Menu Zamknij

Na czym polega świadectwo energetyczne?

na czym polega swiadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne to swego rodzaju „paszport” dla mieszkania lub budynku (dotyczy wszystkich nieruchomości zarówno mieszkalnych jak i biur czy urzędów). Nie mniej zazwyczaj jeśli potrzebujemy uzyskać dokument dowodu osobistego lub paszportu to po prostu udajemy się do urzędu. W tym przypadku natomiast występuje konieczność skorzystania z usług prywatnych firm posiadających stosowne uprawnienia (nadane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii). Świadectwo energetyczne zatem bardziej przypomina usługę zamówienia przeglądu kominiarza (gdzie też musimy sami poszukać odpowiedniej firmy i zapłacić) lub usługę obowiązkowego przeglądu rejestracyjnego samochodu (który jest wykonywany przez prywatne stacje okręgowe). Na czym polega świadectwo energetyczne i jak je zamówić opisuje poniższym artykuł.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej na terenie całej Polski.

na czym polega swiadectwo energetyczne domu mieszkania

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne to dokument, który jest zatwierdzany w systemie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jest to zatem druk urzędowy, który stał się obowiązkowy od 28 kwietnia 2023 r.

Świadectwo energetyczne opisuje ile energii zużywa dana nieruchomość na potrzeby ogrzewania, wentylacji, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzacji.

swiadectwo energetyczne poznan

Wartość sumaryczna energii byłaby trudna do porównania pomiędzy mieszkaniami posiadającymi różną powierzchnię (im lokal większy tym przecież droższe będzie jego ogrzewanie). Dlatego też wartość energii na świadectwie energetycznym przeliczana jest na jednostkę powierzchni w metrach kwadratowych. Na tej podstawie możemy ocenić różnicę zużycia niezależnie od wielkości lokalu.

Wyniki świadectwa energetycznego są rezultatem symulacji komputerowych tworzonych według wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju „w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej” (poz. 376 i późn. zm.). Powyższe oznacza, że nie można dowolnie wyliczać ilości energii a wyniki dla jednego lokalu powinny być identyczne niezależnie od osoby sporządzającej dokument.

na czym polega swiadectwo charakterystyki energetycznej
Zrzut ekranu z systemu Ministerstwa do dodawania świadectw energetycznych

Na czym polega świadectwo energetyczne – jak przygotowuje się świadectwo?

Świadectwo energetyczne przygotowuje osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nadane w systemie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Co ważne Ustawa zabrania wykonywania świadectw dla własnych lokali – zatem jeśli nawet byśmy zdobyli uprawnienia to nie możemy opracowywać dokumentu dla żadnej z posiadanych przez nas nieruchomości (nie możemy być jej współwłaścicielem lub właścicielem).

Pierwszym etapem sporządzenia świadectwa energetycznego jest zamodelowanie ścian zewnętrznych naszego budynku lub mieszkania. Model przegród ograniczających nasz lokal pozwala na przeliczenie ilości energii jaka jest utracona podczas jego ogrzewania. Oczywiście model taki posiada pewne ograniczenia, ale ukazuje szacunek strumienia ciepła przez który tracimy energię przez np. dach, okna, ściany zewnętrzne czy ściany graniczące z klatką schodową.

na czym polega swiadectwo energetyczne modelowanie
Świadectwo energetyczne wymaga przygotowania modelu komputerowego ścian danego lokalu – tak aby następnie określić straty energii.

Kolejnym etapem jest właściwy dobór symulacji systemu wentylacji i strat związanych z ruchem powietrza – wymiana powietrza przez wentylację przyczynia się przecież do konieczności ogrzania świeżego strumienia. Jeśli w lokalu występuje wentylacja mechaniczna należy także uwzględnić zużycie prądu na potrzeby jej działania.

na czym polega swiadectwo energetyczne wentylacja
Do opisu strat energii niezbędny jest właściwy model wymiany powietrza.

Kolejnym etapem jest symulacja obliczenia energii na podstawie modelu źródła ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Musimy być świadomi, że bardzo istotne jest czy obliczone wcześniej straty ciepła są pokrywane przez kocioł węglowy (bezklasowy) czy nowoczesny kocioł gazowy lub pompę ciepła. Zużycie energii zasobów nieodnawialnych ziemi (tzw. EP – energii pierwotnej) jest różne i zależy właśnie od modelu źródła ogrzewania. Na tym etapie modelowania uwzględnia się także działanie kominka czy paneli fotowoltaicznych.

na czym polega swiadectwo charakterystyki energetycznej model
Modelowanie systemu ogrzewania i sposobu przygotowania ciepłej wody

Jakie dane są niezbędne do sporządzenia świadectwa energetycznego?

Szczegółowe informacje o tym jakie dokumenty są wymagane do sporządzenia świadectwa energetycznego znajdują się w odrębnym artykule. Nie mniej podstawowymi danymi są m. in.:

  • plan mieszkania (tzw. rzut) zawierający wymiary wszystkich ścian
  • informacja o tym z czego zbudowane są ściany, stropy, dachy wraz z grubością ocieplenia. Dane te można pozyskać z projektu budynku, danych spółdzielni/administracji bloku lub na podstawie przyjazdu audytora
  • zdjęcie zewnętrzne budynku – zdjęcie widoczne jest na pierwszej stronie dokumentu

Należy zaznaczyć, że im dokładniejszych danych udzielimy przy zleceniu świadectwa energetycznego tym dokument będzie bardziej rzetelny i będzie dokładniej opisywał rzeczywiste zapotrzebowanie na energię. W modelowaniu świadectwa energetycznego ma znaczenie bardzo wiele aspektów w tym rzeczywiste mostki termiczne ścian elewacyjnych, czy nasłonecznienie (jeśli lokal jest słoneczny to dodatkowo nagrzewa się przez szyby co ogranicza zapotrzebowanie na ogrzewanie i energię).

Gdzie szukać pomocy – jak zamówić świadectwo energetyczne?

Firma InspekcjaDomu.pl pozostaje do Państwa dyspozycji celem opracowania profesjonalnych świadectw charakterystyki energetycznej. Przygotowujemy świadectwa na podstawie zamówień on-line na terenie całego kraju. Posiadamy stosowne uprawnienia, ubezpieczenie i bogate doświadczenie, którym chętnie się dzielimy. Jesteśmy małą firmą rodzinną dlatego zależy nam bardziej na Państwa satysfakcji i uzyskaniu dokumentu świadectwa energetycznego, który nie zostanie anulowany przez Ministerstwo.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą opracowania świadectw energetycznych.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 98

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!