Menu Zamknij

Mostki termiczne przy oknach: skuteczne metody ich eliminacji

mostki termiczne przy oknach

Mostki termiczne przy oknach mogą powodować straty ciepła i problemy z wilgocią (a w konsekwencji pleśnią). Jak je rozpoznać i wyeliminować? W artykule omówimy najczęstsze przyczyny, skutki i metody likwidacji mostków termicznych przy oknach.

Najważniejsze Informacje

  • Mostki termiczne są miejscami w budynkach, gdzie przerwana jest ciągłość izolacji cieplnej, prowadząc do strat termicznych oraz problemów z wilgocią.
  • Podstawowe przyczyny powstawania mostków termicznych przy oknach obejmują błędy w montażu i niewłaściwe osadzenie ram okiennych oraz błędy regulacji skrzydeł okiennych.
  • Skuteczne metody eliminacji mostków termicznych to ciepły montaż okien, dodatkowa izolacja oraz regularna konserwacja stanu okien.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych pomiarów termowizyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualnymi promocjami – badania termowizyjne Poznań.

Co to są mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca w budynku, w których dochodzi do strat ciepła. Jest to zatem powierzchnia cieplejsza od pozostałych fragmentów ściany. Miejsca, gdzie mostki termiczne mogą występować, to głównie połączenia elementów budowlanych, przy oknach i drzwiach. Mostki termiczne najczęściej powstają w miejscach zawilgoceń lub obszarów starą izolacją w okolicy okien. Powstają one również w wyniku nieprawidłowego montażu okien, niskiej izolacyjności materiałów oraz błędów projektowych.

Istnieją różne rodzaje mostków termicznych:

  • Mostki punktowe, które występują w miejscach, gdzie izolacja jest przerywana na małej powierzchni, np. wokół śrub i kołków.
  • Mostki liniowe, które to obejmują obszary krawędzi, gdzie gorsza izolacja dotyczy całej linii, np. wzdłuż styków okien z murem.
  • Mostki materiałowe, które powstają, gdy materiał konstrukcyjny, taki jak beton czy metal, ma niską izolacyjność termiczną.

Poznanie przyczyn powstawania mostków termicznych oraz ich rodzajów jest kluczowe, aby skutecznie usunąć mostek termiczny i „walczyć z nim”. Dzięki temu możemy zidentyfikować problematyczne obszary i zastosować odpowiednie metody eliminacji mostków termicznych, co pozwala na poprawę efektywności energetycznej budynku i zwiększenie komfortu cieplnego jego mieszkańców.

termowizja przegląd
Przykład mostka termicznego punktowego – przedmuch i przechłodzenie (kolor niebieski) na słupku łączenia profili okiennych.
termowizja poznan
Przykład mostka termicznego dotyczącego braku izolacji we wnęce okna dachowego.

Dlaczego mostki termiczne powstają przy oknach?

Mostki termiczne przy oknach powstają głównie z powodu błędów projektowych lub wykonawczych. Oto kluczowe przyczyny ich powstawania:

  • Nieprawidłowy montaż okien
  • Niewłaściwe osadzenie ramy okiennej
  • Niedostateczna obróbka otworów okiennych
  • Nieprawidłowy styk ościeżnicy z ościeżem

Te czynniki prowadzą do ryzyka mostków termicznych.

Podczas montażu okien istotne jest, aby były one prawidłowo osadzone w warstwie ocieplenia oraz aby stosować odpowiednią izolację. W przeciwnym razie, ciepło przenika przez nieszczelności i słabo zaizolowane miejsca, co prowadzi do strat ciepła. Dodatkowo, mostki termiczne mogą prowadzić do skraplania pary wodnej i powstawania wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów oraz może powodować uszkodzenia konstrukcji budynku, w tym w obrębie ścianie dwuwarstwowej.

mostki termiczne przy oknach poznan

Prawidłowy montaż okien oraz dbałość o ciągłość izolacji termicznej to kluczowe kroki w eliminacji mostków termicznych. Dzięki temu możemy uniknąć strat ciepła i cieszyć się komfortowym, ciepłym wnętrzem przez cały rok. Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych oraz technik montażu pozwala na skuteczne zlikwidowanie mostków termicznych i poprawę efektywności energetycznej budynku.

