Odczucie chłodu bywa frustrujące zwłaszcza w nowym, lub wyremontowanym mieszkaniu. Chłód przyczynia się nie tylko do zwiększenia czynników chorobotwórczych, ale także powoduje powstawanie strat energetycznych i trudności z utrzymaniem stałej temperatury w naszym mieszkaniu. Czy jeśli wieje od okien możemy sobie poradzić samodzielnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, jest jednak wiele czynności które przy oknach możemy wykonać sami.
Jak sprawdzić szczelność okien – wstępna diagnostyka przedmuchu
Wstępną diagnostykę źródła przedmuchu dokonujemy samodzielnie przesuwając dłoń wokół styku skrzydła okna z ramą (tzw. ościeżnicą). Przy silnym wietrze lub dużych mrozach być może uda nam się wyczuć miejsce przedmuchu.
Jeśli czujemy, że wieje od okna to znak, że należy zweryfikować ciągłość uszczelek. Otwieramy skrzydło okna i sprawdzamy w jakim stanie są czarne gumowe elementy – jeśli uszczelki są wycięte, pogięte lub po prostu zniszczone musimy je wymienić. Jeśli uszczelki nie posiadają uszkodzeń należy przejść do kolejnego punktu czyli regulacji okien.
Regulacja okien
Regulacja okien to nic strasznego i podczas tych czynności nie można okna „zepsuć” 🙂 Jeśli mamy w domu klucze imbusowe (często komplet jest przy zestawach do rowerów) możemy przejść do postępowania zgodnie z instrukcją producenta załączoną na poniższym filmiku.
Jeśli nie chcemy regulacji wykonywać samodzielnie można z łatwością znaleźć oferty firm i osób wykonujących regulacje – do poszukiwań polecam np. OLX.
Regulacja okien nie pomaga – co robić?
Jeśli regulacja jest mało skuteczna lub wręcz źródło przedmuchu pochodzi z innego miejsca (o tym w dalszej części artykułu) warto zlecić badanie okien.
Jedynym badaniem pozwalającym na pełną diagnostykę miejsc przedmuchów jest badanie termowizyjne mieszkania.
Inspektor za pomocą bardzo czułej kamery jest wstanie wykryć miejsca przechłodzeń przy oknach pod warunkiem zachowania różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz mieszkania, a na zewnątrz na poziomie minimum 7-10 st. C.
Badanie termowizyjne poza możliwością wykazania usterek związanych z nieprawidłową regulacja stolarki pozwala także na zdiagnozowanie przedmuchów na osadzeniu okien (przedmuch pomiędzy oknem, a murem).
Przedmuchy na osadzeniu okien objawiają się zazwyczaj silnym przechłodzeniem wnęki przy oknie lub silnym przechłodzeniem parapetów.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze źródłem przechłodzenia przy oknie muszą być błędy związane z samym oknem. Równie często w budynkach występują przedmuchy w ścianach powodujące wydostawanie się zimnego powietrza poprzez gniazda elektryczne oraz poprzez szczeliny cegły pod parapetem. Przykład krótkiego filmu pokazującego przechłodzenie nie w miejscu pianowania, a w murze tuż za pianą znajduje się poniżej.
Tylko doświadczony operator kamery termowizyjnej jest wstanie ustalić źródło przedmuchów i zlecić wykonanie działań naprawczych. W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.