Menu Zamknij

Dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu?

Dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu?

Pojawiające się kropelki rosy na oknach są zjawiskiem bardzo powszechnym i zdarzają się w większości naszych domów w okresie zimowym. Większość osób ignoruje skroplenie wody na szybach, ale kropelki rosy są de-facto wskaźnikiem mówiącym o nieprawidłowo działającej wentylacji w naszych mieszkaniach. Oczywiście powyższa teza nie odpowiada na pytanie dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu. Teza ta jest dużym uproszczeniem, bo skroplenie może wynikać z kilku przyczyn.

Przyczyny skroplenia wody na szybach:

  • zbyt wysoka wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania
  • słaby współczynnik przenikania ciepła przez pakiet szybowy
  • brak szczelności stolarki okiennej

Skąd się bierze ta woda na oknach?

Woda na oknach nie wydobywa się z szyby (szkoło nie zawiera wody), a pochodzi z skroplenia wilgoci z powietrza wewnątrz naszego mieszkania. Zjawisko to nazywane jest przekroczeniem punktu rosy.Mamy z nim do czynienia latem wyjmując zimne piwo z lodówki, a w okresie zimowym poprzez skroplenia na szybach i ścianach. Nie zgłębiając się w to zjawisko należy zapamiętać, że:

Im większa wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania tym przy wyższej temperaturze skrapla się para na przegrodach budowlanych (ścianach i szybach).

dlaczego na szybie skrapla się woda, wilgoć, porównanie
Latem skroplenia obserwujemy na szklankach z zimnymi napojami, a w okresie zimowym podobne różnice temperatur występują na szybach okien.

Jeśli gotujemy obiad, czy suszymy pranie podnosimy wilgotność powietrza w naszym domu, a to z kolei powoduje skraplanie przy wyższej temperaturze. Dlatego też jedynym rozwiązaniem z powrotem przywracającym stan okien sprzed gotowania jest usuwanie pary wodnej poza budynek, czyli właściwe działanie wentylacji – więcej o problemach wentylacji. Zależność pomiędzy wilgotnością powietrza, a temperaturą skraplania przedstawia poniższa tabela (przy założeniu, że temperatura w mieszkaniu wynosi 20 st. C):

Wilgotność powietrza Temperatura skroplenia (punkt rosy)
35 %4,0 st. C
45 %7,7 st. C
55 %10,6 st. C
65 %13,2 st. C
80 %16,4 st. C

Czy skraplanie na szybach jest groźne?

To zależy od intensywności zjawiska. W skrajnych przypadkach na powierzchni szyb może pojawiać się lód. Ilość pary może być na tyle duża, że będzie prowadzić do trwałego zawilgocenia drewnianych ram okiennych i rozwoju pleśni budowlanej. Pamiętajmy też, że skroplona para musi kiedyś odparować więc będzie prowadzić do wykładniczego wzrostu problemu. Przykład stolarki okna dachowego z rozwiniętą pleśnią poniżej:

Pleśń na oknach, dlaczego skrapla się woda na szybach
Okno dachowe z nalotem pleśni w narożniku ramy.

Jak zapobiegać skraplaniu pary na oknach?

Jeśli spojrzymy na tabelę punktu rosy przedstawioną powyżej zauważymy, że obniżając wilgotność powietrza w mieszkaniu ograniczymy kondensację pary wodnej. Jeśli więc będziemy wietrzyć lokal poprzez trwałe rozszczelnienie okien lub intensywne wietrzenie (otwarcie choć na 5 minut kilku okien w budynku) wilgotność powietrza znacznie się obniży. Im mniejsza wilgotność tym mniejsze zagrożenie skroplin na szybach i skroplin na ścianach = mniejsze zagrożenie pleśnią budowlaną. Pamiętajmy, że szyba wewnętrzna zwykle ma temperaturę powyżej 9 st. C zatem wilgotność wewnętrzna poniżej 49% całkowicie wyklucza kondensację.

Badanie termowizyjne Poznań - skroplenie na szybach, pleśń

Co zaś jeśli na szybach pojawia się lód lub pojawia się wilgoć na ścianach?

Wówczas warto wykonać badanie termowizyjne (poznaj naszą ofertę) jednoznacznie diagnozując źródło problemu. Nie zawsze konieczne jest ocieplanie całego domu, a wymiana pakietu szybowego czasem może odbyć się na koszt producenta (możemy skorzystać z reklamacji).

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z poniższymi wpisami:

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 209

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!