Menu Zamknij

Czy kamera termowizyjna widzi przez ściany?

czy kamera termowizyjna widzi przez sciany i szybe

W niniejszym artykule przedstawiamy zdjęcia termowizyjne z naszej codziennej pracy. Wyjaśniamy co tak naprawdę widać na ekranie kamer termowizyjnych i jakie są ograniczenia pomiaru. Termowizja choć bardzo pomocna przy ocenie izolacyjności cieplnej budynków „nie widzi” wszystkiego i przez wszystko.

Co wykrywa kamera termowizyjna? – zasada działania

Kamera termowizyjna odczytuje poprzez wewnętrzną matrycę (przetwornik) promieniowanie podczerwone otoczenia. Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez każde ciało, a ilość promieniowania jest zależna od temperatury obiektu i jego współczynnika emisyjności (inną ilość ciepła emituje stalowy grzejnik a inną ściana z cegły). Kamery różną temperaturę obiektów przedstawia jako różne kolory obrazu.

kamera termowizyjna co pokazuje

Kamera termowizyjna w budownictwie może służyć wykryciu m. in.:

Czy kamera termowizyjna widzi przez szybę?

Dla typowej kamery termowizyjnej (w cenie zakupu urządzenia do 50.000 zł) obraz szyby wygląda następująco:

czy kamera termowizyjna widzi przez szybe

Szkło odbija promieniowanie o długościach fal powyżej 4 um, a kamery termowizyjne posiadają pasmo pomiarowe 8-14 um.

Kamery termowizyjne nie widzą przez szybę. Kamera w szybie odczytuje odbite promieniowanie podczerwone otoczenia. Kamera zatem traktuje szybę jak lustro.

Weryfikując temperaturę szklenia (szyb) operator kamery zatem nie powinien stać naprzeciw szyby. Odbite promieniowanie ma także znaczenie w ocenie szyb zewnętrznych – tu odbijać się może nieboskłon.

Czy kamera termowizyjna widzi przez ściany?

Jak to zostało wyjaśnione powyżej kamera tylko odbiera promieniowanie podczerwone obiektów. Jeśli więc w linii pomiędzy obiektem badanym, a kamerą znajduje się inne ciało stałe kamera nie odbierze promieniowania obiektu za przegrodą.

Kamera termowizyjna odczytuje temperatury obiektów które znajdują się bezpośrednio przed nią. Kamera nie widzi przez ściany.

czy kamera termowizyjna widzi przez sciany
Kamera termowizyjna obserwuje jedynie promieniowanie ściany, nie widzi obiektów wewnątrz pomieszczeń.

Jeśli jednak obiekt za ścianą znajduje się bardzo blisko niej i jest ciepły to kamera zaobserwuje zmianę temperatury ściany w miejscu lokalizacji np. grzejnika. Nie jest to jednak „prześwietlenie ścian” – kamera tego nie potrafi.

czy kamera termowizyjna widzi przez sciane grzejnik
Obraz termowizyjny budynku nieocieplonego – kamienica Poznań.

Oferujemy profesjonalne badania termowizyjne budynków w okolicach Poznania – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 166

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!