W niniejszym artykule przedstawiamy zdjęcia termowizyjne z naszej codziennej pracy. Wyjaśniamy co tak naprawdę widać na ekranie kamer termowizyjnych i jakie są ograniczenia pomiaru. Termowizja choć bardzo pomocna przy ocenie izolacyjności cieplnej budynków „nie widzi” wszystkiego i przez wszystko.
Co wykrywa kamera termowizyjna? – zasada działania
Kamera termowizyjna odczytuje poprzez wewnętrzną matrycę (przetwornik) promieniowanie podczerwone otoczenia. Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez każde ciało, a ilość promieniowania jest zależna od temperatury obiektu i jego współczynnika emisyjności (inną ilość ciepła emituje stalowy grzejnik a inną ściana z cegły). Kamery różną temperaturę obiektów przedstawia jako różne kolory obrazu.

Kamera termowizyjna w budownictwie może służyć wykryciu m. in.:
- ułożenia rur ogrzewania w posadzkach
- badaniu termoizolacji budynków (audycie ocieplenia)
- lokalizacji wycieków wody z ciepłych instalacji
- ocenie zawilgocenia ścian
- ocenie przedmuchów i poprawności regulacji okien i drzwi
- ocenie prawidłowości łączeń rozdzielnic elektrycznych
Czy kamera termowizyjna widzi przez szybę?
Dla typowej kamery termowizyjnej (w cenie zakupu urządzenia do 50.000 zł) obraz szyby wygląda następująco:

Szkło odbija promieniowanie o długościach fal powyżej 4 um, a kamery termowizyjne posiadają pasmo pomiarowe 8-14 um.
Kamery termowizyjne nie widzą przez szybę. Kamera w szybie odczytuje odbite promieniowanie podczerwone otoczenia. Kamera zatem traktuje szybę jak lustro.
Weryfikując temperaturę szklenia (szyb) operator kamery zatem nie powinien stać naprzeciw szyby. Odbite promieniowanie ma także znaczenie w ocenie szyb zewnętrznych – tu odbijać się może nieboskłon.
Czy kamera termowizyjna widzi przez ściany?
Jak to zostało wyjaśnione powyżej kamera tylko odbiera promieniowanie podczerwone obiektów. Jeśli więc w linii pomiędzy obiektem badanym, a kamerą znajduje się inne ciało stałe kamera nie odbierze promieniowania obiektu za przegrodą.
Kamera termowizyjna odczytuje temperatury obiektów które znajdują się bezpośrednio przed nią. Kamera nie widzi przez ściany.

Jeśli jednak obiekt za ścianą znajduje się bardzo blisko niej i jest ciepły to kamera zaobserwuje zmianę temperatury ściany w miejscu lokalizacji np. grzejnika. Nie jest to jednak „prześwietlenie ścian” – kamera tego nie potrafi.

Oferujemy profesjonalne badania termowizyjne budynków w okolicach Poznania – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.