Menu Zamknij

Czy kamerą termowizja widzi wilgoć?

czy kamera termowizyjna widzi wilgoc w scianie

Kamery termowizyjne stają się coraz popularniejszymi urządzeniami w zastosowaniach domowych. Kamera pozwala na diagnostykę, której rezultatem są różnobarwne obrazy stanowiące niepodważalny dowód rozmiarów szkody. Powyższe czyni kamery termowizyjne nieocenionymi urządzeniami – w poniższym artykule wyjaśniamy czy kamera termowizyjna widzi wilgoć i jakie są ograniczenia takiego pomiaru.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych pomiarów termowizyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualnymi promocjami – badania termowizyjne Poznań.

czy kamera termowizyjna widzi mokra sciane

Zasada pomiaru termowizyjnego – jak widzi kamera termowizyjna?

Pomiar kamerą termowizyjną pozwala na bezinwazyjną diagnostykę w czasie rzeczywistym. Kamera nie emituje żadnej wiązki promieniotwórczej – przetwornik kamery jedynie odczytuje promieniowanie odbite od innych obiektów.

Zasada obrazowania termowizyjnego jest oparta o konwersję temperatur obiektu przed kamerą na różnobarwne kolory (im obiekt cieplejszy tym barwa bardziej jasna, im chłodniejszy tym bardziej niebiesko-zielona).

Kamera termowizyjna nie widzi (nie rozróżnia) obiektów o tej samej temperaturze. Głównym zastosowaniem kamer termowizyjnych są zatem pomiary izolacji cieplnej budynków czy zastosowania militarne. Należy także podkreślić, że na wynik pomiaru i odczyt różnic temperatur ma kolosalny wpływ rozdzielczość kamery. Interpretacja obrazów o rozdzielczości 80 pixeli (tak jak ma to miejsce w tanich kamerach) jest bardzo utrudniona, a często wręcz niemożliwa.

Badanie termowizyjne wilgoci – jak kamera termowizyjna widzi wilgoć?

Kamera termowizyjna widzi wilgoć tylko w określonych przypadkach.

Mokre ściany - wilgoć na ścianie przy podłodze
Przykład pomiaru termowizyjnego zawilgocenia ściany – wilgoć widoczna w kolorze niebieskim.
badanie termowizyjne wilgoc na scianie
Badanie zawilgocenia ściany – wilgoć widoczna w kolorze niebiesko-zielonym

Błędne byłoby stwierdzenie, że termowizja pozwala na wykrycie wilgoci w każdych warunkach. Należy podkreślić, że kamery jakie wykorzystujemy do diagnostyki szkód u Klientów są najnowocześniejszymi urządzeniami na rynku, nie mniej są to tylko i aż kamery termowizyjne. Pomiar przetwornika w takim urządzeniu odczytuje różnice temperatur. Bazując na tzw. bezwładności cieplnej (innym oporze) można uwidocznić wilgoć w ścianie o ile temperatura wody w murze będzie posiadała inną temperaturę niż cała ściana. Brzmi zawile? Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie kubka z wodą:

Kubek zawierający zimną wodę:

czy kamera termowizyjna widzi wilgoc kubek

Ten sam kubek z ciepłą wodą:

kiedy najlepiej zrobic badanie termowizyjne warunki

Wnioski: Jeśli wilgoć w ścianie pochodzi z nieszczelności hydraulicznej (pękniętej rury) bardzo łatwo ją zobrazować za pomocą kamery termowizyjnej, ponieważ woda stale napływa do ściany (jest cieplejsza lub chłodniejsza). Jeśli natomiast wilgoć w ścianie jest skutkiem jednorazowego przecieku z dachu to kamera termowizyjna nie pozwoli na wykrycie wilgoci po kilku dniach od przecieku.

Brak wskazania anomalii termicznej na obrazie z kamery nie musi świadczyć o tym, że ściana jest sucha – świadczy jedynie o tym, że temperatura wilgoć w ścianie wyrównała się z temperaturą reszty przegrody.

Profesjonalne pomiar termowizyjnego

Chcesz sprawdzić obszar zawilgocenia ścian? Szukasz firmy, która przygotuje profesjonalny raport dla wykonawcy, dewelopera czy ubezpieczyciela? Firma Inspekcja Domu pozostaje do Państwa dyspozycji na terenie Poznania i okolic.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą badań termowizyjnych i aktualnymi promocjami – termowizja Poznań. Ponadto oferujemy dedykowane usługi pomiarów termowizyjnych połączonych z badaniami wilgotności (pomiary wilgotności wykonywane są miernikami posiadającymi świadectwa kalibracji, tak aby zapewnić rzetelne wyniki i niepodważalne dowody).

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj:

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 93

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!