Menu Zamknij

Jak sprawdzić czy w domu są mostki termiczne?

jak sprawdzic czy w domu sa mosti termiczne

Ocena jakości izolacji cieplnej naszego domu jest kluczowa do podjęcia właściwych decyzji dotyczących wymagań względem wykonawców czy wymiany źródła ciepła (dotyczy nowych jak i starszych budynków). Badania tego typu nie są obowiązkowe i weryfikacji rzeczywistych strat ciepła naszego domu nie należy mylić z „świadectwem charakterystyki energetycznej” wystawianym na podstawie teoretycznych wartości ocieplenia ścian. Badanie rzeczywistych strat ciepła budynku musi odbyć się fizycznie na terenie naszej nieruchomości. Zacznijmy jednak od początku – co to właściwie jest mostek termiczny.

Pomiar termowizyjny jest jedyną metodą obrazową pozwalającą na pełną identyfikację wszystkich mostków termicznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą badań termowizyjnych w Wielkopolsce.

Co to jest mostek termiczny?

Mostek termiczny to miejsce gdzie izolacja ciepła jest słabsza lub jej nie ma. Załóżmy, że ubieramy kurtkę – ciepło nam będzie korpus, ale nogi i ręce będą się nam wychładzać. Tak też obrazowo przedstawiają się mostki termiczne tej pani 🙂

co to jest mostek termiczny
Mostki termiczne to miejsca z brakiem izolacji cieplnej – miejsca przez które tracimy energię 🙂

Tak samo jest z naszym mieszkaniem. Mostki termiczne mogą dotyczyć skosów poddaszy, miejsc o gorszej izolacyjności ścian nieocieplonych lub wnęk technologicznych. Przykłady mostków termicznych:

jak sprawdzic straty ciepla w domu
mostek termiczny brak wełny

Gdzie najczęściej występują mostki termiczne?

Mostki termiczne to anomalie cieplne, które mogą wynikać z:

Błędów wykonawczych ocieplenia zewnętrznego – np. brak ocieplenia wewnątrz skrzynki gazowej (ściana bez ocieplenia styropianem traci więcej ciepła niż reszta przegrody)

gdzie najczesciej wystepuja mostki termiczne - badania termowizyjne
Mostek termiczny (starta ciepła widoczna w kolorze czerwonym na termogramie z lewej) w miejscu braku styropianu we wnęce licznika gazu

Braków izolacji wewnętrznej – braki wełny w ociepleniu stropów, niedokładności montażowe ułożenia izolacji i zawilgocenia wełny są powodem znacznych strat ciepła

brak izolacji wełny - badanie termowizyjne
Braki wełny widoczne w kolorze niebieskim-zielonym na termogramie z lewej.

Start wywołanych przez kuny (i inne gryzonie) – uszkodzenia izolacji przez „czynniki zewnętrzne” nie da się w łatwy sposób przewidzieć. Nie mniej znaczne braki np. wełny na skutek bytowania kuny domowej przyczyniają się do zwiększenia kosztów ogrzewania nawet o 100%

stary dom skosy

Miejsc technologicznych – wnęki pod grzejnikami, belki żelbetonowe i inne tego typu elementy stanowią obszary którymi nasze budynki tracą trochę więcej energii. Straty te są trudne do uniknięcia, a rozwiązania dotyczące minimalizacji ich oddziaływania należy poszukiwać już na etapie projektowym.

interpretacja obrazu termowizja
Chłodniejsze obszary (kolor niebieski-zielony) dotyczą obszarów „wzmocnień” ściany wykonanych z betonu.

Mostek termiczny w narożniku

Na poniższym zdjęciu widoczny jest mostek termiczny w narożniku pomieszczenia. Czy jednak jest to wada techniczna?

mostek termiczny w narozniku
Chłodniejsze naroże (temp. powyżej 15 st. C przy zewnętrznej -10 st. C) wynika z wieńca betonowego stanowiącego oparcie dla stropu.

Przy ocenie termicznej należy uwzględniać:

  • technologiczne właściwości przegród budowlanych – beton zawsze będzie chłodniejszy i jest gorszym izolatorem niż bloczki ścian. Wszystkie belki nad oknami, słupy i obmurowania będą zatem technologicznie chłodniejsze. Nie zawsze zaś stanowi to wadę samą w sobie.
  • zjawiska fizyczne – powietrze krąży ruchem konwekcyjnym (ciepłe masy powietrza chcą unosić się ku górze), cząstki powietrza krążą wolniej w narożach oraz wąskich wnękach za meblami

Nie każde chłodniejsze miejsce jest mostkiem termicznym. Anomalie termiczne w narożach budynków wynikają z naturalnych zjawisk fizycznych związanych z wolniejszym ruchem cząstek powietrza w narożach.

Powyższe wyjaśnia zatem dlatego pleśń w naszych mieszkaniach rozwija się w pierwszej kolejności w narożach – przepływ powietrza jest tam najwolniejszy i w związku z tym jest najchłodniej. Weryfikując mostki termicznie nie można jednak „na ślepo” uważać, że każde naroże, które jest zimniejsze jest mostkiem termicznym i wymaga naprawy przez wykonawcę. Osoba wykonująca pomiary termowizyjne musi umieć zinterpretować termogramy w oparciu o technologię wykonania ścian oraz warunki środowiskowe. Wnioski z badań termowizyjnych powinny wprost określać zalecenia naprawcze rozwiązania sytuacji problematycznych – jeśli wykonawca badania nie ma pomysłu jak rozwiązać dany problem to znaczy że nie jest przekonany iż odkrył faktyczny błąd.

Na ternie Wielkopolski pozostajemy do Państwa dyspozycji celem wykonania badania termowizyjnego pozwalającego na detekcję mostków termicznych.

Jak pozbyć się mostków termicznych?

Usunięcie mostków termicznych przy obecnej technologii jest możliwe na każdym etapie użytkowania nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to tak proste jak przyklejenie styropianu do ściany. Przecież np. w budynkach zabytkowych nie można stosować ociepleń zewnętrznych a ocieplając styropianem od wewnątrz tylko prosimy się o pleśń lub grzyb.

Pozbycie się mostków termicznych wymaga wykonania badania termowizyjnego celem właściwego doboru grubości ocieplenia i sposobów jego wykonania. Pomiar termiczny jest jedyną metodą obrazową pozwalająca na pełną identyfikację wszystkich mostków. Badanie termowizyjne należy wykonać od zewnątrz i od wewnątrz nieruchomości.

badanie termowizyjne

Oferujemy profesjonalne badania termowizyjne budynków w okolicach Poznania – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 123

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!