Menu Zamknij

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

jak uzyskac swiadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzane jest na podstawie Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju „w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej” (poz. 376 i późn. zm.).

W niniejszym artykule wyjaśniono jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania lub domu oraz jakie dokumenty należy przekazać aby świadectwo mogło być sporządzone przez uprawnione osoby.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej.

swiedectwo energetyczne poznan akt

Co jest potrzebne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem stanowiącym niejako „paszport” naszego mieszkania. Musi więc zawierać aktualne zdjęcie budynku i dane techniczne wskazujące konstrukcję oraz ilość energii niezbędnej do celów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Za część obliczeniową oczywiście odpowiedzialny jest certyfikator sporządzający dla nas świadectwo, nie mniej do celów powstawia dokumentu niezbędne jest przekazanie szeregu informacji (zazwyczaj w formie wypełnienia usystematyzowanej ankiety danej firmy wykonawczej).

Dokumenty niezbędne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej:

 • zdjęcie frontowe budynku (zdjęcie powinno być aktualne)
 • plan mieszkania wraz z wymiarami poszczególnych pomieszczeń
 • informacja techniczna o budowie stropów i ścian zewnętrznych (wraz z przekazaniem informacji o grubości ocieplenia)
 • wysokość pomieszczeń lub przekroje z projektu budowlanego
 • informacja o sposobie ogrzewania budynku (ciepło miejskie lub dokładne informacje o typie kotła grzewczego)
 • informacja o sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej (ciepło miejskie lub dokładne informacje o bojlerze, ewentualnej cyrkulacji wody etc.)
 • informacja o trwale zamontowanej klimatyzacji wraz z danymi zamontowanych urządzeń
 • wskazanie co znajduje się za ścianami mieszkania (czy za ścianą jest kolejne mieszkanie, klatka schodowa czy nieogrzewany garaż)
 • opcjonalne rachunki z okresu ostatnich pełnych 3 lat użytkowania nieruchomości

Wymagania dotyczące budowy ścian i stropów nieruchomości wynikają wprost z art. 4.2 Ustawy o charakterystyce energetycznej.

Art. 4.2. Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej, uwzględnia się parametry techniczne konstrukcji i instalacji budynku oraz parametry techniczne źródła ciepła zasilającego budynek lub część budynku.

Należy przy tym zaznaczyć, że dane o budowie ścian znajdują się wewnątrz dokumentu świadectwa, zatem jeśli nie podamy poprawnej budowy świadectwo będzie niezgodne z prawdą i nieważne.

jak uzyskac swiadectwo energetyczne
Przykładowy opis warstw przegród zewnętrznych lokalu mieszkalnego – część świadectwa energetycznego

Gdzie uzyskać dokumenty potrzebne do sporządzenia świadectwa energetycznego?

W przypadku własnej nieruchomości jednorodzinnej niestety takich danych musimy poszukać samodzielnie w projekcie budowlanym lub zamówić usługę sporządzenia świadectwa energetycznego wraz z inwentaryzacją (dojazdem osoby uprawnionej na pomiary). Dla domów niestety nie ma jednej prostej metody uzyskania informacji o tym z czego zbudowany jest budynek (jeśli nie posiadamy projektu).

Jeśli jednak mieszkamy w budynku wielorodzinnym nie musimy się martwić. Ustawa o charakterystyce energetycznej zapewnia Państwu dostęp do informacji niezbędnych do przygotowania dokumentu świadectwa energetycznego od Spółdzielni/Administracji.

W celu uzyskania informacji niezbędnych do sporządzenia dokumentu świadectwa należy złożyć pisemny wniosek do Spółdzielni/Administracji z prośbą o przekazanie:

 • świadectwa charakterystyki energetycznej całego budynku lub informacji o budowie ścian i stropów
 • skanu rzutu lokalu (rzut z projektu lub inwentaryzacji)

Na wydanie skanu/kopii tych danych administrator ma 14 dni od skutecznego dostarczenia wniosku.

Powyższe wnika wprost z art. 9 Ustawy o charakterystyce energetycznej:

Art. 9.2. Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany do nieodpłatnego przekazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci papierowej, albo wydruku świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci elektronicznej, a w przypadku braku tego świadectwa, dokumentacji technicznej budynku, właścicielowi części budynku lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez nich wniosku.

Należy przy tym zaznaczyć, że:

Świadectwo energetyczne budynku jakie uzyskają Państwo od administracji dotyczy całego bloku i stanowić będzie ono podstawę do sporządzenia świadectwa dla lokalu. Nie można jednak uznać, że uzyskany dokument dla bloku jest dla nas wystarczający ponieważ nie spełnia on wymagań Ustawy i nie może być załącznikiem dla omów najmu lub sprzedaży.

co jest potrzebne do sporzadzenia swiadectwa energetycznego
Przykładowe opisy budowy budynków administracji osiedli w Poznaniu

W jakiej formie może być przekazane świadectwo?

Świadectwo charakterystyki energetycznej może być przekazywane w formie:

 • elektronicznej – pliku PDF (skanu, pliku uwierzytelnionego podpisem zaufanym lub kwalifikowanym)
 • papierowej podpisanej przez certyfikatora

Ustawa dopuszcza zatem sporządzenie dokumentu „zdalnie” bez potrzeby spotkania z certyfikatem. Nie mniej zamówienie dokumentu w formie elektronicznej nie jest właściwe przy transakcji na rynku nieruchomości – sprawdź opis w artykule dot. świadectw energetycznych a akt notarialny.

Świadectwo lepiej zamówić on-line czy w lokalnej firmie?

Jak wykazano powyżej zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej możliwe jest zarówno zdalnie (on-line) jak i w lokalnej firmie w danym mieście.

Przewagą firm lokalnych jest możliwość zapewniania dostępu do inwentaryzacji nieruchomości – inspektorzy mogą przyjechać i samodzielnie pomierzyć rzeczy niezbędne do sporządzenia dokumentu. Usługi tego typu mogą być dodatkowo połączone z pomiarami termowizyjnymi. Nie mniej w jednym i drugim przypadku wiążą się z podwyższonym kosztem w stosunku do obsługi zdalnej.

Nasz zespół posiada uprawnienia certyfikatorów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a każde świadectwo jest dodawane do globalnego rejestru. Świadczymy usługi sporządzania świadectw energetycznych w Poznaniu i okolicach. Pozostajemy do Państwa dyspozycji gwarantując rzetelne wyniki i krótkie terminy realizacji. Oferujemy także inspekcje techniczne mieszkań i domów przed ich zakupem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej (on-line) na terenie całej Polski.


Pobierz darmowy e-book i zniżkę!

swiadectwo energetyczne poznan ebook

Na podany adres prześlemy Ci e-book PDF oraz otrzymasz specjalną zniżkę -30 zł na zakup świadectwa energetycznego.

Plik PDF „Świadectwa charakterystyki energetycznej. Wszystko co warto wiedzieć przed zamówieniem usługi” zawiera m. in. pełny wzór świadectwa z omówieniem.


Gdzie znajduje się Twoja nieruchomość? *

* pola wymagane
Twoje dane są bezpieczne – polityka prywatności.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 143

Brak ocen.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 143

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!