Menu Zamknij

Świadectwo energetyczne mieszkania online. Czy legalne?

swiadectwo energetyczne mieszkania on-line

Świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkań i domów stały się obowiązkowe w 2023 roku. Regulacje w tym zakresie zawarte są w w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju „w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej” (poz. 376 i późn. zm.).

Cały proces zamówienia świadectwa energetycznego mieszkania można porównać do projektu budowy domu – projekt sporządza architekt (osoba z odpowiednimi uprawnieniami), a następnie gotowy dokument jest zatwierdzany przez Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe. Podobnie z certyfikatami energetycznymi – wymagają one specjalnych uprawnień i muszą być składane w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Czy jednak cały proces zamówienia świadectwa energetycznego mieszkania może obyć się online? Odpowiedź w poniższym artykule.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.
swiadectwo energetyczne mieszkania domu online, czy legalne wykonanie certyfikatu energetycznego online
Zamówienie świadectwa energetycznego on-line jest wygodne i tańsze niż usługi pełnej kontroli.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne dla mieszkania lub domu?

Świadectwo charakterystyki energetycznej należy zrobić w przypadku:

 • podpisania umowy najmu – kopię świadectwa energetycznego należy przekazać najemcy
 • sprzedaży mieszkania lub domu – przy podpisywaniu umowy (podczas wizyty u notariusza) należy przekazać stronie kupującej papierową wersję świadectwa energetycznego
 • zakończenia procesu budowy domu – przy składaniu wniosku o zakończenie budowy należy dołączyć świadectwo energetyczne

Dokładne wymagania w tym zakresie są sprecyzowane w art. 11 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i późn. zm.). Świadectwo powinien zamówić obecny właściciel nieruchomości (sprzedający lub wynajmujący).

Powyższe oznacza, że jeśli sami mieszkamy w naszym własnym mieszkaniu (użytkujemy je na własne potrzeby mieszkalne), to dla takiego lokalu nie musimy posiadać świadectwa energetycznego.

Należy także zaznaczyć, że w określonych programach dopłat unijnych oraz w przypadku budynków użyteczności publicznej może wystąpić potrzeba obligatoryjnego posiadania świadectwa niezależnie od powyższych wymagań.

Jakie dane powinien zawierać dokument świadectwa energetycznego mieszkania?

swiedectwo energetyczne poznan akt
Przykład strony tytułowej świadectwa energetycznego

Świadectwa energetyczne mieszkań zawierają m.in.:

 • zdjęcie zewnętrzne budynku (zdjęcie widoczne jest w prawym górnym rogu pierwszej strony dokumentu)
 • dane dotyczące roku budowy budynku, adresu wraz z kodem pocztowym oraz wskazania najbliższej stacji meteorologicznej
 • dane dotyczące rodzaju okien (ilość szyb, rodzaj ram okiennych i wielkości okien)
 • dane dotyczące ocieplenia ścian zewnętrznych, budowy stropów, wielkości drzwi etc.
 • dane o sposobie dostarczenia ogrzewania wraz z obliczeniami zużycia np. węgla, gazu, prądu
 • dane o sposobie dostarczenia ciepłej wody wraz z obliczeniami zużycia np. węgla, gazu, prądu

Czy sporządzenie świadectwa może odbyć się online? Wyjaśnienie przepisów

Zakup świadectwa energetycznego online wiąże się z uzyskaniem kilku oczywistych korzyści. Należy przede wszystkim zaznaczyć, że realizacja usług online jest wygodna (nie tracimy czasu na spotkania, dojazdy etc.) oraz zawsze jest tańsza niż usługa rzeczywistych pomiarów i inwentaryzacji. Regulacje w tym zakresie określania art. 4 i art. 15 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i późn. zm.) w postaci zapisów:

Art. 4. 1. Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się na podstawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15.

2. Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej, uwzględnia się parametry techniczne konstrukcji i instalacji budynku oraz parametry techniczne źródła ciepła zasilającego budynek lub część budynku.

Art. 15. 1. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, metodologię wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, sposób sporządzania oraz wzory świadectw charakterystyki energetycznej.