Jakie są skutki powstawania mostków termicznych przy oknach?

Mostki termiczne to obszary w zewnętrznych przegrodach budynków, gdzie ciepło wydostaje się z wnętrza, co może prowadzić do powstawania wilgoci i rozwoju grzybów. Zwiększone straty ciepła są proporcjonalne do wielkości mostka termicznego, a należy przy tym pamiętać, że im więcej chłodnego powietrza dostaje się do wnętrza naszego lokalu tym większą jego obojętność musimy ogrzać. W praktyce oznacza to, że im większy i bardziej rozległy mostek termiczny, tym większe koszty ogrzewania budynku.

badanie termowizyjne - przedmuch okna tarasowego
Przedmuch powietrza na styku skrzydła z ramą okna widoczny jest tylko w badaniu wewnętrznym (to zimne powietrze dostaje się do wnętrza, a nie ciepłe na zewnątrz). Temperatura niebieskiego obszaru poniżej -1 st. C!
termowizja poznan
Przedmuch na styku osadzenia okna nieotwieralnego na piętrze budynku – wychłodzenie przy ramie okna do ok. 3 st. C.

Wilgoć w rejonie mostka termicznego może prowadzić do skraplania pary wodnej, co przyczynia się do zawilgoceń i powstawania pleśni. Powstawanie pleśni i grzybów jest dodatkowym zagrożeniem związanym z wilgocią od mostków termicznych. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych mieszkańców oraz uszkodzeń konstrukcji budynku z powodu działania pleśni. Mostki termiczne powodują również niższą temperaturę wewnątrz budynku oraz nieprzyjemne „podmuchy wiatru”. Dodatkowo, wilgoć w rejonie mostka cieplnego może prowadzić do uszkodzeń powierzchni ścian.

plesn wneka okienna mieszkanie
Pleśń we wnękach okien jest skutkiem skropleń wilgoci w miejscu cieńszego muru. Dokładna przyczyna zawilgocenia wymaga weryfikacji zewnętrznej i wewnętrznej.

Wpływ mostków termicznych na komfort cieplny dotyczy konieczności dogrzewania pomieszczeń oraz wyższych rachunkach za ogrzewanie. W skrajnych przypadkach (i przy dużym wychłodzeniu) pomieszczeń może nie udać się dogrzać. Dodatkowe skutki mostków termicznych obejmują uszkodzenia mechaniczne konstrukcji, takie jak rysy i spękania na powierzchni ścian. Eliminacja mostków termicznych przy oknach jest więc kluczowa nie tylko dla poprawy komfortu cieplnego, ale także dla ochrony konstrukcji budynku i zdrowia jego mieszkańców.

Metody wykrywania mostków termicznych przy oknach

Wykrywanie mostków termicznych przy oknach jest kluczowym krokiem w ich eliminacji. Można tego dokonać za pomocą różnych metod, takich jak kamera termowizyjna i testy dymne (zazwyczaj testy typu blow-door). Kamera termograficzna pokazuje różne temperatury elementów budynku poprzez paletę kolorów, co umożliwia identyfikację obszarów, w których dochodzi do strat ciepła.

Alternatywną metodą lokalizacji mostków termicznych jest test dymny. Polega on na użyciu dymu (jak na dyskotece) do wykrycia przepływu powietrza przez nieszczelności. Przed przeprowadzeniem testu dymnego należy wymusić podciśnienie lub nadciśnienie w lokalu – wykonuje się to za pomocą specjalnego wentylatora ustawianego w drzwiach.

Obie metody są skuteczne i pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrycie mostków termicznych, co jest kluczowe dla ich eliminacji.

Termowizja

Kamera termograficzna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do wykrywania mostków termicznych. Jest to też najtańsza metoda diagnostyki. Kamera pokazuje różne temperatury elementów budynku poprzez paletę kolorów, co pozwala na łatwe zidentyfikowanie obszarów, gdzie dochodzi do strat ciepła. W praktyce oznacza to, że miejsca, gdzie ciepło ucieka z budynku, są widoczne jako zimne obszary na obrazie termowizyjnym. Dzięki temu można precyzyjnie określić, gdzie mostki termiczne występują i jak duże są.

mostki termiczne przy oknach na poddaszu

Zastosowanie kamery termowizyjnej pozwala nie tylko na wykrycie mostków termicznych, ale także na ocenę skuteczności zastosowanych metod izolacyjnych. Jej użycie jest szczególnie przydatne podczas kontroli budynków oraz w trakcie remontów, aby upewnić się, że izolacja termiczna jest ciągła i nie ma przerw.

