Dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu?
Pojawiające się kropelki rosy na oknach są zjawiskiem bardzo powszechnym i zdarzają się w większości naszych domów w okresie zimowym. Większość osób ignoruje skroplenie wody na szybach, ale kropelki rosy są de-facto wskaźnikiem mówiącym o nieprawidłowo działającej wentylacji w naszych mieszkaniach. Oczywiście powyższa teza nie odpowiada na pytanie dlaczego woda skrapla się na szybach w mieszkaniu. Teza ta jest dużym uproszczeniem, bo skroplenie może wynikać z kilku przyczyn.
Przyczyny skroplenia wody na szybach:
- zbyt wysoka wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania
- słaby współczynnik przenikania ciepła przez pakiet szybowy
- brak szczelności stolarki okiennej
Skąd się bierze ta woda na oknach?
Woda na oknach nie wydobywa się z szyby (szkoło nie zawiera wody), a pochodzi z skroplenia wilgoci z powietrza wewnątrz naszego mieszkania. Zjawisko to nazywane jest przekroczeniem punktu rosy.Mamy z nim do czynienia latem wyjmując zimne piwo z lodówki, a w okresie zimowym poprzez skroplenia na szybach i ścianach. Nie zgłębiając się w to zjawisko należy zapamiętać, że:
Im większa wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania tym przy wyższej temperaturze skrapla się para na przegrodach budowlanych (ścianach i szybach).

Jeśli gotujemy obiad, czy suszymy pranie podnosimy wilgotność powietrza w naszym domu, a to z kolei powoduje skraplanie przy wyższej temperaturze. Dlatego też jedynym rozwiązaniem z powrotem przywracającym stan okien sprzed gotowania jest usuwanie pary wodnej poza budynek, czyli właściwe działanie wentylacji – więcej o problemach wentylacji. Zależność pomiędzy wilgotnością powietrza, a temperaturą skraplania przedstawia poniższa tabela (przy założeniu, że temperatura w mieszkaniu wynosi 20 st. C):
Wilgotność powietrza | Temperatura skroplenia (punkt rosy) |
35 % | 4,0 st. C |
45 % | 7,7 st. C |
55 % | 10,6 st. C |
65 % | 13,2 st. C |
80 % | 16,4 st. C |
Czy skraplanie na szybach jest groźne?
To zależy od intensywności zjawiska. W skrajnych przypadkach na powierzchni szyb może pojawiać się lód. Ilość pary może być na tyle duża, że będzie prowadzić do trwałego zawilgocenia drewnianych ram okiennych i rozwoju pleśni budowlanej. Pamiętajmy też, że skroplona para musi kiedyś odparować więc będzie prowadzić do wykładniczego wzrostu problemu. Przykład stolarki okna dachowego z rozwiniętą pleśnią poniżej:

Jak zapobiegać skraplaniu pary na oknach?
Jeśli spojrzymy na tabelę punktu rosy przedstawioną powyżej zauważymy, że obniżając wilgotność powietrza w mieszkaniu ograniczymy kondensację pary wodnej. Jeśli więc będziemy wietrzyć lokal poprzez trwałe rozszczelnienie okien lub intensywne wietrzenie (otwarcie choć na 5 minut kilku okien w budynku) wilgotność powietrza znacznie się obniży. Im mniejsza wilgotność tym mniejsze zagrożenie skroplin na szybach i skroplin na ścianach = mniejsze zagrożenie pleśnią budowlaną. Pamiętajmy, że szyba wewnętrzna zwykle ma temperaturę powyżej 9 st. C zatem wilgotność wewnętrzna poniżej 49% całkowicie wyklucza kondensację.