Powyższy zapis ustawy określa wprost, że wyznaczenie charakterystyki energetycznej nie jest możliwe bez szczegółowej znajomości np. budowy ścian wraz z grubością ocieplenia elewacji. Oczywiste przecież jest że sporządzenie świadectwa online z założeniem, że ściany danego budynku ocieplone są styropianem 20 cm pozwoli na uzyskanie zupełnie innych wyników niż dla ścian ocieplonych styropianem o grubości 4 cm. Wystawienie świadectwa bez fizycznych pomiarów osoby uprawnionej do sporządzenia dokumentu powoduje znaczne ograniczenie perspektywy oceny dotyczącej budowy ścian czy usytuowania mieszkania w budynku.

Ustawa nie zabrania sporządzania świadectw energetycznych online. Wymagane jest jednak aby certyfikator otrzymał dokumentację umożliwiającą mu stworzenie świadectwa zdalnie (bez fizycznych pomiarów).

Należy zaznaczyć, że fizyczna obecność osób sporządzających certyfikat energetyczny (przyjazd i inwentaryzacja nieruchomości) często nie pozwala na zmierzenie grubości ocieplenia ścian z większą dokładnością niż +/-2 cm (odchyłka wynika z różnej grubości tynków). Dokładne wyznaczenie grubości warstw wymagałoby użycia wiertarki i wykonania otworów rewizyjnych – co w żadnym wypadku nie jest w interesie wynajmującego lub sprzedającego mieszkanie.

Sporządzenie świadectwa online wymaga zatem dostępu do projektu budowlanego budynku lub uzyskania szczegółowych danych od spółdzielni mieszkaniowych/administratorów osiedla. Informacje jakie dane są potrzebne do sporządzenia świadectwa energetycznego znajdą Państwo w odrębnym artykule.

co jest potrzebne do sporzadzenia siwadectwa energetycznego
Przykładowe opisy budowy budynków administracji osiedli w Poznaniu

Po uzyskaniu danych dotyczących budowy ścian i stropów oraz w przypadku gdy posiadają Państwo rzut mieszkania przygotowanie świadectwa zdalnie (online) jest całkowicie legalne i prawidłowe. Osobista wizyta certyfikatora nie zmieni wyników świadectwa nawet o 0,01% jeśli budynek nie posiada zmian względem projektu, a przekazana dokumentacja jest czytelna i kompletna.

Gdzie zamówić świadectwo energetyczne mieszkania online?

Nasza firma pozostaje do Państwa dyspozycji celem przygotowania świadectw energetycznych dla mieszkań i domów w całej Polsce. Zwracam uwagę, że wypełnienie ankiety online nie jest zobowiązujące, a płatność za usługę będzie pobrana dopiero po zweryfikowaniu dokumentów przez naszych certyfikatorów. Oferujemy także możliwość opracowania świadectw na podstawie rzeczywistego pomiaru i badań lokali do 100 km od miasta Poznań (więcej o ofercie świadectw energetycznych w Poznaniu).

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy możliwość obsługi zdalnej (online) na terenie całej Polski.

Sporządzenie certyfikatów energetycznych online na podstawie samego zdjęcia lokalu nie jest możliwe. Do celów opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej online konieczne jest przekazanie:

 • rzutu lokalu (planu pomieszczeń wraz z wymiarami)
 • informacji o budowie ścian i stropów
 • informacji o sposobie ogrzewania i chłodzenia (grzejniki i klimatyzacja)
 • informacji o sposobie dostarczenia ciepłej wody
 • przekazanie danych dotyczących wielkości okien oraz wysokości pomieszczeń

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.


Pobierz darmowy e-book i zniżkę!

swiadectwo energetyczne poznan ebook

Na podany adres prześlemy Ci e-book PDF oraz otrzymasz specjalną zniżkę -30 zł na zakup świadectwa energetycznego.

Plik PDF „Świadectwa charakterystyki energetycznej. Wszystko co warto wiedzieć przed zamówieniem usługi” zawiera m. in. pełny wzór świadectwa z omówieniem.


Gdzie znajduje się Twoja nieruchomość? *

* pola wymagane
Twoje dane są bezpieczne – polityka prywatności.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 129

Brak ocen.

Oceń artykuł

Ocena 4.9 / 5. Średnia ocen: 129

Brak ocen.

Zobacz także

Jeśli masz pytanie, napisz do nas. Odpowiemy możliwie szybko!