomieszczeń lub przyczyny zewnętrznej związanej z przeciekiem wody. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania zapewne posiadasz najlepszą wiedzę na temat dogrzania pomieszczeń, zatem tą przyczynę możemy wykluczyć. Przeciek z instalacji wodnej może dotyczyć wewnętrznych instalacji ciśnieniowych lub nieszczelności dachu. W większości przypadków niestety nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, nie mniej możesz spróbować zlokalizować źródło wycieku samodzielnie – więcej na temat jak ustalić źródło wycieku. Szukając specjalisty możesz skorzystać z naszych usług lub poszukać firmy posiadającej w swej ofercie badania kamerą termowizyjną (za pomocą termowizji możliwe jest określenie stopnia koncentracji wilgoci w przegrodzie – jak na poniższym zdjęciu zawilgocenia sufitu).

wilgoc na suficie, zawilgocenie stropu w mieszkaniu, weryfikacja
Zdjęcie termowizyjne i odpowiadające mu zdjęcie rzeczywiste. Barwami niebieskimi oznaczany jest całkowity obszar zawilgocenia, źródło przecieku ciepłej wody oznaczone barwą białą (w centralnym punkcie zdjęcia).

Żółte przebarwienia na suficie i ścianach

Żółte przebarwienia są typowym objawem wilgoci posiadającej swe źródło w przeciekach wody. Może być to zarówno wilgoć z dachu jak i wilgoć wynikająca z nieszczelności instalacji hydraulicznych wewnątrz budynku. W większości przypadków przebarwienia nie znikną samoczynnie (wskazane jest zamówienie specjalistycznej usługi osuszania), a długotrwałe utrzymywanie się wilgoci powoduje rozwój pleśni na powierzchniach ścian. Samodzielne usuwanie pleśni z powierzchni nie likwiduje wilgoci, z tego też powodu problem będzie powracał do całkowitego osuszenia przegrody.

wilgoc na scianach, zolte plamy na scianach po zalaniu
Na zdjęciu termowizyjnym (z lewej) widoczne niebieskie obszary wskazujące a wysoką koncentrację wody w ścianach. Konieczne osuszanie pomieszczenia.

Jak zlokalizować źródło nieszczelności powodującej zacieki? Jeśli nad pomieszczeniem znajduje się kolejna kondygnacja rozpocznij poszukiwania od weryfikacji szczelności instalacji wodnych – możesz to wykonać samodzielnie korzystając ze wskazówek tego wpisu. Jeśli zaś nad pomieszczeniem znajduje się dach obejrzyj go dokładnie – pamiętaj, że woda porusza się zgodnie z grawitacją (w dół) zatem na dachach skośnych szukaj źródła nieszczelności 1,0-2,0 m powyżej miejsca zawilgocenia w lokalu.

Ciemniejsze plamy na ścianach lub suficie

Ciemne przebarwienia na ścianach i sufitach (tzw. brudne plamy) wynikają z występowania mostków termicznych. Oznacza to, że na ścianie występują punkty gdzie przegroda jest chłodniejsza, a przez to bardziej wilgotna. Ciepłe powietrze w mieszkaniu porusza się ruchem konwekcyjnym ku górze niosąc kurz – kurz ten osiada na wilgotnej ścianie. To właśnie kurz jest powodem przebarwień na ścianach, nie jest to zatem pleśń i same plamy nie są groźne dla Twojego zdrowia. Jeśli natomiast w mieszkaniu pojawiają się brudne plamy lub kropelki rosy na szybach przeczytaj ten wpis o sposobach radzenia sobie z wilgocią. Streszczając – musisz pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczeń (w przeciwnym wypadku w narożnikach po czasie pojawi się pleśń). Warto również w tym przypadku zastanowić się nad wykonaniem kompleksowego badania termowizyjnego budynku w celu zdiagnozowania problemu i ustaleniu sposobu poprawy ocieplenia zewnętrznego.

ciemne plamy na scianach, ciemne plamy na suficie

Wilgoć na suficie – podsumowanie

Podsumowanie wyżej opisanych objawów i ich przyczyn zawilgocenia znajdziesz w poniżej tabeli.

Objaw zawilgoceniaPrzyczyna
odchodząca farbawilgoć przegrody wynika z jej przechłodzenia (niedogrzanie pomieszczenia) lub przecieku z instalacji
ciemne plamyprzechłodzenie ściany i osiadanie kurzu. Ciemne plamy wskazują najczęściej na miejsca mostków termicznych
przebarwienia / mokre plamyprzeciek z instalacji wodnej lub z dachu. Wskazane zlecenie weryfikacji specjalisty
kropelki rosyjeśli woda kapie w sposób ciągły wówczas przeciek z instalacji wodnej. Jeśli są to drobne kropelki w okresie silnych mrozów wówczas przyczyną są mostki termiczne
czarny nalot = pleśńpleśń nie jest objawem wilgoci, a konsekwencją długotrwałego zawilgocenia ścian. Jeśli rozwija się pleśń konieczne osuszenie przegrody i zwiększenie wymiany powietrza w pomieszczeniach (poprawa wentylacji)

Szczegółową ocenę zleć specjaliście

Jeśli w Twoim domu występują podobne problemy dotyczące zawilgocenia weryfikacja specjalistycznym sprzętem pozwoli na jednoznaczne ustalenie źródła oraz opracowanie działań naprawczych pozwalających na całkowite usunięcie problemu. Koszt naszej usługi w zakresie poszukiwania przyczyny szkody jest zwracany przez ubezpieczycieli mieszkania. Oferujemy usługi:

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 103

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!