Menu Zamknij

Pleśń i grzyb w domu lub mieszkaniu w kamienicy

plesn grzyb w domu kamienicy

Pojawiający się nalot organiczny na ścianach oraz wyposażeniu naszego mieszkania jest groźny dla zdrowia domowników. Na szczęście w większości przypadków usunięcie pleśni i grzyba z naszego domu jest możliwe samodzielnie z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych. Aby zabiegi były trwałe warto jednak zagłębić się w temat i usunąć nie tylko skutek (powstały nalot), ale także przyczynę jego powstania. Przyczyny powstawania pleśni i grzyba w domu (lub kamienicy) może być kilka, a ich opis znajduje się niniejszym artykule.

plesn i grzyb w mieszkaniu w kamienicy
Pleśń lub grzyb czasem osiąga znaczne rozmiary. Usunięcie nalotu wymaga zdiagnozowania przyczyny jego powstania.

Kupując dom lub mieszkanie pamiętajmy, że pleśń lub grzyb nie muszą być widoczne. Mogą rozwijać się pod zabudową płyt gipsowo-kartonowych wykończenia wnętrza zrewitalizowanej kamienicy lub być skutecznie zamaskowane farbami lateksowymi.

Pleśń czy grzyb? – czym to się różni

Widoczne czarne, białe lub wręcz kolorowe plamki na naszych przegrodach budowlanych zawsze powinny nas niepokoić i zawsze są groźne dla naszego zdrowia. Nie mniej „grzyb grzybowi nierówny” zatem zdefiniujmy występujące różnice:

  • pleśń budowlana – jest to zwyczajowe określenie grzyba pleśniowego (a więc pleśń jest także rodzajem grzybni). Pleśń tworzy plamiste ogniska o brawie szarej, czarnej lub zielonej, które powstają na ścianach, ramach okien i konstrukcjach drewnianych. Grzyb pleśniowy nie atakuje konstrukcji, a jedynie porasta jej wierzchnią warstwę – nie jest zatem groźny i łatwo go usunąć. Pleśń tworzy się na długotrwale zawilgoconych powierzchniach, a jej rozwojowi szczególnie sprzyja ograniczona wentylacja pomieszczenia i zacienienie.
  • grzyb budowlany – grzyby tworzą watowate (składające się z mikro nitek) narośla na konstrukcjach. Grzyby „ukorzeniają się” w konstrukcji, co powoduje konieczność usunięcia fragmentu belek drewnianych lub muru celem wyeliminowania problemu. Są najgroźniejszą korozją biologiczną spotykaną w naszych domach.

Rozpoznanie czy mamy do czynienia z grzybem, czy pleśnią jest możliwe nieuzbrojonym okiem lub z wykorzystaniem aparatu cyfrowego posiadającego wbudowany zoom.

plesn i grzyb w domu mieszkaniu w kamienicy
Pleśń tworzy plamiste plamy w miejscach podwyższonej wilgotności.
odbior mieszkania grzyb na scianie
Zarodki grzybni przy narożniku ścian – w tym wypadku konieczne skucie tynku, zabezpieczenie środkami chemicznymi i odtworzenie powierzchni.

Skąd się bierze pleśń na ścianach w mieszkaniu?

Na początek jedno ważne stwierdzenie:

Pleśń jest nalotem powstałym na skutek długotrwałego zawilgocenia przegród budowlanych. Pleśń nigdy nie porasta suchej ściany.

Zazwyczaj pleśń obserwujemy w narożnikach pomieszczeń, wnękach okien, czy za odstawioną od ściany szafą. Równie często pleśń jest także następstwem niewłaściwie wysuszonych ścian po zalaniu lub miejscowej nieszczelności dachu. Przyczyny powstawania pleśni można podzielić na:

  • skraplanie wilgoci na ścianach – jest to najczęstsza przyczyna rozwoju pleśni. Zjawisko skroplenia nazywane jest punktem rosy i szerzej zostało wyjaśnione w artykule dotyczącym przyczyn skraplania się wody na oknach. Upraszczając jeśli wyjmujemy zimne piwo z lodówki latem to butelka pokrywa się kropelkami rosy – podobnie zimą na skutek różnic temperatur nasza ścina pokrywa się takimi kropelkami. Oczywiście zimą nie obserwujemy wody na ścianach, a wynika to z absorpcji wilgoci przez tynk. Problem w tym, że w miejscach gdzie ściana jest naprawdę zimna tynk staje się mocno wilgotny, a to już powoduje spełnienie wszystkich warunków do rozwoju pleśni.
  • następstwa zawilgocenia ścian na skutek zalania lokalu – tworzenie się pleśni za listwami przypodłogowymi, pod panelami, lub na ścianach może być także następstwem zalania naszego lokalu. Pamiętajmy, że każdy przeciek z dachu, czy wyciek z rury wymaga dokładnego osuszenia ścian. Więcej informacji o możliwych przyczynach długotrwałego zawilgocenia ścian przy podłodze znajduje się w osobnym artykule. Jeśli ściany pozostają przez dłuższy czas wilgotne naturalne jest że na ich powierzchni powstanie pleśń.
  • następstwa zawilgocenia ścian na skutek błędów wykonania izolacji fundamentów – jeśli pleśń rozwija się w piwnicy lub na ścianach parteru (także w mieszkaniach w kamienicy) to znaczy, że mur może posiadać słabą izolację przeciwwilgociową. Wilgotny grunt stykając się ze ścianą fundamentu może transportować do ściany wilgoć, która na skutek podciągania kapilarnego może być podciągana na wysokość do 3 – 4 metrów.

Zimno w mieszkaniu – problemy izolacji

Problem dogrzania lokalu, czyli utrzymania stałej temperatury w naszym mieszkaniu jest częstą przyczyną powstawania pleśni. Bardzo zimna ściana, lub nieszczelności okien przyczyniają się do zwiększenia ryzyka przekroczenia punktu rosy i rozwoju pleśni. Jedyną metodą pozwalającą na obrazowe przedstawienie miejsc największych problemów jest badanie termowizyjne. Badanie to jest miarodajnie jedynie wraz z dodatkowym pomiarem wilgotności ścian.

plesn grzyb w domu badanie termowizyjne poznan
Pomiar kamerą termowizyjną pozwala na obrazową diagnostykę wszystkich miejsc przechłodzenia ścian.
plesn grzyb na scianie w mieszkaniu termowizja poznan
Badanie termowizyjne w sposób obrazowy przedstawia obszary przechłodzenia ścian, a tym samym miejsca zagrożenia rozwoju pleśni.

Pamiętajmy także że nie każdy rodzaj ocieplenia będzie odpowiedni do naszego mieszkania. Przede wszystkim nie każdy budynek da się docieplić od zewnątrz (np. kamienice często są pod ochroną konserwatora zabytków), a ocieplenie wewnętrzne musi być wykonane we właściwy sposób, aby nadmiar wilgoci nie gromadził się między styropianem, a starym murem z cegły.

plesn grzyb w domu przyczyny
Pleśń może się rozwijać za nieprawidłowo wykonanym ociepleniem wewnętrznym lub zabudową płyt gipsowo-kartonowych (w zacienionej pustce powietrznej pomiędzy cegłą, a płytami).

Diagnostyka przyczyn powstawania pleśni i grzybów w mieszkaniu

Moje wieloletnie doświadczenie w badaniach termowizyjnych i inspekcjach nieruchomości mówią wprost, że bardzo trudne jest trwałe usunięcie przyczyny zawilgocenia lokalu. Pomoc firm wykonawczych często sprowadza się do forsowania swojego „jedynego słusznego” rozwiązania problemu. Dlatego też świadczę usługi niezależnego inspektora, który wykona dla Państwa oględziny wraz z badaniem termowizyjnym i badaniami wilgotności. Na tej podstawie firma Inspekcja Domu tworzy raport pisemny opisujący szkodę i definiujący wprost kroki działań naprawczych jakie powinny zostać podjęte. Większość badań diagnostycznych z tego zakresu wykonujemy przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych. Dajemy gwarancję naszych działań i jako niezależna firma inżynieryjna nie próbujemy Państwu „sprzedać” drogich i często mało skutecznych rozwiązań.

Więcej o naszej ofercie badań zawilgoceń mieszkań i domów.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 107

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!