Menu Zamknij

Case study – interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej

interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej

Dzięki niskim cenom kamery termowizyjne stają się coraz bardziej popularne. Już za 1.000-2.500 zł moży sobie pozwolić na zakup dostawki do telefonu lub na zakup telefonu z wbudowaną kamerą termowizyjną. Sprzęt tego typu znacząco się różni od kamer wykorzystywanych w profesjonalnych inspekcjach nieruchomości. Jednak każda, nawet najprostsza kamera pozwoli nam zarówno na sprawdzenie czy sąsiad nie ma koronawirusa, jak i na weryfikację części wad izolacji naszych budynków.

Niniejszy artykuł opisuje w sposób przystępny wybrane zagadnienia wykorzystania kamer w inspekcjach budynków, wraz ze wskazówkami i radami dotyczącymi interpretacji obrazów.

Na terenie Wielkopolski zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych badań termowizyjnych. Świadczymy także odpłatne usługi opinii zdjęć termicznych i badań wykonywanych przez inne osoby.

Kamera termowizyjna co pokazuje

Kamera termowizyjna jest urządzeniem zbierającym promieniowanie podczerwone i przedstawiającym je w skali barw obrazu. Każdy przedmiot posiadający temperaturę wyższą od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone, a intensywność jego emisji zależy od cech powierzchni i temperatury. Upraszając zatem im ciało cieplejsze tym więcej promieniowania emituje i tym łatwiej je zobaczyć w obrazie termowizyjnym.

W interpretacji zdjęć termowizyjnych najlepsze rezultaty otrzymujemy kontrastując badane przedmioty – im większa różnica temperatur na obrazie tym szersze odniesienie skali barwowej.

kamera termowizyjna co pokazuje kolory
Zdjęcie termicznego tego samego kubka do kawy – z lewej w temperaturze pokojowej, z prawej z ciepłym napojem. Jeśli w obrazie wyłączymy kontury zdjęcie z lewej będzie całkowicie równo zielono-żółte.

Kamera termowizyjna nie potrafi „prześwietlać” przedmiotów. Widoczny na ekranie kamery obraz pokazuje jedynie rozkład temperatur na powierzchniach przedmiotów jakie widzimy w świetle rzeczywistym. Mylne pojęcie dotyczące prześwietlania związane jest np. z weryfikacją ogrzewania podłogowego, gdzie kamera rzeczywiście pozwala nam na weryfikację rur ułożonych w posadzce, ale zasada tego pomiaru opiera się o wygrzewanie posadzki i obrazowe przedstawienie zmian termicznych na powierzchni podłogi. Za pomocą kamery nie sprawdzimy przebiegu instalacji pod szafką czy pod kabiną prysznicową.

kamera termowizyjna co pokazuje
Badanie ogrzewania podłogowego za pomocą kamery termowizyjnej.
badanie termowizyjne
Badanie termowizyjne ukazujące nierównomierne wygrzewanie pętli ogrzewania posadzkowego (jedna z pętli w prawym górnym rogu zdjęcia grzeje słabiej).

Pamiętajmy także, że pomiar kamerą termowizyjną jest całkowicie bezpieczny, a kamera nie emituje żadnego promieniowania. Kamera posiada matrycę odczytującą promieniowanie podczerwone innych przedmiotów sama przy tym nie musi emitować żadnych dodatkowych wiązek. Przy pomiarach należy pamiętać, aby nie kierować kamery w stronę Słońca i odbitych przez lustrzane powierzchnie promieni słonecznych – intensywne promieniowanie może uszkodzić przetwornik kamery.

Kolory w kamerze termowizyjnej

Obraz z kamery termowizyjnej przedstawiony jest zawsze za pomocą różnych kolorów. Na każdym zdjęciu z pomiarów znajduje się skala z odniesieniem. Zwyczajowo dla pomiarów z ustawioną skalą „tęczy” (rainbow) najchłodniejsze obiekty mają kolor ciemnoniebieski, a najcieplejszy od czerwonego aż do białego.

kolory w kamerze termowizyjnej

Pamiętajmy, że skala bar w obrazie termowizyjnym jest zawsze automatyczna.

Zatem to co posiada kolor czerwony lub niebieski na każdym zdjęciu może oznaczać co innego. Jednym razem niebieski obszar o temperaturze +10 st. C oznacza wnikanie chłodu, a innym niebieski obszar o temperaturze +21 st. C oznacza po prostu chłodniejszy fragment prawidłowo zaizolowanej ściany.

interpretacja kolorów badanie termowizyjne poznań
Najchłodniejszy niebieski obszar posiada temperaturę 20 st. C. Różnica barw wynika jedynie z lokalizacji grzejnika i wygrzania połaci na skutek unoszenia ciepłego powietrza na powierzchni skosu. Brak tu nierównomierności ułożenia wełny.

Interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej – case study

Zakres zastosowań badań termowizyjnych jest bardzo szeroki. W budownictwie pomiary wykorzystujemy do analizy budynków i jego instalacji – pełny opis zastosowań badań termowizyjnych w budownictwie znajduje się w osobnym artykule. Interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej za każdym razem wymaga znajomości warunków odniesienia. Bardzo ważne jest ustalenie:

 • powierzchni przedmiotu badanego – tym samym ustawionego w kamerze współczynnika emisyjności
 • temperatury odbitej (parametr ustawiany w kamerze przed pomiarem)
 • temperatury odniesienia środowiska (pomieszczenia i/lub temperatury zewnętrznej)
 • warunków środowiskowych (np. nasłonecznienie elewacji wygrzewa jej powierzchnię uniemożliwiając poprawny pomiar)

Pamiętajmy, aby właściwie odczytywać różnice temperatur powierzchni badanej. Małe różnice temperatur powierzchni są dopuszczalne i nie stwarzają żadnych problemów technicznych. Operator kamery powinien posiadać podstawową wiedzę budowlaną dotyczącą budowy budynków. Jeśli masz problem z interpretacją swoich zdjęć możesz zgłosić się do nas celem wykonania profesjonalnego badania termowizyjnego nieruchomości w okolicach Poznania.

Wieńce, nadproża i nieszczelności muru

Na poniższym obrazie widzimy przechłodzenia (kolor niebieski) na ścianie wewnętrznej mieszkania poddaszowego. Ich interpretacja wymaga wiedzy budowlanej w zakresie konstrukcji wieńca i budowy ścianki kolankowej. Dopiero wiedza dotycząca sposobu ocieplenia ścian pionowych i obszaru belki (zwanej murłatą) pozwala na właściwe formułowanie wniosków dotyczących błędów izolacji cieplnej w tym budynku.

termowizja poznań
Znaczne przechłodzenie (kolor niebieski) przy przełamaniu skosu.
interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej
Przechłodzenie elementów konstrukcyjnych ścianki kolankowej (pionowej ściany pod skosem).

W przekroju interpretacji przechłodzenia wieńca wygląda następująco:

badanie termowizyjne poddasze mostek interpretacja braku wełny
Przekrój skosu w obszarze dolnym wykazujący brak izolacji przy wieńcu żelbetowym. Poprawne wykonanie izolacji na przekroju z prawej strony. Przekroje wykorzystane w celach edukacyjnych z magazynu Murator.pl.

Badanie termowizyjne pozwala także na weryfikację nieszczelności murów. Wszelkie spękania powodują nieregularne przechłodzenia świadczące o wdmuchu zimnego powietrza.

Interpretując obrazy z kamery termowizyjnej zawsze zwracajmy uwagę na skalę temperaturową i kontury kolorów.

Niemożliwe jest aby ściana w obszarze 1m2 posiadała temperaturę 5 st. C i 16 st. C – takie różnice zawsze wiążą się z problemami technicznymi. Jeśli dodatkowo krawędź przechłodzenia jest mocno nierównomierna świadczy to o wdmuchu zimnego powietrza do wnętrza lokalu. Dla przykładu nieszczelności ściany z płyty gipsowo-kartonowej z przechłodzeniem od nieszczelnego narożnika:

interpretacja zdjęcia termowizyjnego z badania - termowizja Poznań
Przechłodzenie ściany ze względu na nieszczelność narożnika (temperatura powietrza wdmuchiwanego ok. 5 st. C).

