Menu Zamknij

Termowizja jaka różnica temperatur – badania budynków

termowizja jaka roznica temperatur

Duża dostępność kamer termowizyjnych o niskiej rozdzielczości powoduje, że badania często chcemy wykonywać samodzielnie. Badania termowizyjne budynków wymagają jednak uwzględnienia technologii murów oraz doboru właściwych warunków atmosferycznych do wykonywania zdjęć. W niniejszym artykule opisano jaka jest wymagana różnica temperatury do wykonania badania termowizyjnego oraz jakie inne zjawiska atmosferyczne należy uwzględnić przy pomiarach.

Na terenie Wielkopolski zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych badań termowizyjnych. Świadczymy także odpłatne usługi opinii zdjęć termicznych i badań wykonywanych przez inne osoby.

Czułość termiczna kamery termowizyjnej do badań w budownictwie

Przede wszystkim należy zauważyć, że kamera będąca dostawką do telefonu posiada inne parametry niż profesjonalne kamery termowizyjne wykorzystywane w budownictwie. Tańsza kamera wymaga większych różnic temperatur i mniejszej odległości od obiektu badanego aby zobrazować te same anomalie.

odbior mieszkania rodzaje kamer termowizyjnych

Typowe kamery termowizyjne (nie piszemy tu o sprzęcie amatorskim) posiadają czułość termiczną na poziomie 0,3 K (= 0,3 st. C). Oznacza to że minimalna różnica temperatury pomiędzy częściami ściany to właśnie 0,3 stopnia Celsjusza. Dzięki tak dużej czułości w budownictwie kamery znajdują różne zastosowania m.in.:

termowizja jaka roznica temperatur do badania termowizyjnego
Im wyższa różnica temperatur tym obraz termowizyjny jest bardziej czytelny

Wymagania różnic temperatur do pomiaru mostków termicznych

Badania termowizyjne jakości ocieplenia ścian budynku można wykonywać tylko przy dostatecznie dużej różnicy temperatur. Jeśli temperatura w pomieszczeniu oraz temperatura zewnętrzna wynosiłyby 20 st. C wówczas pomiar termowizyjny nie wykaże różnic. Aby zobrazować mostki termiczne konieczne jest zachowanie różnicy pomiędzy temperaturą powietrza poza budynkiem a temperaturą wewnętrzną w danym pomieszczeniu. Wartości te określa załącznik D do normy PN-EN 13187.

Wartość wymaganej różnicy temperatur do pomiaru izolacji ścian nie jest zdefiniowana w normie liczbowo.

Powyższe oznacza, że nie można uznać za bezwzględnie prawdziwe iż do pomiaru potrzebna jest różnica temperatur 15 st. C. Wartości różnic temperatury są zależne od jakości ocieplenia ścian – im ściana lepiej ocieplona tym wymagana jest większa różnica temperatur aby poprawnie wykonać pomiar. Przykładowo:

  • dla starego budynku bez ocieplenia zewnętrznego wystarczająca jest różnica 8-10 st. C
  • dla budynku ocieplonego zewnętrznie wskazana jest różnica 12-15 st. C
  • dla nowych budynków zaleca się różnicę temperatur 16-20 st. C

Różnica temperatur nie wyklucza możliwości pomiarów w okresie letnim – przeczytaj więcej o wykonywaniu badania termowizyjnego latem. Różnica temperatur nie ma także wpływu na pomiary termowizyjne dotyczące lokalizacji wilgoci w ścianach, przedmuchów przy oknach czy poszukiwania wycieków wody.

Jaka różnica temperatur świadczy o usterce?

Interpretując obraz z kamery termowizyjnej widzimy różne barwy odpowiadające różnym temperaturom części ścian.

badanie termowizyjne mieszkania domu

Umiejętność stwierdzenia anomalii termicznych nie wolno jednak zawęzić do określenia, że „wszystko poniżej 5 st. C różnicy na danej ścianie jest normalne”. W pomiarach należy wykorzystywać metody porównawcze jakościowe i ilościowe, a w interpretacjach zdjęć uwzględniać temperaturę zewnętrzną powietrza oraz warunki wewnątrz pomieszczeń. Dla przykładu wady braków izolacji w skosach poddasza zależą wprost od ilości zimnego powietrza która „dmucha” na płytę gipsowo-kartonową wykończenia. Przy takim skosie róznica temperatur na obrazie może wynosić 3 st. C (przy temperaturze zewnętrznej +2 st. C) i wynosić 10 st. C (przy temperaturze zewnętrznej -14 st. C).

badanie mieszkania ocieplenie

Na terenie Wielkopolski zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych badań termowizyjnych. Świadczymy także odpłatne usługi opinii zdjęć termicznych i badań wykonywanych przez inne osoby.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj także:

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 90

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!