Menu Zamknij

Zimno od okna – jak sprawdzić skąd wieje od okna

zimno od okna skad wieje od okna

Odczucie chłodu bywa frustrujące zwłaszcza w nowym, lub wyremontowanym mieszkaniu. Chłód przyczynia się nie tylko do zwiększenia czynników chorobotwórczych, ale także powoduje powstawanie strat energetycznych i trudności z utrzymaniem stałej temperatury w naszym mieszkaniu. Czy jeśli wieje od okien możemy sobie poradzić samodzielnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, jest jednak wiele czynności które przy oknach możemy wykonać sami.

Jak sprawdzić szczelność okien – wstępna diagnostyka przedmuchu

Wstępną diagnostykę źródła przedmuchu dokonujemy samodzielnie przesuwając dłoń wokół styku skrzydła okna z ramą (tzw. ościeżnicą). Przy silnym wietrze lub dużych mrozach być może uda nam się wyczuć miejsce przedmuchu.

zimno od okna - skad wieje pod oknem

Jeśli czujemy, że wieje od okna to znak, że należy zweryfikować ciągłość uszczelek. Otwieramy skrzydło okna i sprawdzamy w jakim stanie są czarne gumowe elementy – jeśli uszczelki są wycięte, pogięte lub po prostu zniszczone musimy je wymienić. Jeśli uszczelki nie posiadają uszkodzeń należy przejść do kolejnego punktu czyli regulacji okien.

skad wieje od okna - brak uszczelki
Przykład uszkodzenia uszczelki.

Regulacja okien

Regulacja okien to nic strasznego i podczas tych czynności nie można okna „zepsuć” 🙂 Jeśli mamy w domu klucze imbusowe (często komplet jest przy zestawach do rowerów) możemy przejść do postępowania zgodnie z instrukcją producenta załączoną na poniższym filmiku.

Jeśli nie chcemy regulacji wykonywać samodzielnie można z łatwością znaleźć oferty firm i osób wykonujących regulacje – do poszukiwań polecam np. OLX.

Regulacja okien nie pomaga – co robić?

Jeśli regulacja jest mało skuteczna lub wręcz źródło przedmuchu pochodzi z innego miejsca (o tym w dalszej części artykułu) warto zlecić badanie okien.

Jedynym badaniem pozwalającym na pełną diagnostykę miejsc przedmuchów jest badanie termowizyjne mieszkania.

Inspektor za pomocą bardzo czułej kamery jest wstanie wykryć miejsca przechłodzeń przy oknach pod warunkiem zachowania różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz mieszkania, a na zewnątrz na poziomie minimum 7-10 st. C.

skad wieje od okna - przedmuch przy oknach termowizja
Przykład obrazu termowizyjnego (z lewej), przedmuch widoczny w kolorze niebieskim. Miejsca przedmuchu zaznaczone strzałkami na zdjęciu z prawej strony.

Badanie termowizyjne poza możliwością wykazania usterek związanych z nieprawidłową regulacja stolarki pozwala także na zdiagnozowanie przedmuchów na osadzeniu okien (przedmuch pomiędzy oknem, a murem).

skad wieje od okien przedmuch na osadzeniu okna badanie termowizyjne

Przykład obrazu termowizyjnego (z lewej), przedmuch przy pianie poliuretanowej osadzenia okna widoczny w kolorze niebieskim. Wnęka okienna w trakcie remontu – bez parapetu.

Przedmuchy na osadzeniu okien objawiają się zazwyczaj silnym przechłodzeniem wnęki przy oknie lub silnym przechłodzeniem parapetów.

skad wieje od okna - przedmuch przy parapecie termowizja

Przykład obrazu termowizyjnego (z lewej), przedmuch przy styku parapetu z ościeżnicą widoczny w kolorze niebieskim.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze źródłem przechłodzenia przy oknie muszą być błędy związane z samym oknem. Równie często w budynkach występują przedmuchy w ścianach powodujące wydostawanie się zimnego powietrza poprzez gniazda elektryczne oraz poprzez szczeliny cegły pod parapetem. Przykład krótkiego filmu pokazującego przechłodzenie nie w miejscu pianowania, a w murze tuż za pianą znajduje się poniżej.

Tylko doświadczony operator kamery termowizyjnej jest wstanie ustalić źródło przedmuchów i zlecić wykonanie działań naprawczych. W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 137

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!