Poniższy artykuł dotyczy interpretacji mostków termicznych (inaczej zwanych mostkami cieplnymi) w zakresie pomiarów w budownictwie. Dostępność urządzeń pomiarowych oraz różnorodne problemy techniczne mieszkań są często mylnie interpretowane przez nieznajomość właściwych norm. W artykule wyjaśniamy jakie normy należy uwzględniać przy wykonywaniu pomiarów i interpretacji zdjęć.
Na terenie Wielkopolski zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych badań termowizyjnych. Świadczymy także odpłatne usługi opinii zdjęć termicznych i badań wykonywanych przez inne osoby.
Mostki termiczne (mostki cieplne) – jak sprawdzać?
Mostki termiczne (inaczej nazywane mostkami cieplnymi) są to obszary gorszej izolacji powodującego większą stratę ciepła.
Przy teoretycznym wyznaczaniu izolacyjności cieplnej ścian stosuje się normę PN – EN ISO 6946:2017 ”Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metoda obliczania”. Norma ta zawiera tabele pozwalające a uwzględnienie w obliczeniach występujących punktowych i liniowych mostków termicznych.
Rzeczywiste straty ciepła mieszkań i domów można sprawdzić jedynie poprzez pomiar termowizyjny – kamera termowizyjna w sposób obrazowy przedstawia anomalie temperatur i na tej podstawie pozwala na określenie obszarów występowania mostków termicznych. Więcej na temat mostków termicznych znajdą Państwo w artykule „Jak sprawdzić czy w domu są mostki termiczne”.
Normy na wykonywanie badań termowizyjnych
Badanie termowizyjne izolacji cieplnej nie może być wykonywane w dowolnych warunkach. Aby kamera termowizyjna zarejestrowała straty ciepła przez przegrodę (ścianę lub strop) konieczna jest różnica temperatur pomiędzy powietrzem poza budynkiem i powietrzem w lokalu (więcej o wymaganiach różnic temperatur). Badania te wykonuje się zatem jedynie w okresie zimowym oraz w szczególnych przypadkach w okresie letnim (więcej o badaniach termowizyjnych latem).
Normą określającą warunki do wykonywania badań termowizyjnych w budownictwie jest norma PN-EN 13187 „Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni”.
Badania oceny mostków termicznych oraz raporty z badań termowizyjnych powinny zawierać informacje określone w powyższej normie.
Mostki termiczne norma
Wykryta anomalia cieplna na obrazie z kamery termowizyjnej nie zawsze stanowi mostek termiczny. Przede wszystkim pomiar termowizyjny mostka termicznego musi być wykonywany zgodnie z warunkami badań wynikającymi z wytycznych załącznika D do normy PN-EN 13187. Ponadto przy analizie występującej anomalii należy uwzględniać:
- zjawiska fizyczne związane z ruchem cząstek powietrza (ciepłe powietrze ruchem konwekcyjnym unosi się ku górze, a w narożach powietrze krąży wolniej)
- technologicznych właściwości elementów przegród budowlanych oraz stopnia wygrzania budynku i równomierności (w czasie) jego ogrzewania
Poniższy termogram przedstawia fragment ściany poniżej skosu w budynku mieszkalnym. Niebiesko-zielone obszary wskazują na występujące przechłodzenie podmurówki ściany kolankowej. Oczywiste jednak jest że beton ma inne właściwości przewodności cieplnej niż bloczki ścian, a podniesienie temperatury ogrzewania w budynku na 4 godziny przed pomiarem nie pozwoliło na wygrzanie fragmentów betonowych. Nie jest to więc przykład mostka termicznego a jedynie pomiar wskazujący na lokalizację elementów konstrukcyjnych o innych właściwościach fizycznych.
Na terenie Wielkopolski zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych badań termowizyjnych. Świadczymy także odpłatne usługi opinii zdjęć termicznych i badań wykonywanych przez inne osoby.
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj także: