Mokre ściany – wilgoć na ścianie przy podłodze
Wilgotne plamy na ścianach i widoczne odparzenia farby (złuszczenia) wskazują na występowanie poważnego problemu w mieszkaniu. Wilgoć na ścianach zawsze posiada swą przyczynę i niestety zazwyczaj nie znika samoczynnie.
Wilgoć na ścianach przy podłodze może wynikać z następujących przyczyn:
- rozlania wody na posadzkę – najbardziej prozaiczna przyczyna (wylanie wiadra wody, awaria pralki)
- nieszczelności wewnętrznej instalacji wodnej – pęknięcia / rozszczelnienia rury z wodą
- nieszczelności przy stolarce okiennej, nieszczelności przy balkonach i tarasach
- niewłaściwie wykonanej izolacji ścian fundamentowych (dotyczy parteru budynków)
Oferujemy kompleksową diagnostykę źródła wycieków i zawilgoceń budynków w rejonie miasta Poznań – poznaj naszą ofertę lokalizacji wycieków.
Dlaczego ściany są mokre?
Występowanie zawilgocenia ściany przy podłodze wynika ze zjawiska fizycznego jakim jest podciąganie kapilarne wilgoci. Nie wdając się w szczegóły woda jest transportowana przez przegrodę budowlaną (niezależnie czy ściana jest z betonu komórkowego, czy cegły) na skutek sił napięcia powierzchniowego. Im więcej wody w dolnej części ściany i im niższa temperatura w pomieszczeniu tym wilgoć podciąga wyżej. Oczywiście wilgoć podciąga wyżej także w miejscach, w których nie może odparować, czyli za meblami i w narożnikach ścian. W rezultacie transportu wody ku górze widoczne są przebarwienia i plamy na ścianach. W górnej części plam widzimy tzw. wysolenie (biały nalot) – powstaje on w miejscu odparowania wilgoci.

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian wewnątrz domu?
Jeśli mokre są ściany wewnętrzne oznacza to, że w budynku doszło do zalania (występowała znaczna ilość wody na posadzce), lub doszło do awarii instalacji wodnej. Mokra ściana jest skutkiem zawilgocenia stropu, a nie przyczyną samą w sobie. Co to znaczy? Oznacza to, że skucie tynku i osuszenie ściany nie pozwoli na likwidację problemu. Ściana stanie się sucha, ale jeśli stoi ona zanurzona w wodzie to po kilkunastu dniach znów stanie się wilgotna.

Większości z nas wydaje się, że skoro podłoga jest sucha to znaczy, że wilgotna jest tylko ściana. Poniższe zdjęcie przedstawia fragment łazienki ze skutymi płytkami posadzki. Czy widzisz, że ciemniejsza jest tylko ściana? Faktycznie, wylewka posadzki jest tu całkowicie sucha, ale nie oznacza to braku wody w stropie. Wniosek z poniższego zdjęcia dla Ciebie jest taki, że nie każde zawilgocenie ścian oznacza konieczność wymiany paneli podłogowych czy płytek posadzki – w większości przypadków elementy te nie są dotknięte szkodą.

Gdzie jest zatem woda skoro posadzka jest sucha? Woda znajduje się na stropie pomiędzy czarną folią budowlaną, a styropianem. Obie warstwy są plastikiem zatem samoczynne odparowanie całej wilgoci z tego obszaru nie jest możliwe. Wróć do powyżej przedstawionego przekroju ściany i stropu – woda nie posiada tam kontaktu z wylewką posadzki.

Jak pozbyć się wody ze stropu? Wskazane jest wykonanie szeregu pomiarów w celu stwierdzenia skali problemu. Następnie należy ustalić i usunąć źródło awarii w budynku, a dopiero na końcu wykonać osuszanie. Osuszanie stropu polega na wdmuchiwaniu ciepłego powietrza w warstwę posadzki pomiędzy styropian, a folię. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu dni (w zależności od skali problemu).
Jak zlokalizować źródło zawilgocenia?
Lokalizacja źródła zawilgocenia oparta jest o pomiary wilgotności przegród budowlanych oraz o pomiary termowizyjne. Termowizja jest jedynym badaniem nieinwazyjnym pozwalającym na obrazowe przedstawienie obszaru zawilgocenia. Na termogramach wilgoć widoczna jest jako obszary niebieskie / zielone (przykład wilgoci ściany przy posadzce łazienki znajduje się poniżej).

Badanie termowizyjne każdorazowo powinno być potwierdzone badaniami wilgotnościomierzem.

Co dalej po lokalizacji źródła wycieku – jak pozbyć się wilgoci?
Jak to zostało przedstawione na zdjęciach powyżej w przypadku zawilgocenia kilku ścian lokalu (na których nie są prowadzone instalacje wodne) należy założyć, że wilgoć występuje w stropie. Osuszenie ścian w takim przypadku nie przynosi rezultatu ponieważ ściana stojąca w wodzie cały czas będzie podciągać kapilarnie wilgoć ku górze.
W przypadku zawilgoceń warstw posadzkowych konieczne jest nawiercenie kilku otworów w posadzce i wdmuchiwanie lub wyciąganie powietrza (praca na podciśnieniu lub nadciśnieniu). Otwory mają średnicę około 5 cm, a ich liczba musi być dobrana do wielkości szkody i geometrii pomieszczeń. Przepływ ciepłego powietrza przez warstwy posadzki skutecznie usuwa z niej wilgoć. Za osuszanie tego typu płaci ubezpieczyciel lokalu, ponieważ metoda ta stanowi jedyną alternatywę do skuwania posadzek.

Ustalenie rozmiaru zawilgocenia pozwala na skuteczne dochodzenie swoich praw w przypadku odszkodowania od ubezpieczyciela. Usługa ta powinna być wykonywana przez specjalistę i zakończona protokołem wraz z materiałem zdjęciowym szkody – więcej o naszej usłudze badania wilgotności ścian. Ponadto świadczymy usługi bezinwazyjnej lokalizacji wycieków w przypadku awarii instalacji wodnych.