Ograniczeniem badania termowizyjnego jest konieczność zapewnienia odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy tym co wewnątrz i na zewnętrz budynku. W praktyce większość badań termowizyjnych przeprowadza się w okresie zimowym.

Test dymny

Test dymny to prosta, ale skuteczna metoda wykrywania nieszczelności w oknach i drzwiach. Polega na użyciu wizualnie widocznego dymu do wykrycia przepływu powietrza przez nieszczelności. Badania tego typu są jednak kilkukrotnie droższe od pomiaru termowizyjnego. W praktyce testy szczelności typu blow-door przeprowadza się dla budynków o konstrukcji szkieletowej lub budynków pasywnych, gdzie istotna jest eliminacja wszystkich miejsc nieszczelności powietrznych, a doszczelnienie kanałów wentylacyjnych (na czas badań) jest stosunkowo proste.

W praktyce pomiarowe występujące nieszczelności są zaś ocenia za pomocą przepływomierzy powietrza, które pozwalają na określenie strumienia jaki przedostaje się daną szczeliną.

mostki termiczne przy oknach osadzenie
Strzałką na zdjęciu oznaczona szczelina pomiędzy ramą okna a zabudową wnęki. To takimi szczelinami wydostaje się dym i wnika zimne powietrze.

Sposoby eliminacji mostków termicznych przy oknach

Eliminacja mostków termicznych przy oknach wymaga zastosowania odpowiednich metod i materiałów. Kluczowe kroki to ciepły montaż okien, dodatkowa izolacja wokół okien oraz prawidłowe osadzenie okien.

Każda z tych metod ma swoje specyficzne zalety i zastosowania, które omówimy w kolejnych podsekcjach.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien polega na umiejscowieniu okien w warstwie ocieplenia budynku oraz stosowaniu specjalnych taśm. Montaż okien w warstwie ocieplenia zapobiega powstawaniu mostków termicznych poprzez zapewnienie ciągłości izolacji. Dzięki temu ciepło nie ucieka przez nieszczelności wokół okien, co znacząco poprawia komfort cieplny we wnętrzu.

W praktyce ciepły montaż okien oznacza, że okna są montowane na specjalnych belkach montażowych (wysunięte poza mur do warstwy ocieplenia) oraz zabezpieczane odpowiednimi taśmami uszczelniającymi. To zapewnia szczelność i eliminację mostków termicznych. Jest to metoda, która wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego warto zlecić ją profesjonalistom.

Dodatkowa izolacja wokół okien

Dodatkowa izolacja wokół okien jest kluczowa do minimalizacji mostków termicznych. Odpowiednia izolacja wokół okien powinna być wykonana z materiałów paroprzepuszczalnych oraz paroszczelnych dla efektywnego zapobiegania mostkom termicznym. To oznacza, że zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna strona otworu okiennego musi być odpowiednio zaizolowana, aby zapobiec przenikaniu wilgoci i utracie ciepła. Samo stosowanie pianki poliuretanowej jest rozwiązaniem już rzadko stosowanym – pianę należy zabezpieczać dodatkowymi taśmami. Opcjonalnie stosować specjalne taśmy rozprężne zamiast pianki.

Prawidłowe osadzenie okien

Właściwe osadzenie okien w połączeniu ze ścianą zewnętrzną budynku jest niezbędne do utrzymania wysokiej efektywności termicznej i uniknięcia mostków cieplnych. Prawidłowe osadzenia okien obejmuje zastosowanie odpowiednich technik montażu, takich jak użycie specjalnych taśm uszczelniających i beleki montażowe.

Tylko wtedy można zapewnić ciągłość izolacji termicznej i zapobiec przenikaniu ciepła przez nieszczelności wokół okien.

