Menu Zamknij

Jak sprawdzić czy zalewam sąsiada?

jak sprawdzic czy zalewam sasiada

To bardzo stresująca chwila gdy przychodzi do nas sąsiad twierdząc że go zalewamy. Nie zawsze jednak formułowane zarzuty są trafne a wyciek rzeczywiście pochodzi od nas. W poniższym artykule opisano czynności kontrolne, których wykonanie ma na celu określenie rzeczywistego źródła wycieku (określenie czy to na pewno to my zalewamy sąsiada) oraz ocenę powagi sytuacji i koniecznych działań zaradczych celem zminimalizowania szkody.

Zalewam sąsiada – co robić (lista)

Odpowiedź na pytanie „jak sprawdzić czy zalewam sąsiada?” wymaga po pierwsze:

 • ustalania od kiedy występuje szkoda na ścianach/suficie sąsiada (należy zapytać czy zauważył plamę wczoraj czy też występuje ona od kilku miesięcy)
 • ustalenia czy szkoda się powiększyła w ostatnim czasie (godzinach/dniach) – np. zaczęło kapać z sufitu, plama stała się wyraźniejsza etc.
 • ustalenia jaka jest lokalizacja wady względem naszego mieszkania (czy plama znajduje się pod kuchnią, pod łazienką czy obok naszej łazienki)

Pamiętaj: Jeśli z sufitu sąsiada kapie woda przez lampę lub inny otwór w stropie to nie oznacza, że wyciek znajduje się bezpośrednio nad miejscem cieknącej wody. Lokalizacja awarii nie jest jednak oddalona o więcej niż ok. 2-4 metry od obszaru wycieku w lokalu poniżej.

Należy także zaznaczyć, że wyciek z rurek w posadzce powoduje grawitacyjne ściekanie wody w dół zatem nie spodziewajmy się tryskającej wody przez nasze płytki i panele podłogowe dopóki specjalista nie rozkuje posadzki. Sprawdźmy natomiast czy naszym domownikom nie rozlała się woda na podłogę lub czy w czasie wycieku nie użytkowaliśmy pralki lub zmywarki.

poszukiwanie przyczyny zalania poznan

Po wstępnym rozpoznaniu wykonaj następujące czynności:

 1. Zgłoś szkodę na infolinii Twojego ubezpieczyciela mieszkania.
 2. Sprawdź czy licznik się stale kręci, a w razie potrzeby odetnij zawór wody – więcej na ten temat.
 3. Sprawdź czy nie ma wilgoci na posadzce pod brodzkiem/wanną – być może doszło awarii syfonu (jest to przyczyna odpowiadająca za 40% wszystkich zalań)
 4. Obejrzyj dokładnie obszar za pralką (równie częstą przyczyną zalań jest wypięty wąż od pralki)
 5. Obejrzyj dokładnie obszar pod umywalkami/ za za szafkami w kuchni
 6. Jeśli w powyższych miejscach nie znalazłeś wody lub nie wiesz skąd pochodzi poszukaj firmy specjalizującej się w lokalizacjach wycieków wody.

Uwaga: Zgodnie z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) zgłoszenie szkody zalania musi nastąpić bez zbędnej zwłoki od jej zauważenia. Należy także podjąć niezwłoczne kroki celem ograniczenia rozmiarów szkody. Zgłaszając awarię do ubezpieczyciela nie możemy zatem powiedzieć, że „od 2 tygodni trochę kapie z sufitu”, bo roszczenia będą odrzucone. Niezasadne są także roszczenia dotyczące celowego rozlania wody na posadzkę naszego lokalu.

Ile wody potrzeba aby zalać sąsiada?

Wyróżniamy trzy rodzaje wycieków:

 • awarie nagłe dotyczące rozlania znacznej ilości wody na podłodze
 • awarie nagłe dotyczące pęknięcia instalacji hydraulicznej (lub jej uszkodzenia np. podczas wiercenia)
 • awarie hydrauliczne o charakterze długotrwałym

Przy awarii nagłej potrzeba ok. 5 do 30 litrów wody aby zalać sąsiada. Dokładna ilość wody zależy od wykonania warstw izolacyjnych posadzki, ewentualnej folii w płynie w łazienkach oraz rozlania wody po powierzchni podłogi.

Przy awarii o charakterze długotrwałym wystarczy, że z rury wody użytkowej kapie ok. 200 ml wody na dobę (czyli kieliszek 50 ml na 6 godzin!). Po kilkunastu dniach strop lub ściana staje się na tyle wilgotna, że zaczynają być widoczne symptomy wycieku w lokalu sąsiada. Małe wycieki o charakterze długotrwałym wymagają konieczności skorzystania z fachowej pomocy profesjonalnych firm zajmujących się lokalizacją wycieków wody.

Fachowa pomoc przy zalaniu sąsiada

Oferujemy pomoc przy zalaniu celem określenia źródła zawilgocenia dla nieruchomości położnych na terenie województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego. Profesjonalna diagnostyka źródła awarii instalacji wodnych pozwala Państwu na znaczne ograniczenie zakresu kucia i prac remontowych. Należy także zaznaczyć, że koszty poszukiwania źródła wycieku naszej firmy pokrywa ubezpieczenie Państwa lokalu. Usługi tego typu nie tylko niosą korzyści dla Klienta, ale są także bardzo korzystne dla towarzystw ubezpieczeniowych (ograniczenie rozmiaru naprawy i szyba diagnostyka miejsca awarii zmniejszają koszty roszczeń sąsiada).

W celu umówienia usług lokalizacji wycieku prosimy o kontakt telefoniczny.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 89

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!