Najczęstsze błędy w badaniu termowizyjnym

Pamiętajmy, że nie wszystko co „niebieskie” na zdjęciach oznacza błędy izolacji. Najczęstszymi błędami w badaniu termowizyjnym są:

 • złe ustawienia temperatury i emisyjności w parametrach samego urządzenia – tak, w kamerze trzeba ustawiać parametry zależnie od temperatury otoczenia!
 • niedostateczna różnica temperatur pomiędzy obiektem badanym a otoczeniem, przy jednocześnie niskiej rozdzielczości kamer termowizyjnych
 • brak wiedzy dotyczącej budowy budynku – im więcej wiemy o budowie ścian, zbrojeniach, układzie wieńców tym ewentualne wnioski z badania są bardziej trafne
 • otwieranie okien i wietrzenie budynku przed pomiarem – wychłodzenie ścian powoduje konieczność odczekani kilka godzin do ustabilizowania warunków pomiarowych
 • odnoszenie wad do kolorów z obrazu – przy automatycznej skali temperatur niebieski obszar zdjęcia może wskazywać zarówno temperaturę 26 st. C jak i -2 st. C. Nie zawsze zatem to co na obrazie niebieskie lub czerwone świadczy o błędach

Obraz termiczny ściany pokazuje wszelkie anomalie temperatur. Część przechłodzeń może wynikać z występującej w murach wilgoci.

Jeśli wstawisz do pokoju szklankę z wodą to musi minąć kilka godzin zanim temperatura płynu wyrówna się z temperaturą ścian pomieszczenia. Podobne zjawisko dotyczy koncentracji wilgoci w ścianach. Dlatego wykonując pomiary termowizyjne w swoim mieszkaniu zawsze analizuj możliwość występowania zawilgoceń na skutek nieszczelności instalacji wodnych.

wilgoć badanie termowizyjne
Przykład przechłodzeń ścian (kolor niebieski) na skutek zawilgocenia ścian.

Błędy izolacji poddaszy

Interpretacja zdjęć izolacji termicznej poddaszy wymaga weryfikacji różnic temperaturowych. Pamiętajmy, że różnice do 5 st. C na obszarze 1 m2 raczej nie powinny być niepokojące i wynikają jedynie z nierównomiernego ułożenia wełny, a nie jej braków. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych różnic temperaturowych.

Dla badanego obszaru skosu widać wyraźnie brak równomierności izolacji w obszarze środkowym:

interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej
Zdjęcie termowizyjne anomalii termicznej skosu

Wykonana odkrywka wykazała wprost miejscowe braki wełny.

interpretacja obrazu z kamery termowizyjnej
Obszar odkrywki skosu wykazujące braki wełny ocieplenia

Przedmuchy przy oknach

Przedmuchy przy oknach to jedno z wielu badań jakie można spróbować wykonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że dla kamer termowizyjnych o rozdzielczości niższej niż 320×240 niemożliwa jest weryfikacja szczelności okien poza sezonem zimowym. Wykonywanie badań poza okresem zimowym wymaga także dużej wiedzy budowlanej i doświadczenia operatora kamery – takie badania można zlecić jedynie specjaliście.

Analizując samodzielnie okna w naszym budynku możemy spotkać dwa typy przedmchów. Pierwszy z nich pojawia się na styku ramy okna z murem lub podłogą. Przechłodzenie to (kolor niebieski) powinno mieć nieregularny kształt świadczący o infiltracji zimnego powietrza.

termowizja pzonań
Niebieski obszar pod oknem to przedmuch powietrza zewnętrznego o temperaturze około 3 st. C

Drugi typ nieszczelności to przechłodzenie (niebieski obszar) na stykach skrzydła okna z ramą. W interpretacji tego drugiego typu należy być ostrożnym ponieważ podobne przechłodzenia powstają przy niedomknięciu lub po chwilowym otwarciu okien. Pamiętajmy, że każdy materiał ma pewną bezwładność cieplną i np. po zamknięciu okna ramy potrzebują nawet kilku godzin aby przejąć ponownie temperaturę pomieszczenia.

Na temat regulacji stolarki i dokładnej diagnostyki przedmuchów więcej informacji znajdą Państwo w osobnym artykule – wieje od okna.

termowizja badanie
Przedmuch przy skrzydle okna.

Przecieki z instalacji wodnych

Weryfikacja większości wycieków z instalacji wodnych niestety nie może ograniczyć się jedynie do badania termowizyjnego. Za pomocą termowizji możliwe jest ustalenie miejsc anomalii termicznych na ścianach i posadzkach. Nie mniej należy pamiętać, że wszystkie niezaizolowane trójniki i instalacje będą powodować zmianę temperaturową na posadzce. Weryfikacja wycieków z instalacji możliwa jest zatem jedynie po potwierdzeniu wilgotności innymi metodami i z zachowaniem dużego doświadczenia operatora.

Dla przykładu na poniższym zdjęciu przedstawiono obszar niezaizolowanego trójnika w posadzce przy szafie. Obszar ten tworzy jednorodną miejscową czerwoną plamę, co z dużym prawdopodobieństwem wyklucza wystąpienie wycieku.

interpretacja zdjec kolorow termowizja wyciek wody
Anomalia termiczna (kolor czerwony) wskazuje miejsce występowania niezaizolowanego trójnika instalacyjnego w posadzce.

Obszar rozlanej ciepłej plamy o temperaturze powyżej 40 st. C (jak na poniższym termogramie) występuje rzadziej niż w 1 na 100 przypadków. Pamiętajmy jednak, że pomimo iż badanie termowizyjne w tym przypadku potwierdza wystąpienie wycieku z instalacji centralnego ogrzewania to równomiernie rozlany obszar nie pozwala na precyzyjne ustalenie źródła (nie uda się skuć tylko 1 płytki).

interpretacja zdjec kolorow termowizja wyciek wody
Badanie wycieku na klatce schodowej – rozgrzany obszar płytek to miejsce ujścia wody w posadzce. Badanie to nie pozwala na precyzyjne ustalenie źródła (konieczne zastosowanie nasłuchu z wykorzystaniem geofonu).

Profesjonalna diagnostyka wycieków, to nie tylko wykorzystanie kamer termowizyjnych o bardzo wysokiej rozdzielczości. To także stosowanie innych fachowych metod znacząco zwiększających prawdopodobieństwo skutecznego zlokalizowania źródła awarii. Na terenie wielkopolski pozostaję do Państwa dyspozycji w przypadku wszelkiego typu awarii wodnych – zapoznaj się z ofertą lokalizacji wycieków.

Protokół z badania termowizyjnego

Profesjonalne badanie termowizyjne wykonywane jest zgodnie z normą PN-EN 13187. Zamawiając usługę pomiaru termowizyjnego powinniśmy otrzymać protokół w wersji uproszczonej lub pełnej. Wyżej wymieniona norma zawiera opis elementów składowych protokołu i dużym błędem jest wykonywanie samych zdjęć obiektu budowlanego bez opisu warunków pomiaru. Każdy (nawet wykonywany dla nas prywatnie) pomiar powinien być opatrzony następującymi informacjami:

 • temperaturą zewnętrzną powietrza
 • temperaturą wewnętrzną powietrza
 • opisem wahań temperatury zewnętrznej w ciągu ostatniej doby przed pomiarem
 • warunkami pogodowymi w chwili wykonywania zdjęć (siłą i kierunkiem wiatru, zachmurzeniem, informacją o opadach i ciśnieniu atmosferycznym)
 • informacją o zastosowanej do pomiaru kamerze

Jeśli zapiszemy tego typu dane możliwe będzie późniejsze porównanie naszych pomiarów z pomiarami zleconymi specjaliście. Ponadto będziemy mogli porównać również nasze pomiary względem zmian warunków środowiskowych.

Jako firma Inspekcja Domu posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniach termowizyjnych. Tworzymy profesjonalne raporty i doradzamy Klientom w zakresie termomodernizacji. Nasze badania to nie tylko wykonanie zdjęć termowizyjnych, ale także weryfikacja wilgotności ścian i posadzek oraz badania skuteczności wentylacji. Pozostajemy do Państwa dyspozycji na terenie całej Wielkopolski – poznaj ofertę badań termowizyjnych Poznań.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 121

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!