Menu Zamknij

Jak wyglądają odchody kuny? Kuna na poddaszu – straty i zniszczenia wełny

jak wygladaja odchody kuny kuna na poddaszu straty i zniszczenia welny

Bytowanie jakichkolwiek „niepożądanych gości” w naszym domu bywa bardzo frustrujące. Poszukując metod pozbycia się gryzoni często zapominamy o bardzo ważnym etapie jakim jest konieczność oszacowania strat i przywrócenia właściwej izolacyjności naszego domu po wyproszeniu kuny. Koszty związane ze stratami bytowania gryzoni są pokrywane przez ubezpieczycieli, dlatego też warto dokładnie rozpoznać opisany w niniejszym artykule temat. Zacznijmy jednak od odgłosów…

Odgłosy na poddaszu (odgłosy kuny w nocy)

Odgłosy chrubotania, przeciągania, stukotu zazwyczaj słyszymy są wieczorami kiedy leżymy już w naszych łóżkach. To nie przypadek, że odgłosów nie słyszymy w ciągu dnia, ponieważ większość zwierząt jakie mogą zamieszkiwać nasze strychy i poddasza zwiększa swą aktywność nocą.

Występowanie odgłosów oznacza wprost, że gryzonie powodują straty w warstwie izolacyjnej. Odgłosy ciche ze słyszalnym co pewien czas uderzeniem o element metalowy to zazwyczaj myszy. Odgłosy bardziej doniosłe to kuny.

Jeśli na naszym poddaszu słyszymy niepokojące dźwięki konieczne jest wezwanie specjalisty do spraw deratyzacji lub wstępna ocena stanu części nieużytkowej poddasza (jeśli mamy do niej dostęp) i weryfikacja występowania odchodów. Można także próbować ocenić czy na śniegu (w okresie zimowym) widoczne są ślady łap.

Jak wyglądają odchody kuny?

Wiemy, że to nieprzyjemny temat, ale właśnie po odchodach najłatwiej rozpoznać „naszego lokatora”. Jeśli mamy na naszym poddaszu kunę domową niestety załatwia ona całą toaletę w naszym domu. Na poddaszu powinien być odczuwalny intensywny gryzący zapach moczu, a na wełnie lub wykończeniu części nieużytkowej strychu nierzadko można znaleźć odchody. Kupa kuny ma charakterystyczny kształt i wygląd – łatwo ją rozpoznać i nie da się jej pomylić z odchodami innych zwierząt. Jak więc wyglądają odchody (kupy) kuny? Przykład odchodów gryzonia poniżej:

kuna domowa - straty na poddaszu w welnie - odchody kuny
Odchody kuny domowej – kuny załatwiają całą swą toaletę w miejscu bytowania

Jeśli zaś na poddaszu znajdziemy dużą ilość małych „nasionek” o długości od 5 do 10 mm to znaczy, że naszym lokatorem są myszy polne.

kuna na poddaszu - odchody myszy polnej
Odchody myszy polnej znajdziemy dosłownie wszędzie – są małe, ale w dużych ilościach.

Co kuna robi w dzień?

Kuny domowe z zasady żyją samotnie, a w pary łączą się tylko w okresie godowym od czerwca do sierpnia. W tym też okresie można je spotkać w ciągu dnia gdy przebiegają przez nasze podwórka. Okres letni dostarcza kunie największej ilości pokarmu i to zarówno roślinnego (różnego rodzaju owoce jak jagody, maliny, wiśnie) jak i zwierzęcego (pisklaki czy myszy). Poza okresem rozrodczym kuny w ciągu dnia śpią, a ich aktywność zwiększa się znacząco w nocy gdy polują.

Kuna badanie termowizyjne – straty izolacji poddasza

Skoro już ustaliliśmy, że kuna wykorzystuje nasz dom jako swoje schronienie i miejsce toalety to musimy być świadomi, że z każdym kolejnym dniem powiększają się straty izolacji poddasza. Straty dotyczą tuneli jakie tworzą gryzonie aby się przemieszczać, miejsc ich legowiska oraz obszarów przesunięcia wełny na skosach pod wpływem ciężaru gryzonia.

Badanie termowizyjne jest jedynym sposobem szybkiej i bezinwazyjnej oceny stopnia uszkodzeń izolacji naszego poddasza. Obraz termiczny wskazuje za pomocą różnych kolorów miejsca gdzie wełna została naruszona i wymagana jest odkrywka w celu jej naprawy. Badanie pozwala zatem ograniczyć remont do niezbędnego minimum. Z każdego badania firmy InspekcjaDomu.pl powstaje raport pisemny wraz ze wskazaniami do odkrywek i napraw. Koszt usługi jest zwracany przez ubezpieczyciela lokalu.

kuna na poddaszu - straty welny, badanie termowizyjne
Kuna badanie termowizyjne – tunel wejścia kuny widoczny w kolorze niebieskim na termogramie.
kuna na poddaszu - straty izolacji wełny poddasza
Kuny poza podniesieniem wełny często powodują przesunięcia izolacji.
kuna na poddaszu - straty w welnie - badanie termowizyjne poznan
Kuna badanie termowizyjne – typowe, punktowe ubytki izolacji na skutek bytowania kuny (niebieskie koła).

Należy jednak pamiętać, że badanie termowizyjne pozwala jedynie na określenie miejsc największych strat izolacji. Dopiero odkrywka skosów pozwala na znalezienie miejsc odchodów czy pozostawionych resztek pokarmu. Wełnę z miejsc wskazanych podczas badania termowizyjnego należy bezwzględnie usuwać, nie zaś jedynie dokładać nową jej warstwę.

Pozostaję do Państwa dyspozycji w sprawie badań termowizyjnych po bytowaniu kuny domowej na terenie całej Wielkopolski.

Film obrazujący straty termiczne spowodowane przez bytowanie kuny na poddaszu:

Oceń artykuł

Ocena 5 / 5. Średnia ocen: 229

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!