Menu Zamknij

Jak ustalić źródło wycieku wody w mieszkaniu?

Jak ustalić źródło wycieku wody w mieszkaniu?

Jeśli w jakikolwiek sposób podejrzewasz, że w Twoim domu doszło do awarii instalacji wodnej niestety raczej nie obejdzie się bez wizyty specjalisty. Zanim jednak zlecisz jakiekolwiek prace jest kilka czynności, które można wykonać samodzielnie w celu ustalenia źródła wycieku wody w mieszkaniu.

Pamiętaj, że woda szuka najprostszej do pokonania grawitacyjne drogi, zatem widoczna wilgoć w danej części mieszkania nie musi świadczyć o awarii dokładnie w tym miejscu.

Kompleksowa diagnostyka źródła wycieków i zawilgoceń w rejonie miasta Poznań – poznaj naszą ofertę lokalizacji wycieków.

Sprawdź wodę ciśnieniową

Instalacje ciepłej i zimnej wody są instalacjami ciśnieniowymi, zatem nawet małe rozszczelnienie może być źródłem sporych problemów. W celu sprawdzenia szczelności instalacji należy wykonać próbę szczelności korzystając z licznika dostawcy wody. Wykonaj następujące kroki:

 • Zakręć wszystkie krany
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję prostopadłą do rury – odetnij wodę w lokalu
 • Nie korzystaj z wody w lokalu przez czas od 3 do 12 godzin ( w zależności od możliwości). Najlepiej próbę wykonaj na noc. W czasie próby nie wolno odkręcać kranów, ani spłukiwać wody w toaletach. W przypadku otwarcia jakiegokolwiek kranu powtórz całą próbę.
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję równoległą do rury i jednocześnie obserwuj wskazanie licznika

Przy bardzo małych wyciekach sama obserwacja licznika nie będzie wystarczająca, ponieważ wyciek może być mniejszy niż bezwładność licznika. Sugerowane odcięcie wody powinno być wykonywane na możliwe długi czas i jest jak najbardziej miarodajną próbą w instalacjach wodnych gdzie nie ma dużego wahania ciśnienia w sieci miejskiej. Po otwarciu licznika zobacz czy zaobserwujesz ruch tarczy kodowej (nr 1), a może nawet ruch tarczy z prawej strony (nr 2). Jakikolwiek ruch świadczy, że w Twojej instalacji ubyło wody i licznik naliczył przepływ w celu jej uzupełnienia.

jak zlokalizowac zrodlo wycieku w domu, licznik sie kreci, wilgoc w domu poznan

Każdy ruch odnotowany w Twojej próbie wymaga wykonania próby ciśnieniowej, ale brak wskazań oznacza, że instalacje są szczelne i problemu szukamy gdzie indziej.

Dodatkowa próba jeśli posiadasz tylko jeden licznik

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym posiadasz tylko jeden licznik do zimnej wody, wówczas negatywny wynik próby (ruch na liczniku) wymaga dodatkowego powtórzenia powyższej procedury z odcięciem dopływu zimnej wody do pieca grzewczego. W ten sposób odseparowujemy ciepłą i zimną wodę. Weryfikacja wówczas jest następująca:

 • Zakręć wszystkie krany
 • Przesuń wajchę/motylek zaworu dopływu zimnej wody do pieca grzewczego w pozycję prostopadłą do rury. Nie chodzi tu o uzupełnienie wody w instalacji grzewczej ale rurę dopływu wody, którą piec podgrzewa abyś miał Ciepłą wodę w kranie. W części instalacji rura nie wchodzi do pieca, a podchodzi do zasobnika wody.
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję prostopadłą do rury – odetnij wodę w lokalu.
 • Nie korzystaj z wody w lokalu przez czas od 3 do 12 godzin ( w zależności od możliwości). Najlepiej próbę wykonaj na noc. W czasie próby nie wolno odkręcać kranów, ani spłukiwać wody w toaletach. W przypadku otwarcia jakiegokolwiek kranu powtórz całą próbę.
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję równoległą do rury i jednocześnie obserwuj wskazanie licznika
 • Ruch na liczniku wskaże brak szczelności zimnej wody. Brak ruchu wymaga przejścia do kolejnych kroków.
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję prostopadłą do rury – odetnij wodę w lokalu.
 • Przesuń wajchę/motylek zaworu dopływu zimnej wody do pieca grzewczego w pozycję równoległą do rury. Otworzy do dopływ wody.
 • Przesuń wajchę/motylek przy liczniku wody w pozycję równoległą do rury i jednocześnie obserwuj wskazanie licznika. Ruch licznika oznacza wyciek na ciepłej wodzie użytkowej.

Sprawdź instalację grzewczą

Przy piecu znajduje się manometr (tarcza ze wskazówką). Sprawdź czy wskazówka jest we właściwym polu. Jeśli musisz dopuszczać wody do instalacji (wskazówka opada) wyciek najprawdopodobniej pochodzi z instalacji grzewczej. Po uzupełnieniu wody, odpowietrz instalację i sprawdź w jakim czasie wskazówka zauważalnie się poruszy (świadczy to o wielkości wycieku i działaniach jakie muszą być podjęte).

jak zlokalizowac wyciek wody w domu, poznań - wyciek z instalacji grzewczej

Jak znaleźć pękniętą rurę w posadzce?

Lokalizacja nieszczelności (jeśli już wiemy, że to pęknięta rura) jest możliwa metodami nieinwazyjnymi. Wyciek w posadzce można znaleźć za pomocą geofonu, czyli specjalistycznego mikrofonu akustycznego połączonego z zestawem przetwarzania dźwięku. Dokładność wskazania geofonu jest ściśle zależna od ilości wody jaka przesącza się przez rurę (im większy wyciek tym większy szum). Należy jednak pamiętać, że im mniejszy wyciek i im głębiej znajduje się rura tym dokładność wskazania będzie mniejsza. Poza geofonem wyciek dla ciepłej wody można lokalizować za pomocą kamery termowizyjnej. Nieodzowne są również badania wilgotności ścian i posadzek wokół obszaru szkody. Przeczytaj więcej o tym jak znaleźć wyciek wody w posadzce.

jak znalezc peknieta rure w posadzce
Naprawa zlokalizowanego miejsca wycieku w posadzce

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie?

Lokalizacja wycieków w ścianach jest zazwyczaj łatwiejsza niż lokalizacja w posadzce. Wynika to z mniejszej izolacji termicznej rur (rury są płycej położone w ścianach niż w posadzce). Do nieinwazyjnej lokalizacji wycieków wykorzystuje się te same metody co dla posadzki czyli badania wilgotności, badania termowizyjne i nasłuch z wykorzystaniem geofonu.

Wezwij specjalistę

W celu uniknięcia kucia „na ślepo” wezwij specjalistyczną firmę zajmującą się lokalizacją wycieków wody. Koszt takiej usługi jest zwracany przez Twojego ubezpieczyciela budynku. Więcej o naszej lokalizacji wycieków wody.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 100

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!