Materiały do izolacji termicznej okien

Wśród popularnych materiałów izolacyjnych możemy wyróżnić:

  • pianę poliuretnową – piana stanowi najpopularniejszy materiał izolacji stolarki
  • taśmy rozprężne – taśmy ułożone po obwodzie okien ulegają rozprężeniu szczelnie wypełniając wszelkie zakamarki
  • kołnierze z wełny owczej – kołnierze doszczelniające są dedykowanym rozwiązaniem producentów okien dachowych
  • wełnę mineralną, charakteryzującą się wysoką odpornością na działanie wilgoci i niepalnością. Wełnę należy stosować jako materiał zabezpieczający do izolacji np. wnęk okien dachowych lub izolacji przegród w ścianach szkieletowych

Dla dodatkowej izolacji wokół okien (izolacji zewnętrznej pokrywającej powierzchnię ramy) zaleca się stosowanie dobrej jakości styropianu oraz wełny mineralnej. Pianki poliuretanowe oraz kleje o wyższej sile wiązania są również skuteczne w eliminacji mostków termicznych.

Rozprężne taśmy uszczelniające oraz folie w płynie mogą pomóc w dodatkowej izolacji wokół okien. Warto przy tym zaznaczyć, że większość materiałów izolacyjnych nie jest odporna na zawilgocenia – należy je dodatkowo okryć przed deszczem.

Regularna konserwacja i kontrola stanu okien

Regularna kontrola stanu uszczelek jest kluczowa, aby zapobiegać mostkom termicznym. To właśnie przedmuchy na styku skrzydeł z ramami okien odpowiedzialne są za 10-20% strat cieplnych w naszych domach. Należy sprawdzać stan uszczelek oraz widoczne przerwy w izolacji cieplnej. W przypadku wykrycia uszkodzeń, należy wymienić uszkodzone uszczelki. Więcej na temat: zimno od okna – jak sprawdzić skąd wieje.

Okna powinny być konserwowane przynajmniej dwa razy w roku poprzez oczyszczanie uszczelek, stosowanie preparatów ochronnych oraz smarowanie okuć i zawiasów. Regularna konserwacja i kontrola stanu okien pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji, co z kolei przyczynia się do eliminacji mostków termicznych i poprawy komfortu cieplnego w budynku.

Podsumowanie

Mostki termiczne przy oknach to poważny problem, który może prowadzić do znacznych strat ciepła, wyższych kosztów ogrzewania oraz wilgoci i pleśni. Aby skutecznie z nimi walczyć, konieczne jest zrozumienie, czym są mostki termiczne, dlaczego powstają i jakie mają skutki. Wykrywanie mostków termicznych za pomocą termowizji i testu dymnego pozwala na precyzyjną identyfikację problematycznych obszarów.

Eliminacja mostków termicznych wymaga zastosowania odpowiednich metod i materiałów, takich jak ciepły montaż okien. Regularna konserwacja i kontrola stanu okien są również kluczowe, aby zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłym, suchym i komfortowym wnętrzem przez cały rok.

Na terenie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania profesjonalnych pomiarów termowizyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualnymi promocjami – badania termowizyjne Poznań.

Najczęściej Zadawane Pytania

Dlaczego mostki termiczne najczęściej powstają przy oknach?

Mostki termiczne najczęściej występują przy oknach, ponieważ są to obszary gdzie pojawia się różnica materiałów. Drgania ram okiennych oraz obwieszenia skrzydeł w oknach również przyczyniają się do dodatkowych miejsc nieszczelności powietrznych.

Jakie są skutki powstawania mostków termicznych przy oknach?

Mostki termiczne przy oknach prowadzą do strat ciepła, co zwiększa koszty ogrzewania oraz może powodować wilgoć, pleśń i uszkodzenia konstrukcji budynku. Wyeliminowanie tych mostków jest kluczowe dla efektywności energetycznej i trwałości obiektu.

Jakie metody są używane do wykrywania mostków termicznych przy oknach?

Najczęściej stosowanymi metodami wykrywania mostków termicznych przy oknach są kamery termowizyjne. Jest to nieinwazyjna metoda badania, nie mniej pomiary powinny być wykonywane w okresie jesienno-zimowym.

Jak można zlikwidować mostki termiczne przy oknach?

Aby skutecznie zlikwidować mostki termiczne przy oknach, należy przeprowadzić ciepły montaż okien, zastosować dodatkową izolację wokół oraz zadbać o prawidłową regulację skrzydeł okiennych.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 189

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!